Межі діяльності адвоката БПД на окремій процесуальній дії визначали за круглим столом | НААУ

Межі діяльності адвоката БПД на окремій процесуальній дії визначали за круглим столом

БПД
13:52 Вт 21.05.24 5011 Переглядів
Версія для друку

Коли адвокат БПД викликається на розгляд клопотання про продовження строку запобіжного заходу, чи може він брати участь у розгляді заяви про відвід судді чи прокурора? Якщо ні, то обвинувачений залишиться без захисника.

Відповідь на це практичне питання шукали під час круглого столу «Підготовче засідання: залучення захисника БПД на окрему процесуальну дію», який нещодавно організував і провів Комітет НААУ з питань захисту прав людини.

Питання залучення  захисника для проведення окремої процесуальної дії регламентується статтею 53 КПК, утім на практиці її реалізації виникають проблеми.

Голова Комітету Ганна Колесник наголосила, що проблема стосується не конкретного клопотання про продовження запобіжного заходу, а процесу в цілому. «Обвинувачені під час розгляду незапланованих клопотань або заяв залишаються без захисника, а ми пам’ятаємо, що, наприклад, при особливо тяжких злочинах участь захисника є обов’язковою. Отже, які ж межі діяльності захисника БПД у таких ситуаціях, коли в дорученні про його призначення чітко написано, що його викликано саме для участі в конкретній процесуальній дії», - поставила запитання голова комітету.

Адвокат Андрій Доманський додатково звернув увагу на колізію, що виникає за таких обставин, коли розглядається клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу, а сторона захисту подає клопотання про зміну запобіжного заходу. Адвокат переконаний, що тут прослідковується порушення право особи на захист.

Також слід зважати на те, що судове засідання починається із питання відводів. «Якщо йдеться про розподіл відповідних процесуальних дій, то заявлення відводу і його розгляд – це теж окрема процесуальна дія, - зауважила Г.Колесник. Але в дорученні адвоката БПД написано, що він залучається до участі в окремій процесуальній дії – розгляді клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу. Виходить, що участь у розгляді відводу виходить за межі повноважень, наданих йому за дорученням?”.

Член Ради Комітету Богдан Глядик переконаний: якщо є підстави сумніватись в неупередженості судді, то адвокат має право його заявити. «Інше питання, що є ухвали, коли розгляд відводу оцінений як окрема процесуальна дія. І коли заявляється відвід і відповідно передається на авторозподіл, то на цей розгляд залучається адвокат БПД. Ось очевидна більша проблема», - пояснив він.

Проблема окремої процесуальної дії досліджувалась у 2019 році. Під час її дослідження виникла невизначена складова – що таке окрема процесуальна дія на підготовчому судовому засіданні. Про це нагадав начальник управління забезпечення якості правової допомоги Координаційного центру з надання безоплатної правничої допомоги Сергій Дрелінський, який послався на позицію Київського апеляційного суду. Вона зводилася до того, що весь обсяг підготовчого судового засідання – це окрема процесуальна дія. «Після цього ми просто не змогли щось додати або відняти, тому що судді апеляційного суду стверджують, що ми розглядаємо момент відкриття підготовчого судового засідання і винесення ухвали про призначення справи до розгляду як окрему процесуальну дію», - зауважив представник системи БПД.

А от голова секції захисту права на правову допомогу Роман Гайдай звернув увагу на безперервність судового розгляду згідно з нормами КПК. «Це в цілому одна єдина велика дія, яка має початок і має завершення, - переконаний він. - Постає логічне питання чому адвокат БПД, що залучається до участі при розгляді клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу, не подає після винесення ухвали апеляційну скаргу».

У звʼязку із цим Г.Колесник пригадала дискусії з дотичних питань на попередніх круглих столах і висловила припущення: «якщо адвокат БПД має повноваження продовжувати здійснювати захист, а саме повноцінний захист, то вочевидь йому належить право також застосовувати механізм подання скарг».

Але А.Доманський тут зауважив, що апеляційний розгляд – це інша процесуальна дія. «Коли окрема процесуальна дія закінчена, тобто винесена ухвала, наприклад про продовження строку запобіжного заходу, то доручення припиняється, - пояснив він. - І в цьому випадку для того, щоб особі надавалася правнича допомога під час подання скарги, їй потрібно звернутися, аби наново призначили захисника, або це повинен робити захисник за договором». Отже, переконаний він, виникає ситуація, за якої адвокат БПД, намагаючись оскаржити певне рішення, фактично порушує закон. «Оскільки не має повноважень на здійснення захисту, а якщо не оскаржує, то порушує стандарти надання правничої допомоги», - зазначив адвокат.

Нагадаємо, Комітет НААУ з питань захисту прав людини раніше вже давав поради адвокатам щодо особливостей підготовчого судового засідання. Інформацію про попередні круглі столи на цю тему можна переглянути тут, тут і тут.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Як змінився ринок юридичних послуг розповів голова Комітету НААУ

Ситуація на ринку юридичних послуг, якщо порівнювати із 2022 роком, значно покращилась. Водночас, не спостерігається і значного дефіциту правників.

15:57 Вт 18.06.24 871

Законодавство

Коли в Україні зʼявиться Містобудівний кодекс?

Робоча група при Комітеті ВР з питань державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провела публічні обговорення, розробила пропозиції та розпочала підготовку Концепції Містобудівного кодексу України.

14:43 Вт 18.06.24 936

Доступ до професії

Нюанси відповідальності за несвоєчасне підвищення кваліфікації…

Невиконання адвокатом вимог з підвищення кваліфікації є триваючим дисциплінарним проступком. Він припиняється або отриманням відповідного електронного сертифікату (що підтверджує виконання вимог), або притягненням особи, винної у невиконанні професійного обов’язку, до дисциплінарної відповідальності.

17:36 Пт 14.06.24 8232

Дискусія

Як захистити права добросовісних набувачів у спорах про повернення…

Осіб, які придбали майно у власників, що не мали права на відчуження цього майна, називають «добросовісними набувачами». Як захистити їхні права у категорії спорів про повернення цього майна у державну власність?

11:58 Чт 13.06.24 9173

Дискусія

Нормотворчі ініціативи щодо політичних партій дослідили на…

Інститут політичних партій у демократичному суспільстві є колективним інструментом вираження політичної волі. І партії повинні мати можливість повною мірою реалізовувати право на свободу об’єднань і вільне висловлювання думок.

15:43 Ср 12.06.24 9897

Навчання

Сімейні спори заради відстрочки від мобілізації суперечать…

Виклики воєнного стану безпосередньо впливають на суспільні відносини та формування судової практики, в тому числі, і в сімейних спорах. Але найкращі інтереси дитини залишаються головним критерієм при ухваленні судами рішень.

12:41 Ср 12.06.24 10186

Cудова практика

Суд спростував тезу про дискримінаційний характер підвищення…

Адвокат, виконуючи протягом року обов’язок з підвищення свого професійного рівня, має можливість самостійно, без обмежень, на власний розсуд обрати той чи інший спосіб (усього їх чотирнадцять) підвищення кваліфікації.

11:52 Ср 12.06.24 10209

Гарантії діяльності

Щодо тиску НАЗК на суддів КС: заява Ради адвокатів України

11 червня Національне агентство з питань запобігання корупції поширило на своєму сайті новину під заголовком «Чи мають декларуватися члени кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури: на чий бік стане КСУ?», у якій закликало громадськість, журналістів та міжнародних партнерів уважно стежити за розглядом у Конституційному Суді України скарги члена Дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області Оксани Бухтоярової щодо конституційності деяких положень Закону України «Про запобігання корупції». Засідання КСУ за цією справою має відбутися о 10 годині 12 червня 2024 року.

8:48 Ср 12.06.24 8867

Вестник:№ 5 травень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл