"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.
Що стоїть за цими цифрами та як правильно діяти у нових умовах - про це розповів голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков в ефірі «Суспільного».
Апостиль — це механізм міжнародного визнання документів, який значно спрощує обіг офіційних паперів між державами. Він проставляється на документах, які будуть використовуватися у країнах –учасницях Гаазької конвенції 1961 року. До таких належать не лише дипломи, свідоцтва про народження чи шлюб, а й судові рішення, документи прокуратури у кримінальних провадженнях, нотаріальні акти.
«Апостиль — це юридичний «проїзний квиток» для українського документа за кордон. Без нього ні диплом, ні свідоцтво про шлюб, ні рішення суду не матимуть чинності у країнах –учасницях Гаазької конвенції», — пояснив суть послуги адвокат.
Певні документи, як-от водійські посвідчення, трудові книжки, паспорти, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів чи дозвіл на зброю, не підлягають апостилюванню в оригіналі. Утім, за словами А.Шабельнікова, є практичне рішення. «Є легальний лайфхак: можна засвідчити нотаріальну копію такого документа, і вже на неї проставити апостиль. Це дозволяє обійти технічну заборону на апостилювання оригіналів певних категорій документів», — відзначив він.
Адвокат вважає, що здорожчення вартості не було несподіванкою з огляду на зростання цифровізації послуги та те, що тариф залишався незмінним роками. Він також звернув увагу, що послуга апостилювання у посередників і раніше могла коштувати до 3 – 4 тис. гривень. Тож навіть після зростання державної вартості нова ціна виглядає більш прозорою й обґрунтованою.
Окрему увагу А.Шабельніков звернув на альтернативу апостилю для країн, що не є учасницями Гаазької конвенції, — там застосовується консульська легалізація. Це значно складніший і триваліший процес, який потребує звернення до посольства або консульства відповідної держави.
Таким чином, підвищення вартості апостилю — це не лише питання фінансів, а й сигнал до громадян і бізнесу уважніше ставитися до процедури оформлення документів, які використовуються за кордоном. Знання юридичних деталей та правильна підготовка — запорука того, що документ буде визнаний та прийнятий іноземними органами без зайвих перепон.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.