БПД у Великій Британії: низькі гонорари адвокатів ведуть до занепаду системи
У Великій Британії констатують занепад системи безоплатної правничої допомоги. У зв’язку із цим Міністерству юстиції рекомендують терміново виділити додаткові кошти. Також викликає сумніви ефективність розподілу гонорарів структурою Мін’юсту.
Такими є проміжні висновки Юридичної спільноти Англії та Уельсу (Law Society of England and Wales) в рамках урядового дослідження надання правничої допомоги з питань цивільного права.
Це дослідження розпочалося в країні у березні 2023 року і триватиме до кінця 2024 року. Тож до того часу Уряд не робитиме жодних висновків. А виконання рекомендацій потребуватиме ще більшого часу, - говорять в Law Society.
Втім, первинна правнича допомога відіграє життєво важливу роль у запобіганні ескалації проблем, допомагаючи зменшити рівень бездомності, втрати майна та пов'язаних з цим проблем психічного здоров'я, - йдеться у висновку. - Але така допомога занепадає, люди не можуть отримати необхідну пораду тоді, коли вони потребують її найбільше.
Так, за останні десять років кількість розпочатих цивільних справ у системі правничої допомоги скоротилася на 77%. Це значною мірою пов'язано зі скороченням обсягу правничої допомоги, а також з тим, що ті сфери, що залишилися, є фінансово непривабливими для надавачів допомоги. Останній раз тарифи підвищували в 1996 році, тобто понад 25 років тому. У 2011 році було запроваджено ще одне скорочення гонорарів на 10%. Це означає реальне скорочення гонорарів на 49,4%. Виплати на такому рівні є згубними для системи, а зниження рівня правової допомоги відобразиться на всіх державних службах.
«Аби підтримати систему безоплатної правничої допомоги до цього часу (завершення урядового дослідження наприкінці 2024 року, - прим. Ред.), міністр юстиції повинен запровадити проміжне підвищення гонорарів на 15% (11,3 млн. фунтів стерлінгів) для надавачів первинної правничої допомоги вже зараз», - зауважила президент Юридичного товариства Лубна Шуя.
Крім цього, Law Society реокомендує:
- розширити сферу правничої допомоги у справах із соціального забезпечення та сімейного права, що дозволить зменшити зайві фінансові, соціальні та медичні витрати через наслідки невирішених проблем;
- зменшити бюрократію у системі та застосовувати альтернативні способи правового захисту, такі як медіація. Це заощадить час суду для більш складних справ;
- інвестувати у набір і утримання персоналу (сьогодні студенти-юристи в Англії не вважають БПД привабливим варіантом кар’єри).
Окремо в Law Society дослідили роботу Агентства з правничої допомоги (Legal Aid Agency, LAA), що фінансується Міністерством юстиції.
Практикуючі юристи висловили занепокоєння, що LAA виконує суто операційну роль, не враховуючи стратегічну мету забезпечення доступу до правосуддя. Агентство функціонує як контролер фінансування правничої допомоги, його роль полягає в управлінні коштами на основі пріоритетів, визначених Мін'юстом. Однак серед надавачів послуг існує поширена думка, що насправді LAA є бар'єром на шляху фінансування, а не нейтральним адміністратором.
Адже чиновники вбачають успіх своєї діяльності з точки зору ефективності та результативності в межах існуючих та обмежених критеріїв, визначених Законом про правничу допомогу під час винесення вироків і покарання правопорушників. Незважаючи на свою місію «забезпечити, аби наші послуги відповідали потребам кожного, хто ними користується, включаючи найбільш вразливі верстви населення», LAA не здатне зрозуміти ці потреби, або оцінювати їхній рівень.
Тож якщо під час урядового дослідження ці проблеми будуть вирішуватися, також слід розглянути питання відокремлення Агентства з правничої допомоги від Міністерства і його функціонування як незалежного органу.
Проблема фінансування системи БПД у Великій Британії піднімається не вперше. Раніше її вже досліджували в аспекті кримінального процесу і Law Society звертала увагу керівництва держави на необхідність підвищення тарифів на правничу допомогу. Оскільки відповідних заходів чиновниками ужито не було, Юридична спільнота ініціювала оскарження бездіяльності Уряду в судовому порядку.
Юридична спільнота Англії та Уельсу (Law Society of England and Wales) – професійна асоціація, заснована у 1825 році, що представляє адвокатів та виконує регуляторні функції.
Популярні новини
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.
Захист військових
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП
Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.