Компенсація за знищену нерухомість: процедуру поновлення розгляду заяв уточнять | НААУ

Компенсація за знищену нерухомість: процедуру поновлення розгляду заяв уточнять

Законодавство
12:58 Ср 23.10.24 4419 Переглядів
Версія для друку

Якщо через бойові дії, терористичні акти чи диверсії, спричинені збройною агресією РФ, ваша квартира чи будинок були знищені, ви можете розраховувати на компенсацію. Відповідні питання розглядає спеціальна комісія при місцевій владі. У деяких випадках розгляд заяви можуть зупинити.

Аби удосконалити питання поновлення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, у Верховній Раді було зареєстровано проект Закону від 25.09.2024 № 12071 «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» щодо деяких питань поновлення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна».

Документом пропонується доповнити закон нормами про недопущення повторного зупинення розгляду відповідних заяв. Також передбачається спростити порядок ознайомлення постраждалих із рішеннями комісій з розгляду питань щодо надання компенсації. Так, якщо сьогодні комісія повідомляє про своє рішення «у спосіб, у який було подано заяву», проект міняє це на «у спосіб, зазначений заявником у заяві, та направляє заявнику копію рішення».

Таку законодавчу ініціативу дослідили у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав людини. Адвокати відзначили, що чинний Закон про компенсацію містить надважливі норми, які гарантують охорону та захист прав людей. Тому будь-які зміни за жодних обставин не можуть погіршувати становище осіб, ускладнювати процедуру застосування норм або створювати проблеми щодо тлумачення таких норм.

стаття 7 Закону, куди пропонуються зміни, загалом урегульовує питання зупинення та поновлення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна. Зокрема, встановлюються такі підстави для зупинення комісією розгляду заяви:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей);

2) наявність у Комісії документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу.

Головна ідея полягає в тому, що з метою сприяння відновленню порушених прав людини Комісія за наявності підстав не відмовляє у розгляді відповідної заяви, а лише призупиняє її розгляд, щоб відповідні підстави могли бути усунені.

Враховуючи, що ці підстави в деяких випадках можуть бути усунені самим заявником, то принципово важливо, щоб такий заявник був належним чином поінформований про прийняте рішення та його зміст – зокрема, причини, що спонукали Комісію до зупинення розгляду.

Тож у цьому випадку проблема законодавчого регулювання полягає у способі інформування заявника про зупинення розгляду його заяви і направлення йому копії рішення.

Способи подання заяви встановлюються частиною 2 статті 4 Закону – заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії:

1) в електронній формі – засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;

2) у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

При цьому, як правильно зауважили автори законопроекту, норма про повідомлення заявника у спосіб, у який було подано заяву, не враховує можливу зміну обставин для заявника, що може ускладнити отримання ним повідомлення.

Водночас, отримання заявником копії рішення є принципово важливим етапом з огляду на те, що особа має отримати можливість дізнатися підстави для прийняття відповідного рішення і можливість швидко виправити ситуацію та за можливості виключити існування відповідних обставин.

Тож зміна щодо форми повідомлення про рішення, прийняте Комісією, є виправданою та сприятиме захисту прав людини, переконані в Комітеті НААУ.

Що стосується зупинення розгляду заяви, то всі обставини, які можуть призвести до такого рішення, стають відомі відразу. Проте коли ці обставини повністю зникають, то процедура відновлюється, що загалом виключає можливість повторної появи тих самих підстав. Відтак, пропозиція запровадити заборону на повторне зупинення також є влучною, адже сприятиме якомога швидшому відновленню порушених прав людини.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Захист військових

Надбавка за особливості проходження служби: правила виплати,…

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців належить у тому числі винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду).

12:04 Пт 25.10.24 1838

Законодавство

Чому заперечення проти відкриття апеляційного провадження не…

Аби підвищити ефективність процесу, Верховній Раді пропонують наділити учасників цивільних та адміністративних справ правом подавати заперечення проти відкриття апеляційного провадження до його відкриття. Але така ініціатива не матиме практичного значення.

10:52 Пт 25.10.24 1914

Законодавство

Співробітництво громад через виконавчі органи може створити…

Ідея розвитку співробітництва територіальних громад, запропонована у парламенті, в цілому є позитивною і заслуговує на підтримку. Водночас, низку механізмів треба доопрацювати.

12:27 Чт 24.10.24 3098

Самоврядування

Члени ВКДКА не зможуть утримуватися під час голосування

Відповідно до Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, рішення ВКДКА приймається відкритим голосуванням. До останнього засідання члени комісії могли голосувати «за», «проти» та «утримався».

16:46 Ср 23.10.24 4219

Законодавство

Компенсація за знищену нерухомість: процедуру поновлення розгляду…

Якщо через бойові дії, терористичні акти чи диверсії, спричинені збройною агресією РФ, ваша квартира чи будинок були знищені, ви можете розраховувати на компенсацію. Відповідні питання розглядає спеціальна комісія при місцевій владі. У деяких випадках розгляд заяви можуть зупинити.

12:58 Ср 23.10.24 4420

Самоврядування

Змінено вимоги до скарг суддів на адвокатів

До судових рішень, ухвал, окремих ухвал або постанов, що подаються суддями до КДКА на дії адвокатів, не застосовуються вимоги, встановлені до заяви (скарги) щодо неналежної поведінки адвоката.

16:24 Вт 22.10.24 4306

Законодавство

Чи варто обмежити дискрецію суду в питанні поновлення строків?

Оцінка поважності причин пропуску процесуального строку належить до виключної дискреції суду, що вирішує відповідне процесуальне питання. Наявність чи відсутність поважних причин для пропуску оцінюється сьогодні за внутрішнім переконанням суду.

13:23 Пн 21.10.24 5574

ЄРАУ

В ЄРАУ відкрили емейли адвокатів

Інформацію про адресу електронної пошти адвокатів, розміщену в Єдиному реєстрі адвокатів України, відкрили для публічного доступу.

12:36 Пн 21.10.24 7887

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл