Дозвіл судді на вилучення смартфону адвоката може містити ознаки злочину - думка
Одними з найулюбленіших предметів, які правоохоронці вилучають під час обшуків в рамках розслідування білокомірцевих злочинів, є смартфони і комп’ютерна техніка. Зрозуміло, що їх цікавить не саме «залізо», а інформація, яку воно містить. Втім, щодо гаджетів, які належать адвокатам, існують обмеження.
14 червня Головним слідчим управлінням Національної поліції України проводилися обшуки у офісному приміщенні, житлі та автомобілі сімейної пари адвокатів.
Участь у слідчій дії взяли представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Євген Солодко та Юрій Юрченко, які зафіксували порушення гарантій адвокатської діяльності з боку правоохоронців.
Річ у тім, що поліція вилучила комп’ютери та мобільні телефони. При цьому слідчі навіть не намагалися відділити дані, необхідні їм у розслідуванні справи, від охоронюваної законом інформації, що становить адвокатську таємницю.
Відповідні зауваження представниками адвокатського самоврядування були внесені до протоколу.
Нагадаємо, відповідно до ст. ст. 22, 23 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, зокрема, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.
Законом прямо забороняється вимагати від адвоката надання відомостей, що є адвокатською таємницею. Також забороняється огляд, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності.
«Одним із принципів адвокатської діяльності, закріплених законом, є конфіденційність. Вона є найважливішою умовою довірчих відносин між адвокатом і клієнтом. Без цього а-пріорі неможливі захист, представництво, надання правничої допомоги, - наголосив голова Комітету Володимир Клочков. - Тому збереження конфіденційності інформації, яка становить адвокатську таємницю, є обов’язком адвоката перед клієнтами, яких вона стосується».
Він також звернув увагу на ч.3 ст. 10 Правил адвокатської етики, згідно з якою не лише зміст будь-якого спілкування, листування та інших комунікацій, але навіть сам факт звернення особи за правовою допомогою становить зміст адвокатської таємниці.
«Тобто, не лише зміст переписки у месенджері, але й факт та тривалість розмови адвоката з певною особою фактично заборонено за будь-яких обставин, - пояснив В.Клочков. – Бо будь-який робочий гаджет практикуючого адвоката (смартфон, ноутбук, флешка, планшет, жорсткий диск комп’ютера) зі 100-відсотковою ймовірністю містить інформацію, що становить адвокатську таємницю. І факт вилучення цих носіїв інформації під час обшуку є прямим порушенням норм закону».
Голова Комітету також відзначив, що дотримання адвокатом принципу конфіденційності не обмежене в часі і забезпечується як на стадії прийняття доручення від клієнта та виконання цього доручення, так і після завершення виконання адвокатом договору. «При цьому слідчі судді, коли видають ухвалу про обшук, не враховують законодавчі обмеження щодо адвокатської таємниці, та дозволяють вилучати її носії. Тим самим фактично легалізують протиправні дії правоохоронних органів, які отримують для цього формальні підстави. Але ж втручання службових осіб у діяльність захисника є злочином, відповідальність за який передбачена ст. 397 Кримінального кодексу. Одна з форм втручання – це порушення встановлених законом гарантій діяльності та професійної таємниці. Тож навіть підготовка та підписання суддею самої ухвали, коли у ній йдеться про вилучення носіїв, що однозначно містять адвокатську таємницю, може містити ознаки цього злочину», - резюмував В.Клочков.
Популярні новини
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.
Дискусія
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві
Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.
Законодавство
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ
Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.