"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Проект №13174 може легалізувати схеми привласнення землі – Комітет НААУ

Замість захисту прав на землю власників об’єктів нерухомого майна, зруйнованих внаслідок бойових дій, створюється можливість неконкурентного та безоплатного заволодіння державною землею, в обхід містобудівних норм і без чітких критеріїв для підтвердження права на неї.
Таку загальну оцінку проекту Закону №13174 від 15.04.2025 дали в Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань аграрного, земельного та довкілевого права.
Документом зокрема пропонується закріпити, що не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі продажу, передачі в користування земельних ділянок колишнім власникам знищеного внаслідок обставин, спричинених збройною агресією РФ проти України нерухомого майна (будівель, споруд), право власності на яке відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно припинено у зв’язку із знищенням майна. Крім цього, встановлюється, що на колишніх власників при регулюванні земельних відносин під час дії воєнного стану не поширюється заборона щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації. Також регулюються засади встановлення цільового призначення земельної ділянки, яка передається у власність, користування колишнім власникам знищеного нерухомого майна. Відповідні зміни планується внести до Земельного кодексу та Закону «Про регулювання містобудівної діяльності».
Адвокати звернули увагу, що хоча законопроект декларує мету захисту прав власників зруйнованого майна, насправді йдеться не про діючих власників, а про колишніх, які втратили право власності через знищення об’єкта. При цьому формулювання з назви проекту «внаслідок бойових дій» замінено в тексті на значно ширше — «обставини, спричинені збройною агресією». Останнє є юридично невизначеним.
При цьому колишнім власникам зруйнованих об’єктів пропонується дозволити отримувати державні чи комунальні землі без конкуренції і без обмежень - ні за площею, ні за місцем розташування, ні за призначенням земель. А це створює ризик зловживань, бо не потрібно доводити, що земля дійсно була пов’язана із зруйнованим майном.
«Ризики ситуації, коли таке нерухоме майно буде свідомо наперед споруджуватися на державних та комунальних землях з подальшим цілеспрямованим його (майна) руйнуванням та подальшим заволодіння цими землями, більш ніж очевидні, - йдеться у висновку комітету НААУ. - Або на таких землях з тією ж метою буде свідомо провокуватися чи здійснюватися руйнування вже існуючої нерухомості».
Отже, роблять висновок адвокати, дійсний зміст законопроекту може бути спрямований на неконкурентне та безоплатне заволодіння землями державної та комунальної власності спеціальними правовими суб’єктами, які будуть використані як знаряддя такого заволодіння. А визначення цільового призначення таких земель та подальша їх забудова будуть здійснені в обхід містобудівного законодавства.
Повний текст висновку Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права до проекту №13174 можна переглянути тут.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.