НААУ

Оподаткування адвокатської діяльності

 

Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

У розумінні Податкового кодексу, самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність і не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Самозайняті особи обліковуються у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків.

Для взяття на облік необхідно подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до територіального органу Державної податкової служби за місцем постійного проживання (ч. 65.3 ст. 65 Податкового кодексу України). Фізична особа, яка зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, обліковується у контролюючих органах як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Довідка про взяття на облік платника податків видається контролюючим органом із зазначенням строку, якщо такий строк вказаний у свідоцтві про реєстрацію чи іншому документі (дозволі, сертифікаті тощо). Довідка підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності (ч. 65.7 ст. 65 Податкового кодексу України).

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет (ч. 178.6 ст. 178 Податкового кодексу України).

Доходи від провадження незалежної професійної діяльності оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність,  подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до IV  розділу Податкового кодексу України у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб. У декларації, поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності, необхідно зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та здійснює на користь нерезидента – юридичної особи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження із України, здійснює нарахування та сплату податку на прибуток підприємств з доходів (прибутків) нерезидентів у порядку, розмірі та у встановлені  строки (ч. 178.8 ст. 178 Податкового кодексу України)

Акордеон: Сплата адвокатами ЄСВ

Адвокат не зобов’язаний платити єдиний соціальний внесок за періоди, коли він не отримував дохід від незалежної професійної діяльності, але має право це робити для формування страхового стажу (обов’язок сплачувати мінімальний розмір ЄСВ за місяці, коли не було отримано доходу (прибутку), скасований законом № 592-IX для фізичних осіб-підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність).

З 1 січня 2021 року на підставі закону № 592-IX також звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони:

-  отримують пенсію за віком або за вислугу років

-  є особами з інвалідністю

-  досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно як добровільні учасники системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Також звільняються від сплати за себе єдиного внеску:

-  особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою-підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;

-  особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та фізичні особи – підприємці, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено за них страховий внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за них у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

 

Акордеон: Спрощена система оподаткування адвокатського об'єднання та адвокатського бюро

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, передбачених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Адвокатське бюро та адвокатське об’єднання можуть обрати або перейти на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за умови відповідності вимогам, встановленим главою 1 розділу ХІV Податкового кодексу України. Податкове законодавство не передбачає додаткових обмежень для переходу на таку систему оподаткування для адвокатських бюро та об’єднань.

Для того, щоб перейти на спрощену систему оподаткування, необхідно подати заяву до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. При цьому суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз впродовж календарного року і за умови, якщо впродовж календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, дотримано вимоги, встановлені п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Перегляд файлу: ОСОБЛИВОСТІ СПЛАТИ ПОДАТКІВ ТА ЄСВ АДВОКАТАМИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

 

Нормативні акти

Виджет спільних актів: Рішення № 52 про результати розгляду листа Державної податкової служби України щодо погодження та затвердження проекту Протоколу про порядок інформаційної взаємодії між Державною податковою службою України та Радою адвокатів України

Рішення 03.07.2021

Рішення № 52 про результати розгляду листа Державної податкової служби України щодо погодження та затвердження проекту Протоколу про порядок інформаційної взаємодії між Державною податковою службою України та Радою адвокатів України

Виджет спільних актів: Рішення РАУ № 98 про затвердження роз'яснення щодо підстав для здійснення адвокатської діяльності

Рішення 15.10.2020

Рішення РАУ № 98 про затвердження роз'яснення щодо підстав для здійснення адвокатської діяльності

 

Виджет спільних актів: Рішення РАУ № 130 «Про результати розгляду листа Державної фіскальної служби України щодо інформаційної взаємодії з Радою адвокатів України»

Рішення 08.09.2018

Рішення РАУ № 130 «Про результати розгляду листа Державної фіскальної служби України щодо інформаційної взаємодії з Радою адвокатів України»

 

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл