Проблеми української адвокатури дослідили на конференції у Відні
Днями у Віденському палаці Ферстеля пройшла 52-а Європейська конференція президентів юридичних організацій, яку традиційно організовує Австрійська асоціація адвокатів (ÖRAK).
Більше двохсот представників європейських та міжнародних організацій адвокатів, суддів, політиків та академічних кіл з сорока країн світу зібралися у юридичному центрі Європи, аби обговорити актуальні питання верховенства права та проблеми реалізації фундаментальних прав і свобод людини.
Українську делегацію представили голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова, її заступник Валентин Гвоздій та голова Молодіжного комітету НААУ UNBA Next Gen Сергій Барбашин.
В ході своєї доповіді очільниця НААУ зупинилася на проблемах української адвокатури в умовах воєнного стану. Професійна організація, яка об’єднує всіх адвокатів України, останнім часом отримує повідомлення про факти ганебного тиску, що чиняться на захисників. Так, якщо стороні обвинувачення не подобається надто активна позиція адвоката у кримінальній справі, а процесуальних (законних) інструментів відстоювання правової позиції немає, до зали судового засідання раптово з’являються представники військової влади (ТЦК) і вручають адвокату повістку про мобілізацію.
Судді, прокурори, їхні помічники, правоохоронці а також усі інші працівники системи правосуддя мають броню від мобілізації. Втім адвокати не мають жодних гарантій у цьому питанні. Хоча відповідно до Конституції України саме на них покладено функцію надання правничої допомоги, а інститут визнано складовою правосуддя.
Л.Ізовітова акцентувала увагу на ризиках у питаннях захисту прав громадян та відсутності норми про бронювання адвокатів в урядовому законопроекті №10449 про посилення мобілізації, внесеному 30 січня цього року. Проект було прийнято Верховною Радою у першому читанні надзвичайно швидко без урахування позиції адвокатури, направленої НААУ до парламенту. Вже наступного дня Рада адвокатів України зібралася на позачергове засідання і ухвалила подати суб’єктам законодавчої ініціативи відповідні правки.
Голова НААУ, РАУ наголосила, що у даному випадку йдеться не тільки про дотримання принципу справедливого правосуддя, рівність учасників судочинства та гарантій адвокатської діяльності, але передусім про забезпечення права на правничу допомогу для незахищених верств населення та інших громадян України, в тому числі, військовослужбовців. Л.Ізовітова висловила сподівання на підтримку у цьому питанні.
Також під час конференції із доповідями виступили перший заступник голови Європейського парламенту Отмар Карас, президент Ради адвокатів і юридичних товариств Європи (CCBE) П’єр-Домінік Шупп, ректор Лінцського університету ім. Йоганна Кеплера Лукас Майнхард, директор Центру штучного інтелекту та цифрової політики (США), професор Марк Ротенберг та інші поважні гості.
В.Гвоздій у ці дні провів низку робочих зустрічей із керівниками європейських барів з питань подальшого налагодження співробітництва та надання допомоги українським адвокатам, які зазнали втрат унаслідок воєнних дій на території нашої країни.
Після конференції федеральний міністр Австрії з питань ЄС та Конституції Кароліна Едтштадлер запросила учасників конференції до федеральної канцелярії. А федеральний міністр юстиції Альма Задіч провела прийом у Палаці Траутсон.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…
Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.
Регіони
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області
До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.
Cудова практика
Відсутність доступу до адвоката – поважна причина пропуску…
Під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує можливість своєчасного звернення до суду.
Законодавство
У ВР пропонують надати адвокатам відстрочку від призову (критерії)
Мобілізація адвокатів має руйнівні наслідки для системи професійної правничої допомоги, адже відбувається порушення законних прав та інтересів сотень тисяч громадян та юридичних осіб, яким адвокати-чоловіки надають професійну правничу допомогу.
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.