"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Суди потребують наукових критеріїв оцінки експертиз – В.Федчишина
В Україні немає чітких вимог до перевірки достовірності експертного висновку. Суд має оцінити його з погляду професіоналізму, логіки та обґрунтованості, виявити помилки, а також дати оцінку кожному доказу з урахуванням усіх матеріалів справи.
На це звернула увагу голова Комітету НААУ з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності Віоллета Федчишина під час Міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні питання судової експертизи і криміналістики». Захід проходив 23 травня на базі Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса».
Представниця НААУ виступила із доповіддю на тему «Наукові критерії оцінки експертної думки». Зокрема, вона нагадала, що висновок судового експерта, складений на підставі використання спеціальних знань, є одним із джерел доказів. І він не може бути замінений іншим доказом.
При цьому оцінка об’єктивності та обґрунтованості висновку є найбільш спірною і дискусійною у судовому процесі. Адже специфіка оцінки таких доказів полягає в тому, що змістовна сфера думки оцінюється судом, який не має спеціальних знань, і фактично оцінює висновок експерта лише з точки зору дотримання принципів логічного мислення та загальних знань. Призначаючи експертизу, суд не може прийняти рішення щодо методів і способів, які повинен використати експерт в процесі дослідження, оскільки цей вибір належить виключно особі, яка володіє спеціальними знаннями.
Водночас, оцінюючи докази за власним переконанням, суд має правильно оцінити доказ.
Саме тому, на думку В.Федчишиної, суду необхідні наукові критерії для оцінювання фактів, наведених у висновку експерта за відповідною спеціалізацією. Це зумовлює необхідність створення прозорих підходів до надання методичної допомоги і рекомендаційних роз’яснень і судам, і експертам.
Конференція «Актуальні питання судової експертизи і криміналістики» була присвячена 150-річчю від дня народження відомого вченого-криміналіста, доктора наук, професора Рудольфа Арчибальда Рейса.
Участь у ній узяли судові експерти, науковці закладів вищої освіти та науково-дослідних установ, працівники правоохоронних органів, судів та інші фахівці у галузі права, криміналістики і судової експертизи.
Присутні обговорили наукову спадщину Рейса, яка стала основою сучасних методів розслідування злочинів і впровадження експертних технологій. У центрі уваги були актуальні питання судової експертизи та криміналістики, новітні досягнення у цих сферах, а також шляхи подальшого розвитку. Окремо наголошувалося на важливості впровадження результатів теоретичних досліджень у практику, обміну досвідом і напрацюваннями між фахівцями.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Анонс
Стартує Тиждень трудового права
4 травня розпочинається Тиждень трудового права — щорічний професійний захід, який уже вшосте проводить Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань трудового права.
Доступ до професії
Стаж арбітражного керуючого зараховуватимуть для допуску до…
Відтепер до стажу роботи в галузі права для цілей допуску до складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю може зараховуватися діяльність арбітражного керуючого з повною вищою юридичною освітою.
Захист військових
Адвокати після військової служби отримали пільги зі сплати…
Адвокати-ветерани війни, які поновлюють право на заняття адвокатською діяльністю після військової служби, не сплачуватимуть щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за рік поновлення діяльності.
Доступ до професії
Уточнено Порядок підвищення професійного рівня адвокатів
Невиконання адвокатом обов'язку щодо підвищення професійного рівня у встановлені строки є триваючим дисциплінарним проступком. Такий обов'язок не припиняється зі спливом звітного року та підлягає обов'язковому виконанню до часу отримання електронних сертифікатів про підвищення професійного рівня.
ЄРАУ
Юридичні практики в ЄРАУ: адвокатів закликають оновити професійні…
Кількість адвокатів, які вказали свої юридичні практики в Єдиному реєстрі адвокатів України, зросла до 287. Ідеться про функціонал реєстру, який дозволяє адвокатам зазначати у власному профілі ключові напрями професійної діяльності.
Анонс
Українських правників навчатимуть праву ЄС: стартує проєкт Train4EU
В Україні розпочинається реалізація міжнародного освітнього проєкту Train4EU, спрямованого на підготовку правничої спільноти до процесу європейської інтеграції. Ініціатива впроваджується за підтримки Swedish Institute. Ключовим академічним партнером виступає Örebro University (Швеція).
Самоврядування
РАУ: НАЗК у проекті Антикорупційної стратегії вийшло за межі…
На засіданні Ради адвокатів України, що проходить першого травня, розглянули проект Антикорупційної стратегії на 2026–2030 роки (у частині адвокатури та правничої допомоги), підготовлений Національним агентством з питань запобігання корупції.
ЄРАУ
ЄРАУ зріс до 73,3 тисяч: в яких регіонах найбільше адвокатів
Станом на кінець квітня 2026 року у Єдиному реєстрі адвокатів України обліковувалося 73316 адвокатів. Із них практикуючих 48309. Решта 25007 — це адвокати, які зупинили діяльність, або право яких на здійснення адвокатської діяльності було припинене.