7 основних проблем системи БПД окреслили у звіті: трансляція презентації | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

7 основних проблем системи БПД окреслили у звіті: трансляція презентації

БПД
9:54 Вт 19.03.24 3943 Переглядів
Версія для друку

Поглиблення кризи у взаєминах держави та адвокатури в сфері надання безоплатної правничої допомоги, довготривале ігнорування позиції НААУ призвело до корінних змін, які характеризуються втратою системою БПД первинних орієнтирів на людину як найвищу цінність.

Про це йдеться у Звіті актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні, який сьогодні, 19 березня, презентує Національна асоціація адвокатів України.

Документ, підготовлений Комітетом НААУ з питань БПД, демонструє причинно-наслідкові зв’язки, що визначають існування проблем в системі БПД та ефективні шляхи їх вирішення.

Серед основних проблем називаються:

1. Моніторинг якості надання БПД.

2. Розподіл та виконання доручень про надання БВПД.

3. Оплата послуг адвокатів.

4. Призначення адвоката для участі в окремій процесуальній дії.

5. Участь адвокатів у кримінальних провадженнях in absentia.

6. Ототожнення адвоката з клієнтом.

7. Припинення надання БВПД у зупинених кримінальних провадженнях.

Попри ініціативне партнерство, створення та апробацію власних (таких, на які не витрачаються кошти Державного бюджету) ресурсів адміністрування та сервісного забезпечення адвокатури, Національна асоціація адвокатів України була штучно позбавлена статусу партнера у реалізації державної політики в сфері надання БПД, а її інституційні потужності повністю ігноруються.

Зокрема, за відсутності будь-якої потреби у цьому та одночасно з існуванням робочих механізмів в адвокатурі, державою створено та профінансовано за кошти платників податків процедури відбору адвокатів, їх навчання, ведення їх реєстру, оцінки якості їх діяльності, ресурси комунікації з ними тощо, що реалізовується державною установою – Координаційним центром з надання правничої допомоги. При цьому якість роботи адвокатів оцінюється штатними працівниками державних органів або органів місцевого самоврядування, які часто не мають уявлення про особливості роботи адвоката.

НААУ системно говорить про те, що все це призводить до викривлення моделі функціонування інституту адвокатури і порушення прав адвокатів. Крім цього, кінцевим носієм тягаря всіх негативних змін є отримувач допомоги – той, для кого і на кого ця система мала працювати.

Крім цього, значна частина коштів, виділених на БПД, витрачається саме на адміністрування ресурсів і процедур, які адвокатура пропонувала реалізувати на користь отримувачів правничої допомоги без фінансування з Державного бюджету.

У звіті також відзначається, що конституційна та законодавчо визначена модель гарантування кожному права на професійну правничу допомогу включає в себе особливого виконавця організації її надання – адвокатуру. І саме адвокати, як особливі суб’єкти, що відповідають спеціально визначеним вимогам, та здійснювана ними діяльність з надання правничої допомоги, якість якої гарантується спеціальними процедурами та механізмами, є визначальними елементами означеної моделі забезпечення кожного саме професійною, а не будь-якою, правничою допомогою. В цьому контексті особливого значення набувають правові підстави та зміст діяльності центрів з надання БПД, адже фактично вони виконують не тільки адміністративні функції посередництва між іншими суб’єктами правовідносин щодо надання БПД (між отримувачами і надавачами БПД), але й значну частину предметних функцій.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

Cудова практика

Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики

З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

18:27 Пт 21.03.25 4291
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду зайві

Законодавство

НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…

Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

16:43 Пт 21.03.25 3999
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

БПД

Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект

Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

11:35 Пт 21.03.25 4561
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і працівників дослідили у НААУ

Дискусія

Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…

Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

14:26 Чт 20.03.25 6077
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального переслідування», - заступник голови НААУ, РАУ В. Гвоздій

Гарантії діяльності

«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…

Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

10:42 Чт 20.03.25 6212
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Навчання

Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога

Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

10:03 Чт 20.03.25 6599
Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, - нардеп Ватрас

Гарантії діяльності

Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, -…

Лідерство України в підготовці Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката підтверджує високий рівень розвитку правової культури нашої держави, розуміння ключової ролі адвокатури в утвердженні прав людини та принципів демократії.

16:51 Ср 19.03.25 7143
«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом

Різне

«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом

У рамках мистецького проекту «Advocacy Art» у Національній асоціації адвокатів України з 3 до 14 березня пройшла виставка художніх робіт адвокатів «Натхнення».

11:27 Ср 19.03.25 3629

Вестник:№1-2 січень-лютий 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл