Коли суди ігнорують гарантію вільного вибору захисника
Якщо захист в кримінальному провадженні є успішним, сторона обвинувачення інколи намагається за підтримки суду «підмінити» захисника в окремих процесуальних діях. Для цього призначаються адвокати системи БПД.
Зловживання, пов’язані із залученням адвоката для окремої процесуальної дії, були проаналізовані у Звіті з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні. Презентацію документу НААУ провела 19 березня.
Інститут призначення адвоката для участі в окремій процесуальній дії сьогодні є одним із найбільш потужних механізмів порушення права на захист і рівності сторін кримінального провадження.
Конституцією України передбачена гарантія для кожної людини вільного вибору захисника (ст. 59). Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 53 КПК слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вправі залучити захисника для проведення окремої процесуальної дії. Але виключно у невідкладних випадках, коли є потреба у проведенні невідкладної процесуальної дії за участю захисника, а завчасно повідомлений захисник не може прибути для участі у проведенні процесуальної дії чи забезпечити участь іншого захисника або якщо підозрюваний, обвинувачений виявив бажання, але ще не встиг залучити захисника або прибуття обраного захисника неможливе. Проблема полягає в тому, що закон не визначає, яку саме дію слід уважати невідкладною. Також відкритим є питання, чи впливає поважність причин неявки захисника на застосування механізму залучення захисника.
«Суди, знаючи, що їх ухвала про залучення захисника є обов’язковою для виконання, використовують свої повноваження надто широко, - говорить секретар Комітету НААУ з питань БПД Олена Дем’янова. – І в рамках розгляду питання про продовження строку тримання під вартою вже сформовано цілий арсенал зловживань».
Вона розповіла, що суд, аби залучити адвоката системи БПД, призначає час розгляду відповідного клопотання, не погоджуючи із захисником за договором. Для цього інколи час підбирається таким чином, щоб захисник був зайнятий у інших справах. При цьому строки належного повідомлення сторони захисту не дотримуються. Про це свідчать наявні скарги від адвокатів, які повідомляють, що в такий спосіб обвинувачення за сприяння суду намагаються усунути незручних адвокатів.
Трапляються і зовсім кричущі випадки, коли слідчий намагається залучити адвоката БПД до участі в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, або суд - для участі в судових дебатах.
«У подібних випадках підозрюваний або обвинувачений, як правило, налаштований вороже до призначеного адвоката. Людина не хоче з ним працювати, оскільки вже має свого захисника і задоволена його роботою. Останній також занепокоєний ситуацією, адже ламається стратегія захисту. А суд і сторона обвинувачення при цьому наполягають на участі адвоката БПД. Тож він опиняється у вкрай незручному становищі, - пояснює О.Дем’янова. – І до нас надходить велика кількість скарг і звернень з цього приводу».
Основним способом вирішення проблеми вбачається удосконалення законодавства. Водночас, для вироблення єдиного розуміння правил можливі спільні із представниками судової влади заходи.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.
Захист військових
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП
Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.