"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Вироки у корупційних справах пересилатимуть через месенджери?

Попри наявність прямої норми закону, лише 10% корупціонерів сьогодні притягаються до дисциплінарної відповідальності. Аби виправити ситуацію, Кабмін пропонує закріпити можливість пересилання судами відповідних вироків і постанов до уповноважених органів будь-якими засобами звʼязку.
Відповідні пропозиції удосконалення антикорупційного законодавства містить урядовий проект Закону №11060 від 04.03.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального процесуального кодексу України щодо надсилання копій судових рішень у справах про корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення». Його проаналізували у Комітеті НААУ з питань антикорупційної політики та комплаєнсу.
Відповідно до Закону «Про запобігання корупції» особа, яка була притягнута до кримінальної чи адміністративної відповідальності за корупційне чи пов’язане з корупцією правопорушення, також притягається до дисциплінарної відповідальності.
Для цього за правилами ст. 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення сьогодні відповідна постанова суду про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, у триденний строк з дня набрання нею законної сили направляється відповідному органу. У Кримінальному процесуальному кодексі схожа за змістом норма міститься у ст. 376, яка передбачає, що копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
У Національному агентстві з питань запобігання корупції проаналізували інформацію з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення а також матеріали узагальнення перевірок, та дійшли висновку, що на практиці дисциплінарні провадження відкриваються не більше ніж у 10% випадках вчинення таких правопорушень. Тож у відомстві і підготували проект закону (який згодом Кабмін і вніс до Парламенту), що передбачає необхідні доповнення згаданих статей КУпАП та КПК. Зокрема пропонується закріпити, аби постанови суду або копії судових рішень (вироків, ухвал про закриття кримінального провадження) в таких випадках надсилалися уповноваженим на притягнення до дисциплінарної відповідальності субʼєктам електронною поштою, факсимільним або іншим засобом зв’язку.
Але, застерігають у НААУ, ні факс-копія судового рішення, ні електронний файл рішення, наприклад у месенджері (які сьогодні є найпопулярнішим засобом звʼязку) не відповідають критеріям офіційного документа (див. ДСТУ ДП «УкрНДНЦ» від 01.07.2020 № 144 ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів»).
Усі мінуси практики спілкування з органами влади через месенджери вже відчули наші громадяни. Так, надсилання органами досудового розслідування письмових повідомлень про підозру, повісток про виклики до слідчого, прокурора, клопотань про продовження строків дії процесуальних обов’язків і строків досудового розслідування стали реаліями сьогодення, як і зростання кількості пов’язаних з такими повідомленнями випадків порушення права на захист. Конфлікти між правоохоронцями і громадянами, які не відреагували на виклики (повідомлення) через месенджери, нерідко закінчуються безпідставними оголошеннями в розшук, зверненнями до слідчих суддів з ініціативою про затримання, арешт, іншими обмеженнями прав і свобод громадян.
Тож впровадження на законодавчому рівні можливості надсилати документи «іншим засобом зв’язку» призведе до порушень у сфері документообігу, зростання рівня правової конфліктності.
На думку Комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу, в законі необхідно закріпити варіанти надсилання (отримання) судового рішення:
а) особисте одержання стороною (учасником) судового процесу паперової копії;
б) направлення засобами поштового (спеціального) зв’язку;
в) направлення на офіційну електронну адресу адресата із застосуванням ЕЦП;
г) розміщення в інформаційно-телекомунікаційній системі «Електронний суд».
Повністю зауваження і пропозиції до проекту Закону №11060 можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).