Як зареєструвати адвокатське бюро
Однією із форм здійснення адвокатської діяльності є адвокатське бюро – юридична особа з єдиним засновником, прізвище якого стоїть у найменуванні компанії. Як її створити?
За оцінками порталу «Дія», початкова інвестиція для створення та реєстрації АБ може складати до $5 тис. (орієнтовно 186 тис грн).
Державна реєстрація адвокатського бюро, як і будь-якої іншої юридичної особи, здійснюється відповідно до Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» з урахуванням особливостей, передбачених Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Першим етапом стане складання документу (рішення) про створення АБ. Таке рішення має містити наступну інформацію:
- назву та №, наприклад, «Рішення №1 учасника Адвокатського бюро «____»;
- місце, дату складання;
- ПІБ учасника, його РНОКПП, дані паспортного документу, адреса реєстрації;
- рішення про створення АБ, його повне та скорочене найменування (за бажанням різними мовами);
- призначення керівника АБ;
- розмір статутного капіталу (який визначити – читайте тут);
- місцезнаходження АБ;
- надання повноважень учаснику або фізичній особі на проведення державної реєстрації АБ у відповідних органах виконавчої влади;
- Іншу інформацію (наприклад, про оцінку майнових внесків до статутного капіталу, якщо вони здійснюються не в грошовому вигляді).
Також доведеться підготувати статут АБ. Що в ньому необхідно передбачити нами також розглядалося. Закон про держреєстрацію не містить вимоги щодо обов’язкового нотаріального посвідчення підписів засновників/учасників на установчих документах. Проте, у випадку відсутності нотаріального посвідчення підпису засновника/учасника в Статуті можуть виникнути проблеми з нотаріальним засвідченням копії такого Статуту в майбутньому. Отже, в даному випадку, все ж таки необхідно посвідчити підпис засновника/учасника у Статуті АБ.
Статтею 15 Закону про держреєстрацію встановлено вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації, зокрема, «справжність підписів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи нотаріально засвідчується з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису, а також інших випадків, передбачених законом». Таким чином, рішення про створення АБ має бути оформлено на спеціальному бланку для нотаріальних документів, а підпис учасника має бути посвідчений нотаріально.
Також слід визначитися із кодами видів економічної діяльності, які будуть внесені до Єдиного державного реєстру. Поради щодо обрання КВЕД ми давали тут.
Після цього можна подавати документи на державну реєстрацію. Відповідно до ст. 17 Закону про держреєстрацію, для державної реєстрації створення юридичної особи заявником подаються наступні документи:
- Заява щодо державної реєстрації юридичної особи (форма №2).
- Примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення учасника про створення АБ.
- Установчий документ юридичної особи - один примірник Статуту АБ.
- Структура власності за встановленою формою.
- Копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство (підданство) особи, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи (нотаріально засвідчена або засвідчена кваліфікованим електронним підписом особи, уповноваженої на подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для громадян України).
Реєстраційний збір за реєстрацію новоствореної юридичної особи не справляється.
Строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації щодо юридичних осіб здійснюється протягом 24 годин після надходження документів. Інформація про державну реєстрацію юридичної особи автоматично передається в ДПС України, Державну службу статистики України для взяття на відповідний облік, як платника податків та зборі, єдиного внеску. Отже, звертатись окремо до вищезазначених державних органів для взяття на облік не потрібно.
Після проведення державної реєстрації державний реєстратор має видати на руки (або надіслати поштою, якщо відповідний пункт відмітити в заяві) один примірник статуту, а також виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, яка містить інформацію в тому числі і про: ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження, ПІБ керівника, основний вид діяльності, дату та номер взяття на облік в органах державної фіскальної служби як платника податків та зборів, клас професійного ризику платника єдиного соціального внеску, дату взяття на облік органами статистики тощо.
Після реєстрації необхідно буде отримати печатку та штампи, що зараз не викликає труднощів. Багато років потому скасовано необхідність отримання в дозвільній системі МВС дозволу на виготовлення та затвердження ескізів печатки і штампів. Необхідно лише обрати дизайн печатки та оснащення, а виготовлення зараз дуже швидке, навіть за декілька годин.
Також доведеться відкрити поточні рахунки у банку. Поточний рахунок можна відкрити в будь-якому банку за вашим вподобанням, чи то в банку з українським чи то з іноземним капіталом. При відкритті поточних рахунків необхідно враховувати вимоги щодо наявності окремого рахунку в банку на який будуть зараховуватись кошти з фондів соціального страхування (наприклад, «лікарняні»).
В обов’язковому порядку для відкриття рахунку в банку необхідно посвідчити у нотаріуса підпис керівника та/або особи, що має право розпорядження банківським рахунком (вчиняти правочини та розпорядчі дії від імені АБ, якщо це передбачено Статутом), а також справжність відбитку печатки Бюро. Для цього використовується спеціальна форма картки підписів, яку вам необхідно буде отримати в банку (можуть різнитись форми, зазвичай вона предзаповнена) та дозаповнити її самостійно. Для заповнення такої картки може знадобитися така інформація: вид рахунку (поточний, депозитний, для виплат тощо), найменування банку та його місцезнаходження із урахуванням особливостей структури банку (філія, відділення банку (регіональне, обласне, територіальне) тощо. У відповідності з внутрішніми процедурами банку, після належної перевірки поданих документів та інформації протягом 1-3 робочих днів будуть відкриті рахунки.
Також додатково читайте про обрання системи оподаткування АБ та наймання працівників.
Матеріал підготував голова Комітету НААУ з питань адвокатської практики Богдан Кушнір.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Анонс
Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…
22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.
Анонс
Молоді юристи проведуть форум у Києві
30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.
Анонс
У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів
5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.
Cудова практика
Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики
Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.
Законодавство
На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…
Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.
Законодавство
Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект
На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.
Захист військових
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП
Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.