"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Моніторинг якості послуг адвокатів: що сьогодні не так

Працівники системи безоплатної правничої допомоги, які іноді мають мінімальний стаж роботи і приблизне уявлення про адвокатську діяльність, водночас наділяються державою повноваженнями щодо оцінки якості надання адвокатами правничої допомоги.
Моніторинг якості надання безоплатної правничої допомоги було названо однією з основних проблем системи БПД під час презентації звіту, підготовленого Національною асоціацією адвокатів України.
Сама проблема полягає в системному втручанні з боку органів БПД до сутнісної діяльності адвоката.
Відповідно до ст. 25 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» оцінка якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правничої допомоги здійснюється комісіями, утвореними для цієї мети радами адвокатів регіонів.
Правильність цієї норми, її відповідність гарантіям незалежності адвокатської діяльності не викликає сумніву, - вважають у Комітеті НААУ з питань БПД. - Тож усі наявні скарги мають направлятись центрами до таких комісій. Але центри БПД намагаються самостійно розглядати скарги на адвокатів. Більше того – робити з таких скарг висновки для продовження співпраці з адвокатом.
Виділяється чотири вади сьогоднішньої процедури моніторингу:
1) здійснюється працівниками центрів, вимоги до кваліфікації яких є мінімальними;
2) передбачає принизливі процедури, а саме: контроль адвоката в судовому засіданні, анкета самооцінки адвоката, інтерв’ювання клієнта;
3) може бути інструментом потенційного зловживання, оскільки самі ж центри наділені правом ініціювати припинення договору з адвокатом;
4) відсутність реальної потреби та неефективність. Згідно зі звітом про роботу системи БПД у 2023 році виявлено лише один випадок недотримання стандартів якості. При цьому у 2023 році було проведено 1618 спостережень щодо 1403 адвокатів, інтерв’ювання 451 клієнтів.
У НААУ переконані: хоча Координаційний центр і не оприлюднює інформацію щодо витрат на відділи моніторингу, зрозуміло, що цифри не маленькі. Адже ці відділи є в кожному центрі.
У звіті НААУ констатується, що існуючий сьогодні моніторинг оцінки якості роботи адвоката є порушенням професійних прав, суперечить міжнародним положенням та негативно впливає на авторитет адвокатури в суспільстві і світі. Відтак моніторинг в існуючому сьогодні вигляді має бути заборонений.
Для вирішення цієї проблеми необхідно:
по-перше, скасувати повноваження органів системи БПД з проведення моніторингу якості надання адвокатами БПД;
по-друге, нормативно закріпити повноваження комісій з оцінювання повноти, якості і своєчасності надання правничої допомоги відповідно до закону та посилення контролю за виконанням таких повноважень.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).