"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Мобілізація адвокатів у суді: НААУ фіксує черговий факт тиску


Українська адвокатура вкотре стикається з проявами позапроцесуального впливу на адвокатів з метою перешкодити реалізації законних повноважень, пов’язаних із наданням професійної правничої допомоги клієнтам.
29 травня 2025 року близько 18:40 на «гарячу лінію» Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів зателефонував адвокат і повідомив про намір представників поліції здійснити силову мобілізацію прямо в приміщенні суду.
Інцидент стався під час розгляду в Подільському районному суді м. Києва клопотання обвинувачення про продовження тримання під вартою. За словами двох адвокатів, які брали участь у цьому засіданні, прокурор — процесуальний опонент у справі — викликав до суду співробітників поліції. Останніх цікавили виключно військово-облікові документи захисників.
Прикметним є той факт, що правоохоронці прибули до Подільського суду саме під час розгляду справи та спробували затримати захисників для доставки до територіального центру комплектування. Адвокати розцінили це як позапроцесуальний тиск, спрямований на перешкоджання здійсненню захисту.
На місце події оперативно прибули представники Комітету НААУ: Олександр Левадний, Поліна Марченко, Олександр Плаван, Максим Стригун та Олексій Калініченко. Їхнє втручання дозволило запобігти насильницькій мобілізації адвокатів.
У Комітеті НААУ підкреслили, що подібні дії — незалежно від їх формального оформлення — є проявом тиску на адвокатів та можуть розцінюватися як втручання у здійснення ними професійної діяльності.
Якщо позиція адвоката не подобається стороні обвинувачення, вона вдається до тиску, в тому числі через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Фізичний тиск, звинувачення у державній зраді, мобілізація, - все це може бути реакцією влади на активний захист. Докладніше про це читайте в матеріалі «Деякі ТЦК стали «територіями без адвокатури».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС
Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

Самоврядування
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…
Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Законодавство
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…
Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

Cудова практика
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…
Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

Дискусія
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…
17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

Гарантії діяльності
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

Дискусія
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…
Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

Гарантії діяльності
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…
19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.