Ключові проблеми адвокатури у 2023 році окреслила Лідія Ізовітова
Поточний рік точно не назвеш прихильним до адвокатів та адвокатури. І підстав сподіватися на швидке завершення негараздів, що набули особливої гостроти 24 лютого минулого року, на жаль немає.
На цьому наголосила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час засідання Ради адвокатів України, яке 15 – 16 грудня проходить в Ужгороді. Напередодні відзначення чергового Дня адвокатури вона пригадала ключові теми, які формували порядок денний роботи НААУ у 2023 році.
«У суспільства, втомленого бідами війни, вже давно сформувався стійкий запит на справедливість та покарання злочинців. І цей запит мали б задовольняти правоохоронні органи, - зауважила Л.Ізовітова. - Але цього, на жаль, не відбувається. З десятків тисяч відкритих проваджень до суду доходять лише одиниці. Як пояснити такий рівень роботи? Звичайно - перепонами у законодавстві, яке заважає ефективно працювати. І саме звідси – очевидний процесуальний крен у бік розширення можливостей сторони обвинувачення».
Зокрема, вона пригадала нещодавно скасовані «правки Лозового», які у КПК обмежували строки розслідування від внесення даних до ЄРДР до моменту пред’явлення особі підозри. «Ми неодноразово давали оцінку цій ідеї і попереджали про негативні наслідки», - зауважила Л.Ізовітова.
Звідси, на її погляд, випливає інша пов’язана проблема – тривалість кримінального процесу та нерозумність строків розгляду справ у суді. «І в цій проблемі винними виявилися ми з вами. Не слідчі і прокурори, які не вміють або не хочуть належним збирати докази, оформлювати слідчі дії та вчасно подавати обвинувальні акти до суду, і не судова система, яка об’єктивно перевантажена справами через катастрофічну нестачу суддів, - наголосила очільниця НААУ, РАУ. – Бо адвокати начебто подають у процесі зайві клопотання, заявляють невмотивовані відводи та ігнорують судові засідання. А судді з цим нічого не можуть вдіяти. Звідси активізувалися ідеї покарання адвокатів за зловживання процесуальними правами. При цьому повноваженнями з установлення факту порушень хочуть наділити суддів. Тобто самі судді (а не дисциплінарні органи адвокатури) визначатимуть склад дисциплінарного проступку адвоката».
Ще один елемент наступу на адвокатуру, на думку Л.Ізовітової, це спроби криміналізувати діяльність адвокатів, що залишилися на тимчасово окупованих територіях. У парламенті її хочуть прирівняти до злочину колабораційної діяльності». «Але давайте разом поміркуємо у такому напрямі: колабораціонізм – це співробітництво з владою ворога. А адвокатська діяльність – професійна, незалежна від держави. Вона жодним чином не пов’язана ні з політикою, ні з пропагандою, ні з агресією, - пояснила вона. - Більше того, саме на адвокатуру за Конституцією покладено реалізацію права кожного на правничу допомогу. Тож виходить, громадян, які залишилися на ТОТ (яка є Україною), позбавляють конституційної гарантії. А адвокатів, які наважаться виконувати Конституцію, пропонують карати як злочинців»
Також голова НААУ, РАУ зауважила, що чи не щодня адвокати стикаються із порушенням прав та гарантій діяльності. На найбільш кричущі випадки реагує профільний комітет асоціації та Рада адвокатів.
Вона пригадала квітневі обшуки у адвокатів міста Києва і Київської області, які були захисниками у кримінальному провадженні. Рада адвокатів тоді назвала обшуки незаконними, оцінила дії правоохоронців як ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами та як тиск на адвокатську професію. Ще один кричущий випадок стався також навесні, коли шестеро працівників Служби безпеки під час обшуку напали на адвокатів. У такий спосіб їх «переконували» відмовитися від клієнтів. НААУ звернулася до Офісу Генпрокурора, наслідком чого стало відкриття кримінального провадження.
Було зафіксовано кілька випадків тиску воєнної влади. В одному з них адвоката, що прийшов у справах, утримували в ТЦК Чернігова та вручили повістку. За цим фактом було відкрите кримінальне провадження. В іншому – в Одесі адвоката на допускали до клієнта, що перебував у ТЦК. Тут військова влада пообіцяла виправитися та провела роз’яснювальну роботу.
Окремим викликом для незалежності адвокатури Л.Ізовітова назвала перманентні спроби залучати адвокатів як агентів правоохоронних органів. За законом це прямо заборонено, і практика йде шляхом позбавлення таких негласних помічників адвокатських свідоцтв. Але антикорупційні органи намагаються заступатися за своїх «помічників». Також у контексті забезпечення гарантії незалежності вона пригадала намагання НАЗК прирівняти членів дисциплінарних органів до суб’єктів декларування.
В ході свого виступу вона також розповіла про діяльність комітетів НААУ, основні заходи асоціації та соціальні проекти, реалізовані у 2023 році.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…
Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.
Регіони
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області
До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.
Cудова практика
Відсутність доступу до адвоката – поважна причина пропуску…
Під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує можливість своєчасного звернення до суду.
Законодавство
У ВР пропонують надати адвокатам відстрочку від призову (критерії)
Мобілізація адвокатів має руйнівні наслідки для системи професійної правничої допомоги, адже відбувається порушення законних прав та інтересів сотень тисяч громадян та юридичних осіб, яким адвокати-чоловіки надають професійну правничу допомогу.
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.