Чому заперечення проти відкриття апеляційного провадження не працюють | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Чому заперечення проти відкриття апеляційного провадження не працюють

Законодавство
10:52 Пт 25.10.24 7238 Переглядів
Версія для друку

Аби підвищити ефективність процесу, Верховній Раді пропонують наділити учасників цивільних та адміністративних справ правом подавати заперечення проти відкриття апеляційного провадження до його відкриття. Але така ініціатива не матиме практичного значення.

Про це зауважив Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань цивільного права та процесу за підсумками аналізу проекту Закону № 12061 від 24.09.2024 «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо окремих прав учасників справ».

Так, ст. 359 ЦПК та 300 КАС визначають правила відкриття апеляційного провадження. Проектом пропонується доповнити їх нормами про те, що «до відкриття апеляційного провадження учасники справи мають право подати заперечення проти відкриття апеляційного провадження».

У НААУ звернули увагу, що аналогічну норму сьогодні вже містить ч. 2 ст. 262 Господарського процесуального кодексу, але вона є декларативно і не знайшла свого ефективного застосування та реалізації після появи. 

Одною із цілей наділення учасників господарського процесу правом подання заперечень проти відкриття апеляційного провадження, було надання можливості заперечувати проти подання апелянтом апеляційної скарги, за відсутності права оскаржувати постанову про відкриття апеляційного провадження.  Втім ГПК, декларуючи право на подання таких заперечень, не містить ефективної форми реалізації цього права, яка б сприяла досягненню кінцевої мети (зокрема врахування доводів, викладених у запереченнях судом апеляційної інстанції під час прийняття рішення про відкриття або відмову у відкритті апеляційного провадження).

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень відсоток користування правом подання заперечень проти відкриття апеляційного провадження менше 1%. У більшості випадків такі заперечення зводяться до викладення обставин, що перевіряються апеляційним судом при розгляді справи по суті, а не на стадії відкриття апеляційного провадження. Тому суди апеляційної інстанції не враховують такого змісту заперечення під час відкриття апеляційного провадження, а керуються виключно ст.ст. 260, 261 ГПК.

Тож навіть якщо припустити ефективність подання заперечень до відкриття апеляційного провадження, необхідно все ж надати розширене тлумачення стосовно визначення вимог та критеріїв щодо змісту, підготовки та порядку подання таких заперечень до суду за аналогією ст.ст. 178, 360 ЦПК. 

Але оскільки норма закріплена в ч. 2 ст. 262 ГПК не знайшла своєї реалізації на практиці, доповнення ЦПК та КАС аналогічним положенням буде недоцільним і неефективним.

Повністю зауваження і пропозиції до проекту №12061 можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у дайджесті

Cудова практика

Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…

Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

16:47 Пт 02.05.25 169
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок ВС

Cудова практика

Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…

Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

15:32 Пт 02.05.25 262
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Дискусія

Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

10:39 Пт 02.05.25 177
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Cудова практика

Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

17:47 Чт 01.05.25 270
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів проаналізувала Лідія Ізовітова

Дискусія

Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…

У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

14:56 Чт 01.05.25 342
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Навчання

У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

14:23 Чт 01.05.25 207
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, - НААУ

Законодавство

Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…

Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

11:52 Чт 01.05.25 285
Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?

Дискусія

Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?

Захист військових, які діють в умовах крайньої небезпеки та стресу, потребує чіткого правового регулювання. Особливого значення в умовах повномасштабної збройної агресії набуває питання притягнення захисників до кримінальної відповідальності за прийняті бойові рішення.

9:43 Чт 01.05.25 500

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл