Ключові проблеми адвокатури у 2023 році окреслила Лідія Ізовітова | НААУ

Ключові проблеми адвокатури у 2023 році окреслила Лідія Ізовітова

Гарантії діяльності
14:00 Пт 15.12.23 6935 Переглядів
Версія для друку

Поточний рік точно не назвеш прихильним до адвокатів та адвокатури. І підстав сподіватися на швидке завершення негараздів, що набули особливої гостроти 24 лютого минулого року, на жаль немає.

На цьому наголосила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час засідання Ради адвокатів України, яке 15 – 16 грудня проходить в Ужгороді. Напередодні відзначення чергового Дня адвокатури вона пригадала ключові теми, які формували порядок денний роботи НААУ у 2023 році.

«У суспільства, втомленого бідами війни, вже давно сформувався стійкий запит на справедливість та покарання злочинців. І цей запит мали б задовольняти правоохоронні органи, - зауважила Л.Ізовітова. - Але цього, на жаль, не відбувається. З десятків тисяч відкритих проваджень до суду доходять лише одиниці. Як пояснити такий рівень роботи? Звичайно - перепонами у законодавстві, яке заважає ефективно працювати. І саме звідси – очевидний процесуальний крен у бік розширення можливостей сторони обвинувачення».

Зокрема, вона пригадала нещодавно скасовані «правки Лозового», які у КПК обмежували строки розслідування від внесення даних до ЄРДР до моменту пред’явлення особі підозри. «Ми неодноразово давали оцінку цій ідеї і попереджали про негативні наслідки», - зауважила Л.Ізовітова.

Звідси, на її погляд, випливає інша пов’язана проблема – тривалість кримінального процесу та нерозумність строків розгляду справ у суді. «І в цій проблемі винними виявилися ми з вами. Не слідчі і прокурори, які не вміють або не хочуть належним збирати докази, оформлювати слідчі дії та вчасно подавати обвинувальні акти до суду,  і не судова система, яка об’єктивно перевантажена справами через катастрофічну нестачу суддів, - наголосила очільниця НААУ, РАУ. – Бо адвокати начебто подають у процесі зайві клопотання, заявляють невмотивовані відводи та ігнорують судові засідання. А судді з цим нічого не можуть вдіяти. Звідси активізувалися ідеї покарання адвокатів за зловживання процесуальними правами. При цьому повноваженнями з установлення факту порушень хочуть наділити суддів. Тобто самі судді (а не дисциплінарні органи адвокатури) визначатимуть склад дисциплінарного проступку адвоката».

Ще один елемент наступу на адвокатуру, на думку Л.Ізовітової, це спроби криміналізувати діяльність адвокатів, що залишилися на тимчасово окупованих територіях. У парламенті її хочуть прирівняти до злочину колабораційної діяльності». «Але давайте разом поміркуємо у такому напрямі: колабораціонізм – це співробітництво з владою ворога. А адвокатська діяльність – професійна, незалежна від держави. Вона жодним чином не пов’язана ні з політикою, ні з пропагандою, ні з агресією, - пояснила вона. - Більше того, саме на адвокатуру за Конституцією покладено реалізацію права кожного на правничу допомогу. Тож виходить, громадян, які залишилися на ТОТ (яка є Україною), позбавляють конституційної гарантії. А адвокатів, які наважаться виконувати Конституцію, пропонують карати як злочинців»

Також голова НААУ, РАУ зауважила, що чи не щодня адвокати стикаються із порушенням прав та гарантій діяльності. На найбільш кричущі випадки реагує профільний комітет асоціації та Рада адвокатів.

Вона пригадала квітневі обшуки у адвокатів міста Києва і Київської області, які були захисниками у кримінальному провадженні. Рада адвокатів тоді назвала обшуки незаконними, оцінила дії правоохоронців як ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами та як тиск на адвокатську професію.  Ще один кричущий випадок стався також навесні, коли шестеро працівників Служби безпеки під час обшуку напали на адвокатів. У такий спосіб їх «переконували» відмовитися від клієнтів. НААУ звернулася до Офісу Генпрокурора, наслідком чого стало відкриття кримінального провадження.

Було зафіксовано кілька випадків тиску воєнної влади. В одному з них адвоката, що прийшов у справах, утримували в ТЦК Чернігова та вручили повістку. За цим фактом було відкрите кримінальне провадження. В іншому – в Одесі адвоката на допускали до клієнта, що перебував у ТЦК. Тут військова влада пообіцяла виправитися та провела роз’яснювальну роботу.

Окремим викликом для незалежності адвокатури Л.Ізовітова назвала перманентні спроби залучати адвокатів як агентів  правоохоронних органів. За законом це прямо заборонено, і практика йде шляхом позбавлення таких негласних помічників адвокатських свідоцтв. Але антикорупційні органи намагаються заступатися за своїх «помічників». Також у контексті забезпечення гарантії незалежності вона пригадала намагання НАЗК прирівняти членів дисциплінарних органів до суб’єктів декларування.

В ході свого виступу вона також розповіла про діяльність комітетів НААУ, основні заходи асоціації та соціальні проекти, реалізовані у 2023 році.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Гарантії діяльності

Адвокатам дадуть поради, як реагувати на протиправні дії ТЦК

У Національній асоціації адвокатів України підготують методичні рекомендації щодо алгоритму дій адвокатів у разі посягання на їхні професійні права з боку представників державних органів, зокрема ТЦК, під час надання правничої допомоги клієнтам. До роботи долучать ради адвокатів регіонів.

14:12 Чт 09.05.24 464

Законодавство

Відповідальність за перешкоджання праву особи на захист слід…

Останнім часом в Україні почастішали випадки перешкоджання громадянам в реалізації їх конституційного права на захист. Такі протиправні діяння вчиняються службовими особами, зокрема військовослужбовцями ТЦК та СП. Їхня суспільна небезпечність істотно підвищується в умовах воєнного або надзвичайного стану, під час якого право людини на захист не може бути обмежено.

13:03 Чт 09.05.24 356

Гарантії діяльності

Тиск на адвокатів – показник порушення прав людини в Україні, - НААУ

Зростання тиску на адвокатуру загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні. Статистика порушень гарантій адвокатської діяльності свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників.

11:18 Чт 09.05.24 760

Гарантії діяльності

Як діяти, коли суд намагається усунути незручного адвоката?

Одним із найчастіших порушень, яких під час кримінального провадження зазнають учасники, є посягання на вільний вибір захисника. Так, суд може усунути обраного адвоката і залучити більш «зручного». Якось вплинути на це обвинувачений не може.

14:26 Ср 08.05.24 1783

Дискусія

Як знизити корупційні ризики в аграрній сфері? Вчені та практики…

Неоднозначне тлумачення та застосування норм земельного законодавства робить правонаступників колишніх колективних сільськогосподарських підприємств об’єктами переслідування з боку правоохоронних органів.

13:37 Ср 08.05.24 1765

Гарантії діяльності

Правнича допомога – це не заробіток на горі, а гарантія реалізації…

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернулася до міністра оборони України Рустема Умєрова у зв’язку із публікацією «Заробіток на горі родин загиблих героїв», що була розміщена на офіційних ресурсах Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

20:00 Вт 07.05.24 5092

Гарантії діяльності

На Одещині адвоката з обшуку забрали до ТЦК

Адвоката, який виконував свої обов’язки під час надання безоплатної правничої допомоги в рамках кримінального провадження затримали та силоміць доправили до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

13:52 Пн 06.05.24 7485

Навчання

Успіх у бізнесі: 5 порад молодим юристам дав Валентин Гвоздій

Успіх юридичного бізнесу, як і будь-якого іншого, вимірюється фінансовими показниками. Але багато хто, особливо на початку карʼєри, відчуває труднощі, які зумовлені практичними аспектами організації роботи: управлінням відносинами з клієнтами, розумінням судових процедур або навичками складання юридичних документів. Як їх долати?

15:51 Пт 03.05.24 8395

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл