Апостилювання подорожчало у 12 разів | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія
16:04 Ср 07.05.25 1956 Переглядів
Версія для друку

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Що стоїть за цими цифрами та як правильно діяти у нових умовах - про це розповів голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації  Андрій Шабельніков в ефірі «Суспільного».

Апостиль — це механізм міжнародного визнання документів, який значно спрощує обіг офіційних паперів між державами. Він проставляється на документах, які будуть використовуватися у країнах –учасницях Гаазької конвенції 1961 року. До таких належать не лише дипломи, свідоцтва про народження чи шлюб, а й судові рішення, документи прокуратури у кримінальних провадженнях, нотаріальні акти.

«Апостиль — це юридичний «проїзний квиток» для українського документа за кордон. Без нього ні диплом, ні свідоцтво про шлюб, ні рішення суду не матимуть чинності у країнах –учасницях Гаазької конвенції», — пояснив суть послуги адвокат.

Певні документи, як-от водійські посвідчення, трудові книжки, паспорти, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів чи дозвіл на зброю, не підлягають апостилюванню в оригіналі. Утім, за словами А.Шабельнікова, є практичне рішення. «Є легальний лайфхак: можна засвідчити нотаріальну копію такого документа, і вже на неї проставити апостиль. Це дозволяє обійти технічну заборону на апостилювання оригіналів певних категорій документів», — відзначив він.

Адвокат вважає, що здорожчення вартості не було несподіванкою з огляду на зростання цифровізації послуги та те, що тариф залишався незмінним роками. Він також звернув увагу, що послуга апостилювання у посередників і раніше могла коштувати до 3 – 4 тис. гривень. Тож навіть після зростання державної вартості нова ціна виглядає більш прозорою й обґрунтованою.

Окрему увагу А.Шабельніков звернув на альтернативу апостилю для країн, що не є учасницями Гаазької конвенції, — там застосовується консульська легалізація. Це значно складніший і триваліший процес, який потребує звернення до посольства або консульства відповідної держави.

Таким чином, підвищення вартості апостилю — це не лише питання фінансів, а й сигнал до громадян і бізнесу уважніше ставитися до процедури оформлення документів, які використовуються за кордоном. Знання юридичних деталей та правильна підготовка — запорука того, що документ буде визнаний та прийнятий іноземними органами без зайвих перепон.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 118
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 183
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 130
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 266
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3168
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 232
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2283
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 376

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл