"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Книги, музеї і не тільки: чим займався Центр досліджень адвокатури і права у 2024 році

У 2024 році побачили світ дві книги з історії адвокатури – Київської та Запорізької областей. Ще пʼять видань знаходяться у розробці.
Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ відзвітував про свою роботу у 2024 році.
Так, у виданій монографії «Київська адвокатура на зламі епох: витоки, долі, репресії» висвітлюється процес розвитку інституту адвокатури у період з другої половини XIX ст. до її «розгрому» у 1930-х роках XX століття в умовах панування «революційної правосвідомості» під час Великого терору. Це третій том серії «Регіональна історія адвокатури», присвячений столичним адвокатам.
А от наукове видання «Нариси з історії адвокатури Запорізької області» охоплює історію адвокатури на Запоріжжі від глибоких коренів до часів міста Олександрівська. Дослідники віднайшли та показали цінні архівні матеріали, які свідчать про значущість ролі адвокатів у правовій системі вже в кінці XIX століття.
Також Центр планує започаткування нових проектів із серії «Регіональна історія адвокатури» та серії «Ілюстрована історія адвокатури України».
Крім огляду видань звіт містить інформацію про проведені заходи, наукові статті, відкриття кабінетів історії адвокатури та іменних аудиторій адвокатів у вищих навчальних закладах, просвітницьку діяльність, аналітично-консультативну роботу та мистецькі проекти.
За участі Центру були відкриті музеї адвокатури у Запоріжжі, Києві і Дрогобичі, започаткована співпраця з Національною академією педагогічних наук України та продовжено співробітництво з Інститутом українознавства Національної академії наук України.
Спільно з Комітетом НААУ з гуманітарних питань та творчих ініціатив триває проект «Творчість адвокатів в час війни», в рамках якого організовано виставки художніх робіт адвокатів, а також проведено творчі вечори з колегами.
Продовжується збір матеріалів про загиблих та поранених адвокатів і волонтерів в рамках проекту «Адвокатура в час війни».
«2024 рік став для нас роком масштабного зростання та закладення фундаменту для майбутніх поколінь, - відзначила керівниця Центру досліджень адвокатури та права Ірина Василик. - Ми не лише дослідили і популяризували історію української адвокатури через наукові видання, відкриття музеїв та тематичних аудиторій, а й активно впроваджували ці знання у професійну спільноту. Започаткування нових видавничих серій, продовження проектів, присвячених адвокатам у час війни, участь у міжнародних наукових заходах і поглиблення співпраці з академічними установами… Всі ці ініціативи сприяють не лише збереженню спадщини адвокатури, а й формуванню нової правничої культури в Україні».
Повністю звіт можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

Анонс
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…
Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

Дискусія
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…
Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

Законодавство
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

БПД
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…
Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

Гарантії діяльності
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…
Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.