12:18 Чт 04.04.24

Вироки у корупційних справах пересилатимуть через месенджери?

print version

Попри наявність прямої норми закону, лише 10% корупціонерів сьогодні притягаються до дисциплінарної відповідальності. Аби виправити ситуацію, Кабмін пропонує закріпити можливість пересилання судами відповідних вироків і постанов до уповноважених органів будь-якими засобами звʼязку.

Відповідні пропозиції удосконалення антикорупційного законодавства містить урядовий проект Закону №11060 від 04.03.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального процесуального кодексу України щодо надсилання копій судових рішень у справах про корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення». Його проаналізували у Комітеті НААУ з питань антикорупційної політики та комплаєнсу.

Відповідно до Закону «Про запобігання корупції» особа, яка була притягнута до кримінальної чи адміністративної відповідальності за корупційне чи пов’язане з корупцією правопорушення, також притягається до дисциплінарної відповідальності.

Для цього за правилами ст. 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення сьогодні відповідна постанова суду про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, у триденний строк з дня набрання нею законної сили направляється відповідному органу. У Кримінальному процесуальному кодексі схожа за змістом норма міститься у ст. 376, яка передбачає, що копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.

У Національному агентстві з питань запобігання корупції проаналізували інформацію з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення а також матеріали узагальнення перевірок, та дійшли висновку, що на практиці дисциплінарні провадження відкриваються не більше ніж у 10% випадках вчинення таких правопорушень. Тож у відомстві і підготували проект закону (який згодом Кабмін і вніс до Парламенту), що передбачає необхідні доповнення згаданих статей КУпАП та КПК. Зокрема пропонується закріпити, аби постанови суду або копії судових рішень (вироків, ухвал про закриття кримінального провадження) в таких випадках надсилалися уповноваженим на притягнення до дисциплінарної відповідальності субʼєктам електронною поштою, факсимільним або іншим засобом зв’язку.

Але, застерігають у НААУ, ні факс-копія судового рішення, ні електронний файл рішення, наприклад у месенджері (які сьогодні є найпопулярнішим засобом звʼязку) не відповідають критеріям офіційного документа (див. ДСТУ ДП «УкрНДНЦ» від 01.07.2020 № 144 ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів»).

Усі мінуси практики спілкування з органами влади через месенджери вже відчули наші громадяни. Так, надсилання органами досудового розслідування письмових повідомлень про підозру, повісток про виклики до слідчого, прокурора, клопотань про продовження строків дії процесуальних обов’язків і строків досудового розслідування стали реаліями сьогодення, як і зростання кількості пов’язаних з такими повідомленнями випадків порушення права на захист. Конфлікти між правоохоронцями і громадянами, які не відреагували на виклики (повідомлення) через месенджери, нерідко закінчуються безпідставними оголошеннями в розшук, зверненнями до слідчих суддів з ініціативою про затримання, арешт, іншими обмеженнями прав і свобод громадян.

Тож впровадження на законодавчому рівні можливості надсилати документи  «іншим засобом зв’язку» призведе до порушень у сфері документообігу, зростання рівня правової конфліктності. 

На думку Комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу, в законі необхідно закріпити варіанти надсилання (отримання) судового рішення:

а) особисте одержання стороною (учасником) судового процесу паперової копії;

б) направлення засобами поштового (спеціального) зв’язку;

в) направлення на офіційну електронну адресу адресата із застосуванням ЕЦП;

г) розміщення в інформаційно-телекомунікаційній системі «Електронний суд».

Повністю зауваження і пропозиції до проекту Закону №11060 можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.