"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Київська адвокатура на зламі епох: презентовано монографію

Вийшов друком третій том серії «Регіональна історія адвокатури», присвячений столичним адвокатам, який висвітлює процес розвитку інституту у період з другої половини XIX ст. до її «розгрому» у 1930-х роках XX століття в умовах панування «революційної правосвідомості» під час Великого терору.
Монографію «Київська адвокатура на зламі епох: витоки, долі, репресії» презентував заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій під час засідання Ради адвокатів України, що проходить у Києві.
У видані зокрема висвітлено найбільш драматичний період історії адвокатури Києва та Київщини 1937–1938 років, представлений у трагічних долях київських адвокатів й правників з Биківнянського некрополю. Під час підготовки було використано численні архівні матеріали та раніше невідомі документи радянських спецслужб.
В.Гвоздій подякував керівнику Центру досліджень адвокатури і права НААУ Ірині Василик за організацію системної роботи з дослідження історії адвокатури, а також у своєму коментарі відзначив, що українська адвокатура вже давно потребувала синтетичного історичного дослідження витоків та становлення професійної корпорації у Києві. Тож вихід монографії став гідним вшануванням 150 річниці з часу заснування у Києві органу адвокатського самоврядування – Ради присяжних повірених. Демократичне обрання першого складу Ради присяжних повірених у березні 1916 року знаменувало розквіт київської адвокатури початку XX століття.
У сучасній історії адвокатури не було глобальних досліджень діяльності київської адвокатури в середині та наприкінці 1930-х років. Заступник голови НААУ, РАУ нагадав, що у грудні 1936 року була ухвалена нова Конституція СРСР, яка, нібито, надавала громадянам рівні права, гарантувала недоторканість особи й свободу слова. У той самий час адвокати, як й інші верстви населення, масово ставали жертвами суцільного беззаконня періоду масового терору 1937–1938 років. «Дослідження заповнює цю лакуну, дає нам знання й повертає пам'ять про трагічні долі київських адвокатів, правознавців, юристів, які загинули під час сталінських репресій другої половини 30-х років XX століття й знайшли свій останній спочинок у Биківні, - відзначив В.Гвоздій. - Ця книга – наша данина їхній жертві та пам’яті».
Монографія розрахована на широке коло читачів – дослідників, адвокатів, правників, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією права та адвокатури.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…
Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

Дискусія
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на…
Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити?

Законодавство
Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання адвокатом процесуальними правами, порушення чи неналежного виконання ним процесуальних обов’язків. Але закон недостатнім чином врегульовує процедуру розгляду таких окремих ухвал та їх правові наслідки.

За кордоном
Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за…
Висловлювання федеральної судді про необхідність «належного представлення жінок» у керівній групі адвокатів викликали резонанс і стали підставою для подання дисциплінарної скарги. Суддя визнала помилковість своїх формулювань і переглянула ухвалу.

Дискусія
Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують…
Значна частина протоколів про порушення права адвоката на інформацію визнається судами такими, що містять неповні дані про особу порушника. Це призводить закриття справ. Вирішити проблему може доступ уповноважених представників до Єдиного державного демографічного реєстру.

Законодавство
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку…
Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.

Сумна звістка
Пішла з життя член РАУ від Волинської області Оксана Комарницька
Перестало битися серце відомого адвоката, члена Ради адвокатів України від Волинської області Оксани Комарницької.

Взаємодія
В Україні створили вебсайт для розшуку спадкоємців
Отримавши повідомлення про відкриття спадщини, нотаріус зобов’язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Водночас, нотаріус може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення.