Порушенням прав адвоката порушуються і права людини, яка довірила свою таємницю, – думка | НААУ

Порушенням прав адвоката порушуються і права людини, яка довірила свою таємницю, – думка

Гарантії діяльності
10:05 Ср 12.07.23 2476 Переглядів
Версія для друку

Останнім часом на практиці все частіше зустрічаються випадки грубого втручання правоохоронних органів у адвокатську діяльність та порушення адвокатської таємниці. Видання FEMIDA.UA публікує відгуки українських адвокатів щодо такого явища.

За словами адвоката, секретаря Ради адвокатів України Ігоря Колесникова, сьогодні порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності з боку правоохоронних органів трапляються чи не щодня. На регіональному рівні питаннями захисту адвокатів займаються представники рад адвокатів областей, у столиці – Комітет НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

«Нагадаю, що за правилом ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, має бути присутній представник органу адвокатського самоврядування. Трапляються випадки, коли ця норма закону ігнорується і службова особа, яка проводить відповідну слідчу дію, завчасно не повідомляє раду адвокатів.

Іноді слідчим діям штучно надається статус невідкладних і вони проводяться без дозволу суду. Так, у квітні вчинило Державне бюро розслідувань. Ми довели, що насправді обшуки планувалися заздалегідь і це є зловживання службовим становищем.

Коли представники НААУ виїжджають на місце, вони досить часто фіксують різноманітні порушення гарантій адвокатської діяльності. Наприклад, 16 червня співробітники Національної поліції та СБУ провели обшук у адвоката, стосовно якого суд не надавав дозволу. Згідно із ухвалою, приміщенням за вказаною адресою користувалося адвокатське об’єднання. Водночас, офіс належав зовсім іншому адвокатові. Слідчим навіть показали відповідний договір. Але це їх не зупинило», – зазначає пан Колесников.

Безумовно найчастіше йдеться про втручання в адвокатську таємницю. Це ті випадки, коли правоохоронці вилучають адвокатські досьє та інші носії інформації, в тому числі, комп’ютерну техніку, смартфони адвокатів. Хоча закон прямо забороняє проводити огляд, розголошувати, витребувати чи вилучати документи, пов’язані із здійсненням адвокатської діяльності! КПК також забороняє доступ до листування або інших форм обміну інформацією між захисником та його клієнтом або будь-якою особою, яка представляє його клієнта, у зв’язку з наданням правової допомоги.

«Але, на жаль, порушують права адвокатів не лише наші процесуальні опоненти, а іноді і самі судді. Так, наприкінці червня детективи Національного антикорупційного бюро провели обшук в офісному приміщенні одного із столичних адвокатських об’єднань. За інформацією, встановленою на місці нашими колегами, суддя в ухвалі надав дозвіл на вилучення адвокатських досьє. Тим самим він легалізував протиправні дії детективів, які відкривали та оглядали всі матеріали адвокатських справ, шукали ті, що були їм необхідні.

Тут не зайвим буде згадати, що статтею 397 Кримінального кодексу передбачена відповідальність за втручання службових осіб у діяльність захисника. Однією із форм діяння є порушення встановлених законом гарантій діяльності та професійної таємниці. Отже, сам факт прийняття та підписання ухвали, де йдеться про вилучення носіїв інформації, що становить адвокатську таємницю, є злочином.

Також ми не повинні забувати, що порушенням прав адвоката порушуються і права людини, яка довірила свою таємницю, що стала адвокатською.

Тенденція ігнорування адвокатської таємниці прямо пов’язана з іншим порушенням, яке стало досить масовим. Це ототожнення адвоката з клієнтом. Коли правоохоронні органи ставляться до адвоката, як до співучасника злочину. І в таких випадках адвокати іноді зазнають навіть фізичного насильства.

Так, кричущий випадок стався навесні цього року, коли шестеро працівників Служби безпеки під час обшуку напали на двох адвокатів. Причиною агресивної поведінки стали клієнти, які підозрюються у колабораційній діяльності.

Серед допустимих форм протидії свавіллю в Національній асоціації адвокатів України застосовують звернення до компетентних органів (зокрема, Офіс Генпрокурора, Уповноважений ВР з прав людини) з вимогою дати належну оцінку та розслідувати ці порушення. Відповідні рішення ухвалює зокрема і Рада адвокатів України.

За згаданим інцидентом щодо побиття прокуратура вже відкрила кримінальне провадження. Аналогічним чином ситуація вирішується і за іншими фактами», – резюмує адвокат.

Популярні новини

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 634

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 2077

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 2330

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 3779

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13488

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 10991

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11050

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 12466

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл