"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Чому заперечення проти відкриття апеляційного провадження не працюють

Аби підвищити ефективність процесу, Верховній Раді пропонують наділити учасників цивільних та адміністративних справ правом подавати заперечення проти відкриття апеляційного провадження до його відкриття. Але така ініціатива не матиме практичного значення.
Про це зауважив Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань цивільного права та процесу за підсумками аналізу проекту Закону № 12061 від 24.09.2024 «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо окремих прав учасників справ».
Так, ст. 359 ЦПК та 300 КАС визначають правила відкриття апеляційного провадження. Проектом пропонується доповнити їх нормами про те, що «до відкриття апеляційного провадження учасники справи мають право подати заперечення проти відкриття апеляційного провадження».
У НААУ звернули увагу, що аналогічну норму сьогодні вже містить ч. 2 ст. 262 Господарського процесуального кодексу, але вона є декларативно і не знайшла свого ефективного застосування та реалізації після появи.
Одною із цілей наділення учасників господарського процесу правом подання заперечень проти відкриття апеляційного провадження, було надання можливості заперечувати проти подання апелянтом апеляційної скарги, за відсутності права оскаржувати постанову про відкриття апеляційного провадження. Втім ГПК, декларуючи право на подання таких заперечень, не містить ефективної форми реалізації цього права, яка б сприяла досягненню кінцевої мети (зокрема врахування доводів, викладених у запереченнях судом апеляційної інстанції під час прийняття рішення про відкриття або відмову у відкритті апеляційного провадження).
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень відсоток користування правом подання заперечень проти відкриття апеляційного провадження менше 1%. У більшості випадків такі заперечення зводяться до викладення обставин, що перевіряються апеляційним судом при розгляді справи по суті, а не на стадії відкриття апеляційного провадження. Тому суди апеляційної інстанції не враховують такого змісту заперечення під час відкриття апеляційного провадження, а керуються виключно ст.ст. 260, 261 ГПК.
Тож навіть якщо припустити ефективність подання заперечень до відкриття апеляційного провадження, необхідно все ж надати розширене тлумачення стосовно визначення вимог та критеріїв щодо змісту, підготовки та порядку подання таких заперечень до суду за аналогією ст.ст. 178, 360 ЦПК.
Але оскільки норма закріплена в ч. 2 ст. 262 ГПК не знайшла своєї реалізації на практиці, доповнення ЦПК та КАС аналогічним положенням буде недоцільним і неефективним.
Повністю зауваження і пропозиції до проекту №12061 можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…
Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

Cудова практика
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…
Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

Привітання
Привітання з Днем Конституції України!
Шановні колеги!

Навчання
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода
Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

Дискусія
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…
Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

Дискусія
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката
Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

Анонс
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ
З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.

Гарантії діяльності
Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком
Служба безпеки України офіційно заперечила справжність документа, в якому йшлося про начебто загрозливі тенденції у розвитку інституту адвокатури. Текст, який був оприлюднений раніше на маловідомому сайті та поширений у Telegram-каналах, не є службовим листом СБУ.