Коли суди ігнорують гарантію вільного вибору захисника | НААУ

Коли суди ігнорують гарантію вільного вибору захисника

Гарантії діяльності
14:23 Вт 26.03.24 5337 Переглядів
Версія для друку

Якщо захист в кримінальному провадженні є успішним, сторона обвинувачення інколи намагається за підтримки суду «підмінити» захисника в окремих процесуальних діях. Для цього призначаються адвокати системи БПД.

Зловживання, пов’язані із залученням адвоката для окремої процесуальної дії, були проаналізовані у Звіті з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні. Презентацію документу НААУ провела 19 березня.

Інститут призначення адвоката для участі в окремій процесуальній дії сьогодні є одним із найбільш потужних механізмів порушення права на захист і рівності сторін кримінального провадження.

Конституцією України передбачена гарантія для кожної людини вільного вибору захисника (ст. 59). Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 53 КПК слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вправі залучити захисника для проведення окремої процесуальної дії. Але виключно у невідкладних випадках, коли є потреба у проведенні невідкладної процесуальної дії за участю захисника, а завчасно повідомлений захисник не може прибути для участі у проведенні процесуальної дії чи забезпечити участь іншого захисника або якщо підозрюваний, обвинувачений виявив бажання, але ще не встиг залучити захисника або прибуття обраного захисника неможливе. Проблема полягає в тому, що закон не визначає, яку саме дію слід уважати невідкладною. Також відкритим є питання, чи впливає поважність причин неявки захисника на застосування механізму залучення захисника.

«Суди, знаючи, що їх ухвала про залучення захисника є обов’язковою для виконання, використовують свої повноваження надто широко, - говорить секретар Комітету НААУ з питань БПД Олена Дем’янова. – І в рамках розгляду питання про продовження строку тримання під вартою вже сформовано цілий арсенал зловживань».

Вона розповіла, що суд, аби залучити адвоката системи БПД, призначає час розгляду відповідного клопотання, не погоджуючи із захисником за договором. Для цього інколи час підбирається таким чином, щоб захисник був зайнятий у інших справах. При цьому строки належного повідомлення сторони захисту не дотримуються. Про це свідчать наявні скарги від адвокатів, які повідомляють, що в такий спосіб обвинувачення за сприяння суду намагаються усунути незручних адвокатів.

Трапляються і зовсім кричущі випадки, коли слідчий намагається залучити адвоката БПД до участі в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, або суд - для участі в судових дебатах.

«У подібних випадках підозрюваний або обвинувачений, як правило, налаштований вороже до призначеного адвоката. Людина не хоче з ним працювати, оскільки вже має свого захисника і задоволена його роботою. Останній також занепокоєний ситуацією, адже ламається стратегія захисту. А суд і сторона обвинувачення при цьому наполягають на участі адвоката БПД. Тож він опиняється у вкрай незручному становищі, - пояснює О.Дем’янова. – І до нас надходить велика кількість скарг і звернень з цього приводу».

Основним способом вирішення проблеми вбачається удосконалення законодавства. Водночас, для вироблення єдиного розуміння правил можливі спільні із представниками судової влади заходи.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 174

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 1856

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 1922

Законодавство

Місцеве самоврядування: огляд останніх законодавчих новел

З жовтня 2023 року по березень 2024 року розроблено та прийнято велику кількість законодавчих актів, що стосуються вирішення стратегічних завдань державних органів та органів місцевого самоврядування. Більшість з них пов’язані з подоланням наслідків воєнних дій в Україні.

11:34 Чт 11.04.24 1979

Дискусія

Усиновлення дітей за кордоном прокоментувала голова Комітету НААУ

Національне законодавство надає перевагу усиновлення українським громадянам. Разом із тим, коли вичерпано такі можливості, дітей можуть усиновити і іноземці. В умовах повномасштабного вторгнення, коли чимало дітей опинилися за кордоном, питання набуло особливого значення.

16:12 Ср 10.04.24 3242

Законодавство

Економічне бронювання краще за невизначеність, - голова Комітету…

Концепція економічного бронювання військовозобов’язаних працівників українськими підприємствами, яку мають утілити у проекті Закону №10449 про посилення мобілізації, покликана збільшити надходження коштів для потреб армії. Чого від неї чекати?

14:54 Ср 10.04.24 4152

Різне

Повідомлення про розгляд позову у справі № 640/1859/22

НААУ повідомляє про те, що Київський окружний адміністративний суд прийняв до нового розгляду позовну заяву в адміністративній справі № 640/1859/22 за позовом Плескача В`ячеслава Юрійовича до Недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України» в особі Ради адвокатів України, за участю третьої особи Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.

13:47 Вт 09.04.24 4690

Cудова практика

Хай спробують, а ми подивимось, - заступник голови ВС про…

«Якщо йдеться про те, чи можуть адвокати використовувати штучний інтелект для того, щоб створювати документи, які вони подадуть у судовому процесі, то, мабуть, тільки практика буде критерієм істини».

13:12 Вт 09.04.24 3551

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл