Гонорар – 151 грн. за годину і постійні затримки виплат: як адвокатам працювати далі? | НААУ

Гонорар – 151 грн. за годину і постійні затримки виплат: як адвокатам працювати далі?

БПД
10:18 Чт 21.03.24 7346 Переглядів
Версія для друку

Половина адвокатів, залучених державою до надання громадянам безоплатної вторинної правничої допомоги, вважають найбільшою проблемою існуючої системи оплату вже наданих ними послуг, в тому числі, недостатній рівень фінансування.

Такими є результати опитування, які Комітет НААУ з питань БПД врахував під час підготовки Звіту з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні. Його презентація проходила 19 березня.

Серед проблем, пов’язаних з оплатою послуг, опитані в ході дослідження адвокати відзначали:

  • постійні затримки в розрахунках;
  • низький рівень оплати послуг;
  • нарахування оплати за меншу кількість часу, ніж фактично витрачається на роботу у справі;
  • недостатнє державне фінансування;
  • необхідність подання значної кількості документів для нарахування оплати;
  • заплутаність системи нарахувань.

Секретар Комітету НААУ з питань БПД Олена Дем’янова, яка брала участь у підготовці звіту, розповіла, що Методика, за якою здійснюється оплата послуг (постанова Кабміну від 17.09.2014 №465), бере за основу розмір оплати роботи адвоката за годину, що становить на сьогоднішній день 151 грн. При цьому, саме Методикою визначено скільки часу буде оплачено адвокату за надання того чи іншого виду допомоги, незалежно від реально витраченого часу. «Так, наприклад, досудове розслідування має бути витрачено від 5 до 7 годин; на судовий розгляд – від 13 до 16 годин, на участь в розгляді кримінального провадження в суді апеляційної інстанції – від 6 до 8 годин. Це включно із участю в процесуальних діях і судових засіданнях, підготовкою, збиранням доказів, спілкуванням з клієнтом тощо, - зауважила адвокат. - Очевидно, що це абсолютно не той час, який витрачає адвокат на надання правничої допомоги». На її погляд, ці норми давно вимагають перегляду.

Також вона звернула увагу на певні види правничої допомоги, які Методикою взагалі ігноруються. Наприклад, до НААУ надходять скарги про відсутність оплати адвокатських запитів в цивільних справах. Хоча це є вкрай важливою частиною правничої допомоги, на яку витрачається чимало часу.

Крім того, Методика містить демотивуючі алгоритми, що не враховують реальні позитивні результати роботи адвокатів. Наприклад, якщо адвокат добився для свого клієнта призначення покарання з випробуванням, але епізод обвинувачення є тільки один, це не вважається позитивним результатом. Також не береться до уваги як позитивний результат, якщо стосовно затриманої особи слідчий і прокурор не звертаються до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою. «Подібних випадків багато, - коментує О. Дем’янова. – Вони викривляють структуру відносин, негативно впливають на бажання працювати».

Також у звіті приділяється увага проблемі постійних затримок оплати, нестабільності і непередбачуваності строків розрахунків з адвокатами.

«Система БПД в частині фінансування для адвокатів є абсолютно непрозорою. Адвокати не знають, скільки коштів їм винні, коли вони надійдуть, які є наявні строки погашення заборгованостей, - говорить представниця Комітету НААУ.- На початку функціонування системи інформація оприлюднювалась як відкрита публічна інформація. Кожен адвокат знав, яку суму коштів йому заборгували, і відповідно між розраховувати на оплату. А сьогодні єдиний шлях - це звертатися безпосередньо до працівників центру, що як мінімум ставить адвокатів у принизливе становище і … формує залежність».

Для подолання окреслених проблем у Звіті НААУ пропонується внесення за участі адвокатури змін до Закону «Про безоплатну правничу допомогу» та постанови Кабміну від 17.09.2014 №465 «Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу», зокрема, щодо встановлення обов’язків органів БПД щодо оплати наданих послуг із регламентацією чітких строків та порядку виконання, алгоритму прийняття актів виконаних робіт до оплати, їх перевірки та вирішення суперечностей щодо розміру оплати. Також необхідно повернутися до практики відкритості інформації щодо розрахунків за надані послуги.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

Цивільний захист: що забули прописати у змінах, - висновок Комітету…

Автори законодавчої ініціативи формально підійшли до імплементації Механізму цивільного захисту ЄС у національне законодавство. Зокрема, потребує удосконалення термінологія, процедурні моменти та обмін даними.

17:59 Пт 08.11.24 487

За кордоном

Українцям у Франції підготували Сімейний порадник

Українські юристи-волонтери за підтримки Посольства України у Франції підготували для українців, які проживають у Франції, черговий спеціалізований довідник про важливі аспекти сімейного життя, освіти, соціальних та адміністративних питань, охорони здоров'я, фінансів і дозвілля.

11:57 Пт 08.11.24 858

Дискусія

Банкрутство фізособи як спосіб вирішення проблем: ризики назвав…

В Україні помітно зросла кількість заяв про банкрутство, що пов'язано з економічними проблемами та впливом війни. Більшість осіб, які оголошують про банкрутство, - віком від 25 до 45 років.

10:14 Пт 08.11.24 965

Гарантії діяльності

Адвокатці погрожували в Хмельницькому - відкрито кримінальну…

За фактом втручання в діяльність представника особи Хмельницьке районне управління ГУНП Хмельницької області відкрило кримінальне провадження проти чоловіка, який погрожував адвокатці своєї колишньої дружини.

16:29 Чт 07.11.24 2216

Видання

Монографію з історії судочинства та адвокатури Слобідської України…

У Львові в Українському Католицькому Університеті презентовано книгу учасниці проекту «Історія адвокатури України» Центру досліджень адвокатури і права НААУ Світлани Потапенко «Замість себе вірю в суді бути…»: Адвокати Слобожанщини у XVIII ст.».

11:23 Чт 07.11.24 3346

За кордоном

Чеське сімейне право для українців: що варто знати

Основною відмінністю правового підходу до розгляду сімейних справ у Чеській Республіці є комплексне вирішення питань, що виникають під час шлюборозлучних процесів. Перед ухваленням рішення про розірвання шлюбу суд визначає порядок опіки та участі батьків у вихованні спільної дитини, поділу майна колишнього з подружжя, аліментних зобов’язань.

10:12 Чт 07.11.24 2323

Регіони

Як адвокати творили історію української державності – семінар у…

Історичний шлях української адвокатури через біографії її видатних представників дослідили вчені-історики у Львові під час наукового семінару «Адвокатура України в іменах і фактах».

14:28 Ср 06.11.24 3469

Гарантії діяльності

На поліцейських, що пригрозили адвокату скаргою, наклали стягнення

В ході проведення службового розслідування стосовно порушення працівниками поліції професійних прав та гарантій адвокатської діяльності було встановлено неналежне виконання правоохоронцями службових обов’язків. Порушників покарали в дисциплінарному порядку.

12:17 Ср 06.11.24 3380

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл