Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас

Гарантії діяльності
15:52 Ср 23.04.25 234 Переглядів
Версія для друку

Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

Україна може вже у травні приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту професійних прав адвокатів. Про це УНН повідомив народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань правової політики, голова підкомітету з питань організації діяльності адвокатури Володимир Ватрас.

За його словами, підкомітет провів робочу нараду, присвячену положенням нової Конвенції, ухваленої Радою Європи 12 березня 2025 року. У заході взяли участь представники Національної асоціації адвокатів України (НААУ), Ради адвокатів, Міністерства закордонних справ, Міністерства юстиції та кількох парламентських комітетів, зокрема з питань євроінтеграції та міжнародного співробітництва.

"Ми отримали презентацію ключових положень документа, і є консолідована підтримка серед профільних комітетів парламенту щодо майбутньої ратифікації…

Якщо Україна була б серед перших країн - підписантів, це було б дуже важливо для нашої міжнародної діяльності", — зазначив Ватрас.

Він також наголосив, що наразі існують проблеми з незаконними діями стосовно адвокатів, які вже стали предметом обговорення з керівництвом НААУ Лідією Ізовітовою та Валентином Гвоздій.

Почули певні проблеми, які є на сьогодні в частині незаконних затримань, обшуків, втручання в їх діяльність. І, власне, ці проблеми нам відомі, адже значна кількість парламентарів — в минулому практикуючі адвокати — додав депутат.

Ватрас також повідомив, що у парламенті вже ухвалено в першому читанні законопроєкт, який забороняє ототожнення адвоката з клієнтом і посилює відповідальність за втручання у діяльність захисника.

"Можливо, з часом ми вийдемо на нову редакцію закону про адвокатуру, як цього рекомендують наші європейські партнери", — підсумував Ватрас.

Додамо, питання посилення гарантій захисту адвокатів набуло особливої актуальності на тлі резонансної справи "НАБУгейт", коли детективи Національного антикорупційного бюро встановили прослуховування в офісі столичних адвокатів, які захищають фігурантів справ НАБУ. Прослушку було змонтовано детективами в переговорній кімнаті, де адвокати вели конфіденційні бесіди з клієнтами — особами, що перебувають у процесуальному статусі підозрюваних або свідків у справах НАБУ.

Національна асоціація адвокатів України зафіксувала низку порушень, зокрема незаконні обшуки, виїмку документів, що містять адвокатську таємницю, а також перевищення службових повноважень з боку детективів НАБУ. За цими фактами НААУ домоглося відкриття кримінального провадження проти детективів НАБУ. Після чого НАБУ вдалося до інформаційних атак проти НААУ та адвокатського самоврядування фактично за "непокору" їм.

Через наближених до НАБУ спікерів звучить також думка про те, що Реєстр судових рішень має бути закритим, а громадяни і зокрема адвокати позбавлені доступу до текстів судових рішень.

Довідково: про Конвенцію

12 березня 2025 року Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — перший міжнародний документ, що прямо зобов’язує держави гарантувати:

• безпеку, незалежність і недоторканність адвокатської діяльності;

• захист від незаконного втручання — обшуків, прослуховувань, тиску;

• дотримання конфіденційності адвокатської таємниці;

• неможливість переслідування адвокатів за виконання професійних обов’язків;

• впровадження ефективних механізмів оскарження та відповідальності за порушення прав адвокатів.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Гарантії діяльності

Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

18:39 Ср 23.04.25 547
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас

Гарантії діяльності

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…

Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

15:52 Ср 23.04.25 235
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 308
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 732
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 908
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 869
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 625
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 598

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл