"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Типові порушення прав адвокатів «за призначенням» навели в НААУ

За результатами опитування адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, у Національній асоціації адвокатів України сформували перелік типових порушень професійних гарантій діяльності. Прикметно, що адвокати не готові відстоювати свої права безпосередньо перед системою БПД.
Аналітичні дані щодо порушення прав адвокатів, які надають БПД, а також інформацію про реагування на такі порушення з боку інституту адвокатури викладено у Звіті з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги, який підготував і презентував 19 березня профільний комітет Національної асоціації адвокатів України.
Серед типових порушень наводяться:
- затримання в оплаті роботи, виконаної адвокатом;
- відмова від укладення з адвокатами договорів про надання безоплатної вторинної правничої допомоги;
- нав’язування стандартів, алгоритмів, форм тощо, розроблених системою БПД (що набуває форм втручання у правову позицію адвоката);
- розкриття адвокатської таємниці (наприклад, при розгляді скарг на адвоката і при поданні ним звітності);
- надмірна бюрократизація процесу – вимоги складання документів, що не передбачені законами (наприклад, доповідних записок), що є фактично порушенням незалежності адвокатської діяльності;
- оцінка якості надання адвокатами правничої допомоги працівниками центрів з надання БПД, а не комісіями, створеними радами адвокатів регіону, як це передбачено законом (порушення незалежності адвокатури).
Голова Комітету НААУ з питань БПД Оксана Каденко, яка організувала роботу з підготовки звіту, під час презентації зауважила, що вживати заходів для захисту професійних прав самим адвокатам щонайменше некомфортно.
Цей факт вона пов’язала з тим, що будь-яка незгода адвоката із працівниками центрів з надання БПД (їх тлумаченням законодавства про адвокатуру або розумінням Правил адвокатської етики) як правило призводять до конфлікту, в якому адвокат є уразливою стороною. «У разі ж порушення прав системою БПД, адвокати, хоча й знають про механізми захисту, здебільшого їх не застосовують, оскільки побоюються припинення співпраці з центрами, - пояснила О.Каденко. - При цьому звернення до НААУ залишаються чи не єдиним способом добитися захисту та відновлення своїх порушених прав».
Згідно із висновками звіту, за умови існування чинної системи надання БПД в Україні концептуальне подолання окреслених проблем неможливе або значно ускладнене.
Ефективним способом захисту прав адвокатів є визначальні зміни, спрямовані на систему управління БПД з державної на незалежну від держави або запровадження змішаного формату, коли держава не матиме визначального впливу на адвокатів.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Видання
Трудове право ЄС: методичні рекомендації для адвокатів…
Для мільйонів українців, які через війну виїхали за кордон, вкрай актуальним стало знання трудового права Європейського Союзу. Ключові директиви ЄС, норми Міжнародної організації праці, практику Європейського суду з прав людини зібрали у окремому посібнику.

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.