Дозвіл судді на вилучення смартфону адвоката може містити ознаки злочину - думка | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Дозвіл судді на вилучення смартфону адвоката може містити ознаки злочину - думка

Гарантії діяльності
10:05 Пт 16.06.23 7347 Переглядів
Версія для друку

Одними з найулюбленіших предметів, які правоохоронці вилучають під час обшуків в рамках розслідування білокомірцевих злочинів, є смартфони і комп’ютерна техніка. Зрозуміло, що їх цікавить не саме «залізо», а інформація, яку воно містить. Втім, щодо гаджетів, які належать адвокатам, існують обмеження.

14 червня Головним слідчим управлінням Національної поліції України проводилися обшуки у офісному приміщенні, житлі та автомобілі сімейної пари адвокатів.

Участь у слідчій дії взяли представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Євген Солодко та Юрій Юрченко, які зафіксували порушення гарантій адвокатської діяльності з боку правоохоронців.

Річ у тім, що поліція вилучила комп’ютери та мобільні телефони. При цьому слідчі навіть не намагалися відділити дані, необхідні їм у розслідуванні справи, від охоронюваної законом інформації, що становить адвокатську таємницю.

Відповідні зауваження представниками адвокатського самоврядування були внесені до протоколу.

Нагадаємо, відповідно до ст. ст. 22, 23 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, зокрема, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.

Законом прямо забороняється вимагати від адвоката надання відомостей, що є адвокатською таємницею. Також забороняється огляд, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності.

«Одним із принципів адвокатської діяльності, закріплених законом, є конфіденційність. Вона є найважливішою умовою довірчих відносин між адвокатом і клієнтом. Без цього а-пріорі неможливі захист, представництво, надання правничої допомоги, - наголосив голова Комітету Володимир Клочков. - Тому збереження конфіденційності інформації, яка становить адвокатську таємницю, є обов’язком адвоката перед клієнтами, яких вона стосується».

Він також звернув увагу на ч.3 ст. 10 Правил адвокатської етики, згідно з якою не лише зміст будь-якого спілкування, листування та інших комунікацій, але навіть сам факт звернення особи за правовою допомогою становить зміст адвокатської таємниці.

«Тобто, не лише зміст переписки у месенджері, але й факт та тривалість розмови адвоката з певною особою фактично заборонено за будь-яких обставин, - пояснив В.Клочков. – Бо будь-який робочий гаджет практикуючого адвоката (смартфон, ноутбук, флешка, планшет, жорсткий диск комп’ютера) зі 100-відсотковою ймовірністю містить інформацію, що становить адвокатську таємницю. І факт вилучення цих носіїв інформації під час обшуку є прямим порушенням норм закону».

Голова Комітету також відзначив, що дотримання адвокатом принципу конфіденційності не обмежене в часі і забезпечується як на стадії прийняття доручення від клієнта та виконання цього доручення, так і після завершення виконання адвокатом договору. «При цьому слідчі судді, коли видають ухвалу про обшук, не враховують законодавчі обмеження щодо адвокатської таємниці, та дозволяють вилучати її носії. Тим самим фактично легалізують протиправні дії правоохоронних органів, які отримують для цього формальні підстави. Але ж втручання службових осіб у діяльність захисника є злочином, відповідальність за який передбачена ст. 397 Кримінального кодексу. Одна з форм втручання – це порушення встановлених законом гарантій діяльності та професійної таємниці. Тож навіть підготовка та підписання суддею самої ухвали, коли у ній йдеться про вилучення носіїв, що однозначно містять адвокатську таємницю, може містити ознаки цього злочину», - резюмував В.Клочков.

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 772
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 438
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 533
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 890
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 619
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 579
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 544
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 420

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл