Зупинення кримінального провадження блокує виплати адвокатам БПД – проблема
В разі зупинення кримінального провадження надання правничої допомоги підозрюваному фактично припиняється, оскільки в ній немає безпосередньої потреби. Втім, у Законі «Про безоплатну правничу допомогу» відповідна підстава для припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги відсутня.
На проблему відсутності належного регулювання припинення надання БВПД у разі зупинення кримінальних проваджень звернули увагу у Звіті НААУ з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні.
Доручення, які видаються центрами БПД, продовжують свою дію, і адвокати не можуть отримати оплату за вже виконану ними роботу.
«Коли підозрюваний оголошується у розшук, то неможливо навіть прогнозувати строк відновлення провадження. Особа може взагалі ніколи не відшукатися, - звертає увагу секретар Комітету НААУ з питань БПД Олена Дем’янова. - Однак, адвокатом виконано певний обсяг роботи, який мав бути оплачений. Втім, правове регулювання таке, що порушується право адвоката, залученого системою БПД, на оплату вже наданих послуг».
У звіті підкреслюється актуальність цієї проблеми, оскільки випадки зупинення кримінальних проваджень сьогодні набувають поширення. В тому числі, через те, що обвинувачений був призваний для проходження військової служби.
Єдиним ефективним способом вирішення означеної проблеми у НААУ вбачають внесення змін до ч. 1 ст. 23 Закону «Про безоплатну правничу допомогу», яка визначає підстави, за яких центр з надання безоплатної правничої допомоги вправі припинити надання адвокатом БВПД. Протягом 2023 року НААУ подавала пропозиції з цього приводу, які наразі не знайшли підтримки.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Cудова практика
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Гарантії діяльності
Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать
Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.
Гарантії діяльності
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК
Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.
Cудова практика
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…
Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.