У ВР з’явився симулякр правничої допомоги в умовах війни | НААУ

У ВР з’явився симулякр правничої допомоги в умовах війни

Законодавство
17:56 Пн 19.02.24 5142 Переглядів
Версія для друку

Чи можна якісно і успішно поєднувати професії, які є несумісними? Відповідь очевидна. Запроваджуючи принцип несумісності діяльності, законодавець виходив з того, що таке поєднання вірогідно зашкодить професійній діяльності.

Але схоже, що деякі законодавці іншої думки. На сайті Верховної Ради з’явився текст проекту Закону №11014 від 15.02.2024 «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо уточнення підстав несумісності з діяльністю адвоката».

Піклуючись начебто про забезпечення дотримання конституційної гарантії права кожного на правничу допомогу, автори ініціативи (нардепи Олександр Ткаченко та Антоніна Славицька) пропонують дозволити адвокатам, які призвані в лави Збройних сил України по мобілізації, і надалі надавати правничу допомогу.

При цьому обмеження несумісності стосуватимуться лише військової служби за контрактом або альтернативної (невійськової) служби.

Сьогоднішнє правило, згідно з яким у разі мобілізації адвоката, він зобов’язаний зупинити своє право на зайняття адвокатською діяльністю, нардепи вважають таким, що порушує Конституцію, оскільки у разі мобілізації адвоката його клієнти будуть вимушені шукати нового адвоката, витрачати додатковий час і кошти.

Засади адвокатської діяльності прямо суперечать принципам несення військової служби, - переконана голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини Ганна Колесник.

Адже специфіка цілей і завдань адвокатури вимагає максимальної незалежності адвоката у виконанні своїх професійних прав і обов'язків. Це передбачає свободу від будь-якого зовнішнього впливу, тиску чи втручання в діяльність з надання професійної правничої допомоги, здійснення захисту або представництва клієнта.

Але відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, одними із основних принципів служби є єдиноначальність і суворе підпорядкування. Командир (начальник) наділений всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих. І на нього покладено персональну відповідальність за всі сторони життя та діяльності військової частини, підрозділу і кожного окремого військовослужбовця. Начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов’язаний перевіряти їх виконання. У свою чергу, підлеглий зобов’язаний беззастережно виконувати накази начальника і ставитися до нього з повагою.

«Отже, у випадку поєднання статусів адвоката та військовослужбовця виникає ситуація, коли людина повинна дотримуватись одночасно двох принципів, які прямо суперечать один одному, - пояснює Г.Колесник. - І коли адвокат ігнорує вимогу несумісності, він ставить під загрозу дотримання прав людини, котру представляє».

Також не варто забувати, що Закон «Про запобігання корупції» містить «дзеркальну» норму щодо заборони сумісництва для військових посадових осіб. Вони не можуть займатися іншою оплачуваною діяльністю або підприємницькою діяльністю. Втім, проект №11014 змін до антикорупційного закону не пропонує. І це певною мірою може свідчити про якість його підготовки.

Що все це може означати на практиці? Навряд командир військової частини зможе терпіти підлеглого, який замість виконання своїх військових обов’язків буде постійно відволікатися на прийом клієнтів, підготовку та участь у судових засіданнях. І посилання на принцип незалежності в бойових умовах точно не діятиме. Тобто, особа, яка намагатиметься поєднувати військову службу з адвокатською діяльністю, буде одночасно і поганим військовослужбовцем, і поганим адвокатом.

Можна припустити, що проект Закону з’явився не для забезпечення реалізації права на правничу допомогу в умовах війни (бо навряд цей проект колись стане законом), але для блокування розгляду іншого питання – бронювання адвокатів. На необхідність його вирішення НААУ неодноразово звертала увагу як Кабінету Міністрів України, так і Верховної Ради. Останній раз – у зв’язку із прийняттям за основу проекту Закону №10449 від 30.01.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Докладніше про це читайте тут.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Стан енергетичної спроможності країни: чого очікувати бізнесу

Незважаючи на всі намагання держави зменшити дефіцит електроенергії, сподіватися бізнесу на покращення ситуації поки не варто.

10:31 Пт 26.07.24 2058

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 3336

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 4745

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 5003

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 6450

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13701

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 11039

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11077

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл