10 років Всеукраїнському Проекту «Історія адвокатури України» | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

10 років Всеукраїнському Проекту «Історія адвокатури України»

Різне
13:16 Пт 03.06.22 2168 Переглядів
Версія для друку

Унікальний проект «Історія адвокатури України» досяг свого першого ювілею.

Ідею реалізовано за підтримки Голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідії Ізовітової.

 Ще у 2011 році автор ідеї Валентин Гвоздій запропонував реалізувати програму дослідження історичного досвіду української адвокатури та вшанування на національному рівні пам’яті та здобутків визначних адвокатів минулого.

Пізніше після створення НААУ в 2012 році проекту було офіційно дано старт на національному рівні в рамках НААУ.

Керівником проекту стала Ірина Василик, Керівниця Центру досліджень адвокатури і права НААУ. Мета була поставлена амбітна – показати цілісну історію адвокатури України, від найдавніших часів до сьогодення, та окреслити перспективи розвитку її як науки. Унікальне надбання діяльності українських адвокатів минулих поколінь потребувало комплексного дослідження. Основне завдання Проекту визначили у популяризації історичного досвіду адвокатури та утвердженні поваги до професії адвоката в суспільстві. Зверталася особлива увага на молоде покоління юристів і адвокатів, яке слід було залучити до вивчення спадщини попередників. Серед цілей і завдань Проекту також було видання наукової і науково-популярної літератури з історії української адвокатури, ініціювання та впровадження у навчальний процес комплексних наукових досліджень у галузі адвокатури і права України, участь у загальнонаціональних та міжнародних науково-освітніх проєктах і заходах.

За десятиліття активної діяльності при підтримці Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів України, а також всебічному сприянні рад адвокатів регіонів Всеукраїнський Проект «Історія адвокатури України» перетворився на потужну дослідну інституцію. Вже десять років цей Проект є одним із ключових розробок Центру досліджень адвокатури і права НААУ. У команді - більше півсотні залучених науковців з усіх куточків України, які спеціально для Проекту провели вагомі наукові дослідження. У книжковій скарбниці загалом 14 найменувань книг, які вийшли кількома серіями видань, зокрема:

Серія нарисів з історії адвокатури України «Адвокатура України – забуте і невідоме»; Серія «Загальна історія адвокатури»; Серія «Регіональна історія адвокатури»; Серія «Адвокатська біографістика»; Серія «Ілюстрована історія адвокатури України»; Серія «Адвокати – президенти».

Автори наукових монографій – відомі дослідники, авторитетні учені, чий науковий інтерес лежить у площині історії України, розбудови державності та історичного розвитку інституту адвокатури на українських землях. Із забуття повернуто імена видатних адвокатів: Костя Левицького, Володимира Старосольського, Андрія Чайковського, Володимира Загайкевича, Івана Чернявського, Володимира Бемка, Михайла Західного, Андрія Лівицького та багатьох інших. Хронологічні межі досліджень охопили історичні періоди від Київської Русі й до сьогодення, а тематично, навіть, започаткували кілька нових напрямів в історії адвокатури, таких як, зокрема, діяльність так званих «церковних адвокатів», а також розробили чимало цікавих і незнаних досі тем, у тому числі з історії адвокатської етики і дисциплінарної відповідальності адвокатів.

Звичайно, всі ці напрацювання знаних істориків слід було поширити серед фахової правничої спільноти, передусім, студенської молоді. Тому ще одним напрямком у реалізації Всеукраїнського Проекту «Історія адвокатури України» стало відкриття навчальних кабінетів, кабінетів-музеїв та іменних аудиторій у вищих навчальних закладах України. На сьогодні таких вже 19 у вишах Львова, Одеси (2), Дніпра, Чернівців, Івано-Франківська, Хмельницького, Вінниці, Тернополя (2), Луцька, Чернігова, Ніжина, Коломиї, Надвірної, Кременця, Бережан (2) і Чорткова та у Раді адвокатів Харковської області. Іменем відомого адвоката – члена Центральної Ради і жертви сталінського терору Бориса Козубського названо школу на Тернопільщині. Навчальні кабінети й аудиторії оснащені наочним матеріалом – стендами про історичні етапи розвитку адвокатури України та про славетні імена адвокатів минулого, як загальноукраїнського масштабу, так і місцевого, які жили й працювали у цьому краї.

Популяризації історичної спадщини адвокатури серед професійної спільноти сприяло видання з 2018 року ілюстрованих перекидних Календарів, в яких висвітлювалася роль адвокатів в історії України. За п’ять років тематичні випуски були присвячені адвокатурі ЗУНР, адвокатам-державникам в історії України, адвокатам-письменникам, адвокатам-меценатам і адвокатам-дипломатам.

З метою вшанування внеску відомих представників адвокатської професії у розбудову української державності у першій половині XX століття було здійснено випуск поштового блоку «Адвокати-державники». До блоку увійшло 9 поштових марок, присвячених славетним адвокатам, які були президентами і прем’єр-міністрами українських державних утворень, очолювали українську фракцію у Державній Раді Австро-Угорщини та у І Державній Думі Росії, Союз українських адвокатів – першу професійну організацію українських адвокатів міжвоєнного періоду.

За цей час проведено низку всеукраїнських наукових конференцій і круглих столів, збірники яких опубліковані на сайті НААУ. Апробовано наші наукові дослідження у десятках фахових статей. У Віснику НААУ існує ціла рубрика публікацій з історії адвокатури України, яка має чудові відгуки серед адвокатської спільноти, а також у засобах масової інформації, зокрема у співпраці з Українським Радіо теми з історії адвокатури різних періодів висвітлювалися у багатьох передачах.

Сторінка Проекту у Facebook є відкритим майданчиком для комунікації усіх, хто цікавиться історією української адвокатури.

Сьогодні, на жаль, пишеться нова сторінка історії адвокатури України «Адвокатура в час війни».

Щиро вітаємо ініціаторів, учасників та приятелів Проекту «Історія адвокатури України» з першим десятирічним ювілеєм! У нас вагомі здобутки, але ще більше планів на майбутнє! Згуртовано і разом – до Перемоги!

 

Популярні новини

Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у витоку інформації

За кордоном

Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…

Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

17:46 Пн 12.05.25 188
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові

Регіони

Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові

Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

15:57 Пн 12.05.25 452
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 1385
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 752
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 757
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 1273
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 920
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 767

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл