Ключові проблеми адвокатури у 2023 році окреслила Лідія Ізовітова | НААУ

Ключові проблеми адвокатури у 2023 році окреслила Лідія Ізовітова

Гарантії діяльності
14:00 Пт 15.12.23 6867 Переглядів
Версія для друку

Поточний рік точно не назвеш прихильним до адвокатів та адвокатури. І підстав сподіватися на швидке завершення негараздів, що набули особливої гостроти 24 лютого минулого року, на жаль немає.

На цьому наголосила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час засідання Ради адвокатів України, яке 15 – 16 грудня проходить в Ужгороді. Напередодні відзначення чергового Дня адвокатури вона пригадала ключові теми, які формували порядок денний роботи НААУ у 2023 році.

«У суспільства, втомленого бідами війни, вже давно сформувався стійкий запит на справедливість та покарання злочинців. І цей запит мали б задовольняти правоохоронні органи, - зауважила Л.Ізовітова. - Але цього, на жаль, не відбувається. З десятків тисяч відкритих проваджень до суду доходять лише одиниці. Як пояснити такий рівень роботи? Звичайно - перепонами у законодавстві, яке заважає ефективно працювати. І саме звідси – очевидний процесуальний крен у бік розширення можливостей сторони обвинувачення».

Зокрема, вона пригадала нещодавно скасовані «правки Лозового», які у КПК обмежували строки розслідування від внесення даних до ЄРДР до моменту пред’явлення особі підозри. «Ми неодноразово давали оцінку цій ідеї і попереджали про негативні наслідки», - зауважила Л.Ізовітова.

Звідси, на її погляд, випливає інша пов’язана проблема – тривалість кримінального процесу та нерозумність строків розгляду справ у суді. «І в цій проблемі винними виявилися ми з вами. Не слідчі і прокурори, які не вміють або не хочуть належним збирати докази, оформлювати слідчі дії та вчасно подавати обвинувальні акти до суду,  і не судова система, яка об’єктивно перевантажена справами через катастрофічну нестачу суддів, - наголосила очільниця НААУ, РАУ. – Бо адвокати начебто подають у процесі зайві клопотання, заявляють невмотивовані відводи та ігнорують судові засідання. А судді з цим нічого не можуть вдіяти. Звідси активізувалися ідеї покарання адвокатів за зловживання процесуальними правами. При цьому повноваженнями з установлення факту порушень хочуть наділити суддів. Тобто самі судді (а не дисциплінарні органи адвокатури) визначатимуть склад дисциплінарного проступку адвоката».

Ще один елемент наступу на адвокатуру, на думку Л.Ізовітової, це спроби криміналізувати діяльність адвокатів, що залишилися на тимчасово окупованих територіях. У парламенті її хочуть прирівняти до злочину колабораційної діяльності». «Але давайте разом поміркуємо у такому напрямі: колабораціонізм – це співробітництво з владою ворога. А адвокатська діяльність – професійна, незалежна від держави. Вона жодним чином не пов’язана ні з політикою, ні з пропагандою, ні з агресією, - пояснила вона. - Більше того, саме на адвокатуру за Конституцією покладено реалізацію права кожного на правничу допомогу. Тож виходить, громадян, які залишилися на ТОТ (яка є Україною), позбавляють конституційної гарантії. А адвокатів, які наважаться виконувати Конституцію, пропонують карати як злочинців»

Також голова НААУ, РАУ зауважила, що чи не щодня адвокати стикаються із порушенням прав та гарантій діяльності. На найбільш кричущі випадки реагує профільний комітет асоціації та Рада адвокатів.

Вона пригадала квітневі обшуки у адвокатів міста Києва і Київської області, які були захисниками у кримінальному провадженні. Рада адвокатів тоді назвала обшуки незаконними, оцінила дії правоохоронців як ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами та як тиск на адвокатську професію.  Ще один кричущий випадок стався також навесні, коли шестеро працівників Служби безпеки під час обшуку напали на адвокатів. У такий спосіб їх «переконували» відмовитися від клієнтів. НААУ звернулася до Офісу Генпрокурора, наслідком чого стало відкриття кримінального провадження.

Було зафіксовано кілька випадків тиску воєнної влади. В одному з них адвоката, що прийшов у справах, утримували в ТЦК Чернігова та вручили повістку. За цим фактом було відкрите кримінальне провадження. В іншому – в Одесі адвоката на допускали до клієнта, що перебував у ТЦК. Тут військова влада пообіцяла виправитися та провела роз’яснювальну роботу.

Окремим викликом для незалежності адвокатури Л.Ізовітова назвала перманентні спроби залучати адвокатів як агентів  правоохоронних органів. За законом це прямо заборонено, і практика йде шляхом позбавлення таких негласних помічників адвокатських свідоцтв. Але антикорупційні органи намагаються заступатися за своїх «помічників». Також у контексті забезпечення гарантії незалежності вона пригадала намагання НАЗК прирівняти членів дисциплінарних органів до суб’єктів декларування.

В ході свого виступу вона також розповіла про діяльність комітетів НААУ, основні заходи асоціації та соціальні проекти, реалізовані у 2023 році.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 193

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1811

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1912

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3539

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3500

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3680

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8492

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8801

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл