"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокати знайшли порушення гарантій захисту у процедурі in absentia

З початком повномасштабного вторгнення істотно зросла кількість злочинів проти основ національної безпеки. Оскільки підозрювані частіше за все знаходяться за межами України, розслідування здійснюється in absentia із залученням адвокатів системи БПД.
Практику організації надання безоплатної правничої допомоги в таких провадженнях проаналізували у Комітеті Національної асоціації авдокатів України з питань БПД та виклали у звіті, який минулого тижня презентувала НААУ.
Зокрема, у документі відзначаються факти систематичної реалізації органами системи БПД неконструктивних позицій:
- під час спільного заходу за участю представників адвокатури директором Координаційного центру з надання правничої допомоги (КЦ) публічно висловлено позицію звинувачення адвокатів, котрі беруть участь в кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного (обвинуваченого) в порушенні Правил адвокатської етики.
- КЦ робить висновки про узгодження чи неузгодження позиції з клієнтом виключно на підставі факту наявності особистої зустрічі адвоката з клієнтом. Фактично підозрювані позбавляються можливості узгодити позицію з адвокатом по телефону чи будь-яким іншим способом. Адвокатів примушують до особистих зустрічей, оскільки можливість надання правничої допомоги особі, з якою не було особистої зустрічі, заперечується.
- органи БПД створювали нестабільність в правилах строку дії доручень в справах, де проводилось спеціальне досудове розслідування.
- представники КЦ публічно заявляють про те, що із закінченням спеціального досудового розслідування повноваження адвоката припиняються. За дорученням, виданим на стадії досудового розслідування, у адвоката відсутні повноваження на участь у підготовчому судовому засіданні. Така позиція КЦ спричинила тотальне занепокоєння адвокатів та зумовила масові відкладення судових розглядів для актуалізації повноважень захисників.
- у висловлених КЦ позиціях потенційно наявна загроза здійснення тиску на право адвоката обрати таку процесуальну позицію по справі, котра полягає в самостійній участі в засіданні за відсутності клієнта, заявленні слідчому судді про те, що клієнту невідомо про подане клопотання, про порушення способу повідомлення підозрюваного тощо. У таких випадках оплата участі адвоката в судовому засіданні виявляється під загрозою, а клієнт БПД обмежується у своїх правах порівняно з клієнтом адвоката за договором. Проблему було вирішено за втручання НААУ. Рада адвокатів України рішенням від 27.12.2022 №183 затвердила Роз’яснення щодо участі адвокатів у кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, після якого центри БПД припинили таку негативну практику.
Належним способом вирішення окреслених проблем у звіті називається оптимізація кримінального процесуального законодавства за участі адвокатури, а також налагодження конструктивної співпраці органів БПД з адвокатами з метою узгодження позицій в подібних нових і складних ситуаціях.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.