Адвокати знайшли порушення гарантій захисту у процедурі in absentia
З початком повномасштабного вторгнення істотно зросла кількість злочинів проти основ національної безпеки. Оскільки підозрювані частіше за все знаходяться за межами України, розслідування здійснюється in absentia із залученням адвокатів системи БПД.
Практику організації надання безоплатної правничої допомоги в таких провадженнях проаналізували у Комітеті Національної асоціації авдокатів України з питань БПД та виклали у звіті, який минулого тижня презентувала НААУ.
Зокрема, у документі відзначаються факти систематичної реалізації органами системи БПД неконструктивних позицій:
- під час спільного заходу за участю представників адвокатури директором Координаційного центру з надання правничої допомоги (КЦ) публічно висловлено позицію звинувачення адвокатів, котрі беруть участь в кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного (обвинуваченого) в порушенні Правил адвокатської етики.
- КЦ робить висновки про узгодження чи неузгодження позиції з клієнтом виключно на підставі факту наявності особистої зустрічі адвоката з клієнтом. Фактично підозрювані позбавляються можливості узгодити позицію з адвокатом по телефону чи будь-яким іншим способом. Адвокатів примушують до особистих зустрічей, оскільки можливість надання правничої допомоги особі, з якою не було особистої зустрічі, заперечується.
- органи БПД створювали нестабільність в правилах строку дії доручень в справах, де проводилось спеціальне досудове розслідування.
- представники КЦ публічно заявляють про те, що із закінченням спеціального досудового розслідування повноваження адвоката припиняються. За дорученням, виданим на стадії досудового розслідування, у адвоката відсутні повноваження на участь у підготовчому судовому засіданні. Така позиція КЦ спричинила тотальне занепокоєння адвокатів та зумовила масові відкладення судових розглядів для актуалізації повноважень захисників.
- у висловлених КЦ позиціях потенційно наявна загроза здійснення тиску на право адвоката обрати таку процесуальну позицію по справі, котра полягає в самостійній участі в засіданні за відсутності клієнта, заявленні слідчому судді про те, що клієнту невідомо про подане клопотання, про порушення способу повідомлення підозрюваного тощо. У таких випадках оплата участі адвоката в судовому засіданні виявляється під загрозою, а клієнт БПД обмежується у своїх правах порівняно з клієнтом адвоката за договором. Проблему було вирішено за втручання НААУ. Рада адвокатів України рішенням від 27.12.2022 №183 затвердила Роз’яснення щодо участі адвокатів у кримінальних провадженнях за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, після якого центри БПД припинили таку негативну практику.
Належним способом вирішення окреслених проблем у звіті називається оптимізація кримінального процесуального законодавства за участі адвокатури, а також налагодження конструктивної співпраці органів БПД з адвокатами з метою узгодження позицій в подібних нових і складних ситуаціях.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…
Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.
Навчання
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики
Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.
Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року
Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року
Дискусія
Потребу змін у земельному законодавстві обговорили у…
Нечіткість земельного законодавства та довільне тлумачення його норм призводять до юридичних колізій, втрати власності та конфліктів, які доводиться вирішувати судам. Як подолати ці проблеми?
Навчання
Переваги форм адвокатської діяльності дослідили у Рівному
Профільний закон передбачає три організаційно-правові форми для здійснення в Україні адвокатської діяльності: індивідуальна, адвокатське бюро та адвокатське обʼєднання. Яку краще обрати?
Дискусія
«Національний кешбек»: про юридичні ризики застеріг голова…
Програма «Національний кешбек, яка стартувала 11 жовтня 2024 року, набула значної популярності в Україні. З одного боку – що може бути кращим за повернення частини коштів при покупці українських товарів, а з іншого – чи захищені фінансові дані українців?
Захист військових
Адміністративно-дисциплінарна відповідальність…
За загальним правилом, якщо військовий вчиняє адміністративне правопорушення, він притягається до відповідальності за Дисциплінарним статутом. Із цього правила є винятки, передбачені КУпАП.
Cудова практика
На особливість подання ордеру через «Електронний суд» звернув…
Якщо ордер на надання правничої допомоги додано до документа, що посвідчений електронним підписом адвоката, додаткового накладення окремого власноручного («фізичного») чи електронного підпису на ордер не вимагається.