Проект 10449: НААУ подає правки щодо бронювання адвокатів
З метою забезпечення конституційної гарантії права кожного на правничу допомогу, у проекті Закону №10449 про посилення мобілізації необхідно передбачити бронювання адвокатів. Відповідні правки будуть направлені суб’єктам, залученим до процесу підготовки проекту до другого читання.
Таке рішення ухвалила Рада адвокатів України під час засідання 8 лютого.
Верховна Рада вчора, 7 лютого, ухвалила за основу проект Закону №10449 від 30.01.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Згідно з регламентом, у народних депутатів є два тижні на подання профільному комітету парламенту зауважень і пропозицій (правок) щодо доопрацювання документу і його підготовки до другого читання.
Проект зокрема передбачає зміни до ст. 25 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно з якими бронюванню підлягатимуть в тому числі військовозобов’язані, які працюють або проходять службу в судах, інших державних органах та установах системи правосуддя та органах досудового розслідування. Пропонується закріпити, що порядок та організацію бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов’язаних визначатиме Кабмін.
У НААУ вважають, що перелік військовозобов’язаних осіб, які підлягають бронюванню, необхідно доповнити адвокатами України.
«Усім відомо, що судді, прокурори, які діють в системі правосуддя, мають броню від мобілізації. І не тільки вони – їх помічники, інші працівники суду та прокуратури, працівники інших правоохоронних органів. Проте щодо адвокатів, які захищають права людей, надаючи правничу допомогу, питання не вирішене», - зауважила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.
Вона нагадала, що НААУ вже неодноразово відзначала, що порядок бронювання військовозобов’язаних має передбачати також адвокатів як осіб, які входять до організації системи правосуддя, і зверталася з цього приводу до Кабміну та парламенту.
«Якщо законопроект прийнято навіть без пропозицій профільного комітету ВР, то це означає, що наша позиція з цього приводу наразі не розглядалася, - пояснила Л.Ізовітова. – З огляду на існуючу законодавчу процедуру підготовки проекту до другого читання, пропоную подати наші конкретні пропозиції доповнення статей проекту щодо бронювання адвокатів до Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки а також спікеру парламенту, депутатам-адвокатам та Уповноваженому ВР з прав людини, як суб'єктам законодавчої ініціативи».
За підрахунками заступника голови НААУ, РАУ Олексія Кухаря, йдеться про 7 – 10 тисяч військовозобов’язаних адвокатів. «З одного боку, така кількість чоловіків абсолютно не вплине на обороноздатність країни, якщо вони отримують бронь. З іншого, - це найбільш активна частина адвокатів, - зауважив він. - Це той «прошарок» адвокатів-чоловіків, які можуть бути на слідчих діях десь на фронті, близько до нього виїхати для того, щоб проводити слідчі дії, куди жінкам важко потрапити і важко там перебувати. Тож їх мобілізація суттєво знизить захист громадян, що необхідно враховувати».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.