"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.
Відповідну заяву зробив Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України, де засудили такі методи роботи медіа і звернулися до ЗМІ та інших ресурсів з вимогою негайно припинити поширення неправдивої інформації.
Наводимо повний текст документу:
Щодо публікацій «Дзеркало тижня»
про «адвокатів-хакерів»
22 - 23 квітня 2025 року видання «Дзеркало тижня» поширило низку публікацій про кримінальне провадження та оголошення Національним антикорупційним бюро України підозри адвокатам, яких звинувачують у незаконному втручанні в роботу Єдиного державного реєстру судових рішень, а саме:
- стаття редактору відділу внутрішньої політики ZN.ua Ірини Ведернікової «Справа адвокатів-хакерів: як НАБУ виявило паразитів»
- новина «Для доступу до судового реєстру група Борзих залучила хакера, проти якого ще в ролі військових прокурорів вела справу, — джерела»
- новина «Справа Борзих» указує на глибоку кризу адвокатури України. Офісу Президента вона лише на руку»
- новина «Асоціація адвокатів на чолі з Ізовітовою стала корпоративним щитом у «справі Борзих»
Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України заявляє, що ці публікації містять неправдиву та перекручену (а відтак маніпулятивну) інформацію про роль НААУ у питанні захисту адвокатів. Поширення таких матеріалів завдає шкоду репутації та підриває авторитет адвокатури в очах суспільства. Крім того, сам факт розміщення статті та її системне просування окремими новинами містить ознаки протиправного тиску на конституційний інститут.
НААУ не втручається у кримінальні провадження, не надає оцінку ходу розслідувань злочинів та не стає на захист злочинців, як це сьогодні подається виданням «Дзеркало тижня».
Основним завданням НААУ відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є реалізація завдань адвокатського самоврядування, одним з яких є забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності. Адже професійні права, честь і гідність адвокатів гарантуються та охороняються Конституцією та законами. Профільним законом (ст. 23) наведено перелік гарантій адвокатської діяльності, серед яких особливий порядок проведення оперативно-розшукових заходів та слідчих дій, здійснення повідомлення про підозру, дисциплінарного провадження тощо.
Отже НААУ через утворені нею органи (зокрема, комітети) відповідно до закону захищає професійні права адвокатів та забезпечує дотримання гарантій адвокатської діяльності, не зважаючи на персоналії.
Саме в рамках виконання цього завдання, покладеного на НААУ законом, у 2024 році Комітетом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності було підготовлено заяву до Офісу Генпрокурора та Державного бюро розслідувань щодо фактів незаконного прослуховування офісу адвокатів, проведення там обшуку та подальшої його легалізації. Суд погодився з викладеними аргументами та зобовʼязав правоохоронців відкрити кримінальне провадження.
Дослідивши зміст публікацій та обставини їх розміщення на сайті видання «Дзеркало тижня», Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ вважає, що в даному випадку ймовірно має місце замовна медійна атака на інститут адвокатури. Її цілями можуть бути формування суспільної думки в окремо взятій кримінальній справі в інтересах правоохоронних органів, зокрема, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро України.
Комітет НААУ засуджує такі методи тиску, тому:
- звертається до ЗМІ та інших ресурсів з вимогою негайно припинити поширення неправдивої інформації;
- звертається до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного антикорупційного бюро України, видання «Дзеркало тижня» із запитом про надання публічної інформації про існування договірних відносин комерційного характеру та наявність документів про відповідні фінансові розрахунки.
Також у Комітеті опрацьовується питання можливості звернення із заявою про вчинення злочину групою осіб, задіяною у дискредитації інституту адвокатури.
Голова Комітету захисту прав адвокатів
та гарантій адвокатської діяльності
Національної асоціації адвокатів України Є.Солодко
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.