БПД потребує невідкладної допомоги, – Валентин Гвоздій | НААУ

БПД потребує невідкладної допомоги, – Валентин Гвоздій

БПД
16:21 Пт 29.03.24 11133 Переглядів
Версія для друку

Дванадцять років існування в Україні системи безоплатної правничої допомоги достатньо для того, щоб зрозуміти нездатність Міністерства юстиції ефективно керувати цим напрямом.

На цьому наголосив заступник голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій, оцінюючи висновки Звіту з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні.

Нагадаємо, звіт був підготовлений Комітетом НААУ з питань БПД. Документ демонструє причинно-наслідкові зв’язки, що визначають існування семи основних проблем в системі БПД та пропонує шляхи їх вирішення:

1. Моніторинг якості надання БПД.

2. Розподіл та виконання доручень про надання БВПД.

3. Оплата послуг адвокатів.

4. Призначення адвоката для участі в окремій процесуальній дії.

5. Участь адвокатів у кримінальних провадженнях in absentia.

6. Ототожнення адвоката з клієнтом.

7. Припинення надання БВПД у зупинених кримінальних провадженнях.

«Ми бачимо, що [Мін’юсту] не вдалось. Отже, потрібно щось робити, - зауважив заступник голови НААУ, РАУ. – Можливо слід вивести [систему] зі сфери управління міністерства і створити незалежну юридичну особу публічного права, назвати її, наприклад, Фонд правничої допомоги. І дана юридична особа повинна керуватися незалежною радою, до складу якої, крім адвокатів, на нашу думку, повинні входити представник Омбудсмена, Міністерства фінансів».

Йдеться виключно про гарантування та забезпечення права на отримання правничої допомоги. «Завдання держави в даному випадку – гарантувати та оплатити правничу допомогу тим, хто має на неї право. А не надавати її самостійно через посадових осіб держорганів», - вважає В.Гвоздій. Останнє конфліктує з принципом існування системи правничої допомоги. Держава володіє позитивним примусом, який необхідний для організації суспільства. «Однак, володіючи інструментами позитивного примусу у вигляді правоохоронної та судової системи, держава не може одночасно надавати послуги, які спрямовані на захист від такого примусу. Це прямий конфлікт інтересів, який нівелює гарантоване Конституцією право людини на захист», - пояснив він.

Серед інших змін, які слід запровадити, було названо забезпечення реалізації права на вільний вибір захисника. «Всі адвокати країни, які бажають надавати послуги громадянам у системі БПД, мають послуговуватися тарифами, які затверджуються незалежним органом. І це має стати правом адвоката, працювати за цим тарифом чи ні. Саме так працюють провідні системи БПД в світі. Саме цим забезпечується прозорість, якість і вільне право вибрати собі захисника, - зауважив заступник голови НААУ, РАУ. - Потрібно використовувати максимально цифрові рішення… І це буде основним фокусом наших пропозицій, що призведе до значної економії державних коштів».

Надзвичайно важливим, на думку В.Гвоздія, також є прозорість та контроль витрат держави. Систематичний збір даних про кількість договорів, категорії справі і витрати, дозволить ефективно планувати бюджетні витрати, забезпечувати високий рівень прозорості використання таких коштів. Фонд матиме свій бюджет і може управлятися через Незалежну раду на підставі збалансованого представництва залучених суб'єктів. «Тобто, не тільки за рахунок державного бюджету, вони [кошти] можуть бути надані, і приватним сектором, і донорами, і спонсорами. Адже ми розуміємо, що багато хто з наших міжнародних партнерів сьогодні, можливо і хотів би профінансувати таку допомогу, водночас вони сумніваються в цьому, коли бачать тендери на ремонти приміщень, дисбаланс у витратах тощо. І вони не вірять, що ці кошти дійдуть до громадян, які потребують такої правової допомоги», - прокоментував він.

Також В.Гвоздій послався на нещодавній допис президента Юридичної спільноти Англії та Уельсу (Law Society of England and Wales) Ніка Емерсона (візаві НААУ у Великій Британії), який поширив публікацію про те, що безоплатна правнича допомога сама потребує негайної допомоги. Адже за кордоном також занепокоєні порушенням прав людини через низькі стандарти БПД.

«Картинка наочно демонструє тенденції і тренди на світовому рівні, що відбувається з наданням безоплатної допомоги. Я думаю, що її можна сьогодні легко застосувати і для ілюстрації змісту презентації стану БПД в Україні», - зауважив заступник голови НААУ, РАУ.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Cудова практика

Цивільне право та процес: оприлюднено дайджест судової практики

Дайджест судової практики у сфері цивільного права та процесу за I півріччя 2024 року оприлюднений на сайті Національної асоціації адвокатів України.

14:32 Пн 16.09.24 854

Законодавство

Обмеження доступу до реєстрів не має порушувати прав третіх осіб

Критерії та механізм обмеження під час воєнного стану доступу до відомостей державних реєстрів прав інтелектуальної власності, пов’язаних зі сферами національної безпеки і оборони, повинні виключати можливість порушення прав третіх осіб.

11:08 Пн 16.09.24 966

Дискусія

Проблеми стягнення в Україні віртуальних активів обговорили…

Україна, хоча і посіла пʼяте місце серед 154 країн світу в рейтингу глобального індексу впровадження криптовалют, вона досі не має законодавчого регулювання цієї галузі. Ухвалений на початку 2022 року Закон «Про віртуальні активи» так і не набрав чинності, оскільки був ветований Президентом.

18:27 Пт 13.09.24 5027

Законодавство

Для безпеки і здоров’я працівників інспекційні відвідування…

Поняття «інспекційне відвідування» як захід державного контролю відсутнє у міжнародно-правових актах з питань, які стосуються за додержання безпеки та захисту здоров’я працівників.

15:11 Пт 13.09.24 5208

Гарантії діяльності

Роботу над Конвенцією про захист адвокатської професії завершено

У Раді Європи підготували фінальний текст проекту Конвенції про захист адвокатської професії - першого у світі документу, що закладає міжнародні стандарти захисту адвокатів, гарантує їхню незалежність і захищає від ризиків, пов'язаних з виконанням професійних обов'язків.

10:33 Пт 13.09.24 5951

Законодавство

Як у ЦК уточнити віндикаційні та негаторні вимоги?

Відповідно до ст. 387 ЦК власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним. Коли ж існують перешкоди у здійсненні права користування та розпоряджання своїм майном, власник має право вимагати їх усунення (ст. 391 ЦК).

16:43 Чт 12.09.24 6646

Cудова практика

Правила стягнення витрат на професійну правничу допомогу нагадали…

Податкова програла спір, ініційований підприємством, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Одночасно суд стягнув з відповідача витрати на професійну правничу допомогу. З оскарженням таких рішень держорган дістався касаційної інстанції.

11:36 Ср 11.09.24 8261

Підтримка

У НААУ вивчають додаткові можливості підтримки адвокатів

Повномасштабне вторгнення серйозно вплинуло на психічне здоров'я всіх українців. Певні вразливі групи, що найбільше зазнали впливу війни на особисте і професійне життя, є і серед адвокатів.

17:03 Вт 10.09.24 8966

Вестник:№7-8 липень-серпень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл