"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У НААУ відбувся круглий стіл до 75-річчя з Дня прийняття Загальної декларації прав людини

8 грудня 2023 року відбувся круглий стіл на тему «Праволюдинність як ціннісний вектор провадження медичної практики», присвячений до 75-річчя з Дня прийняття Загальної декларації прав людини (10.12.1948), організований Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ спільно з Науково-дослідним інститутом державного будівництва і місцевого самоврядування НАПрН України (Львівська лабораторія прав людини та громадянина) та кафедрою медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
Модератором заходу була Ірина Сенюта, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедрою медичного права, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ.
Метою заходу було зануритися в історію прийняття Загальної декларації прав людини та визначити її роль у захисті прав людини у сфері охорони здоров’я, окреслити ціннісноорієнтований вимір медицини та з’ясувати, чи може вона бути правовою в Україні.
З вітальними словами виступили: Ірина Сенюта – д. ю. н., професор, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, яка привітала учасників заходу із 75-річчям з дня прийняття Загальної декларації прав людини та наголосила на ключових цінностях — житті і здоров’ї як орієнтирах при провадженні медичної і юридичної практики; Наталія Оніщенко – академік НАПрН України, д. ю. н., професор, Заслужений юрист України, заступник директора з наукової роботи Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, яка привернула увагу присутніх до формули миру, яка закладена в Загальній декларації прав людини, а також до тих принципів, які стоять на порядку денному науковців і практиків, а саме до протидії катуванню та жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність людини поводженню.
Петро Рабінович – академік НАПрН України, д. ю. н., професор теорії та філософії права юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, привітав учасників круглого столу із цікавим заходом і побажав плідних дискусій. У своїй доповіді Рабінович П. М. зробив історичний екскурс прийняття Загальної декларації прав людини, наголосив на словах Елеонори Рузвельт, що з моменту прийняття Загальної декларації прав людини наступає нова ера прав людини. Звернув увагу доповідач і на безцінний внесок у підготовку цього документа професора Герша Лаутерпахта, який навчався у Львівському національному університеті.
Ігор Усенко – професор, завідувач відділу історико-правових досліджень Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, Заслужений юрист України, у своєму виступі говорив про внесок В. М. Корецького у формування положень Загальної декларації прав людини, зокрема за його ініціативою у статтю 1 внесено текст, що всі люди народжуються вільними. Окрім того, доповідач висловив позицію щодо юридичної сили Декларації та відповідальності держави за її невиконання.
Михайло Савчин – д. ю. н., професор кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права УжНУ, у своєму виступі звернув увагу на конституційну тріаду: охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування, які є складовими медичного забезпечення. Савчин М. В. обґрунтував необхідність запровадження медичного страхування, адже, на його думку, це нагальна вимога сьогодення.
Оксана Грищук – д. ю. н., професор, суддя Конституційного Суду України, зазначила, що людська гідність є джерелом прав і свобод людини і її слід розглядати як об’єктивне та суб’єктивне явище. Людська гідність є фактором, що об’єднує права людини. Принцип людської гідності є недоторканним, що закріплено в низці міжнародних документів.
Володимир Гончаров – к. ю. н., доцент, науковий співробітник Львівської лабораторії прав людини і громадянина НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування НАПрН України, доцент кафедри теорії та філософії права Львівського національного університету імені Івана Франка, у своєму виступі привернув увагу до двох аспектів гендерної дисфорії: 1) біологічний; 2) соціальний. Доповідач обговорив з учасниками заходу проблему реалізації дітьми права на зміну статі, висловивши позицію, що такий ліберальний підхід у цьому аспекті лише поглиблюватиме проблему, адже наслідки реалізації права на зміну статі є незворотними.
Олег Панкевич – к. ю. н., доцент, старший науковий співробітник Львівської лабораторії прав людини і громадянина НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування НАПрН України, доцент кафедри загально-правових дисциплін Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ, звернув увагу на глобальну екологічну кризу та відповідну практику Європейського суду з прав людини, яка формується незалежно від того, що в Загальній декларації прав людини відсутня спеціальна регламентація екологічних прав. ЄСПЛ у своїх рішеннях, розглядаючи справи, пов’язані з екологічними правами, вказував на порушення права на життя.
Руслан Тополевський – к. ю. н., старший науковий співробітник Львівської лабораторії прав людини і громадянина НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування НАПрН України, у своєму виступі вказав на «інфляцію» прав людини. Обговорив з учасниками заходу право людини на евтаназію крізь призму практики ЄСПЛ. Наголосив на необхідності прийняття спеціального закону. У своєму виступі доповідач розмірковував, чи має людина право на смерть поруч із правом на життя, і прийшов до переконання, що все ж людина має право на гідну смерть.
Ірина Сенюта – д. ю. н., професор, завідувач кафедрою медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, голова Комітету медичного та фармацевтичного права та біоетики НААУ, презентувала аксіоми Загальної декларації прав людини для медичної практики, зазначила, що невід’ємне право на життя нерозривно пов’язане з правом на людську гідність. Сенюта І. Я. наголосила, що ці основні права людини, зумовлюють можливість реалізації всіх інших прав і свобод людини, у тому числі на медичну допомогу і більш ємного права на охорону здоров’я. Окрім того, привернула увагу до низки рішень ЄСПЛ, як приміром «Цмокалов проти України», «Майборода проти України», та вказала на їх важливе значення для медичної практики.
Друга частина наукового заходу була присвячена презентації колективної монографії за загальною науковою редакцією І. Я. Сенюти «Стратегія імплементації Конвенції Ов'єдо в законодавство України».
До презентації долучилися співавтори книги: Сібілла Булеца – д. ю. н., професор, завідувач кафедри цивільного права та процесу ДВНЗ «Ужгородський Національний університет», Галина Миронова – д. ю. н., старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник відділу міжнародного приватного права та правових проблем євроінтеграції Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України, Ірина Сенюта – д. ю. н., професор, завідувач кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, Христина Терешко – к. ю. н., доцент, доцент кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, заступник голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, Яна Триньова – д. ю. н., доцент, професор Академії державної пенітенціарної служби, академік Української академії наук, адвокат.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат
Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

Анонс
У НААУ проведуть тиждень трудового права
З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

Законодавство
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…
Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Анонс
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…
2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Гарантії діяльності
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…
Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

Гарантії діяльності
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…
Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.