"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.
Відповідну заяву зробив Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України, де засудили такі методи роботи медіа і звернулися до ЗМІ та інших ресурсів з вимогою негайно припинити поширення неправдивої інформації.
Наводимо повний текст документу:
Щодо публікацій «Дзеркало тижня»
про «адвокатів-хакерів»
22 - 23 квітня 2025 року видання «Дзеркало тижня» поширило низку публікацій про кримінальне провадження та оголошення Національним антикорупційним бюро України підозри адвокатам, яких звинувачують у незаконному втручанні в роботу Єдиного державного реєстру судових рішень, а саме:
- стаття редактору відділу внутрішньої політики ZN.ua Ірини Ведернікової «Справа адвокатів-хакерів: як НАБУ виявило паразитів»
- новина «Для доступу до судового реєстру група Борзих залучила хакера, проти якого ще в ролі військових прокурорів вела справу, — джерела»
- новина «Справа Борзих» указує на глибоку кризу адвокатури України. Офісу Президента вона лише на руку»
- новина «Асоціація адвокатів на чолі з Ізовітовою стала корпоративним щитом у «справі Борзих»
Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України заявляє, що ці публікації містять неправдиву та перекручену (а відтак маніпулятивну) інформацію про роль НААУ у питанні захисту адвокатів. Поширення таких матеріалів завдає шкоду репутації та підриває авторитет адвокатури в очах суспільства. Крім того, сам факт розміщення статті та її системне просування окремими новинами містить ознаки протиправного тиску на конституційний інститут.
НААУ не втручається у кримінальні провадження, не надає оцінку ходу розслідувань злочинів та не стає на захист злочинців, як це сьогодні подається виданням «Дзеркало тижня».
Основним завданням НААУ відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є реалізація завдань адвокатського самоврядування, одним з яких є забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності. Адже професійні права, честь і гідність адвокатів гарантуються та охороняються Конституцією та законами. Профільним законом (ст. 23) наведено перелік гарантій адвокатської діяльності, серед яких особливий порядок проведення оперативно-розшукових заходів та слідчих дій, здійснення повідомлення про підозру, дисциплінарного провадження тощо.
Отже НААУ через утворені нею органи (зокрема, комітети) відповідно до закону захищає професійні права адвокатів та забезпечує дотримання гарантій адвокатської діяльності, не зважаючи на персоналії.
Саме в рамках виконання цього завдання, покладеного на НААУ законом, у 2024 році Комітетом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності було підготовлено заяву до Офісу Генпрокурора та Державного бюро розслідувань щодо фактів незаконного прослуховування офісу адвокатів, проведення там обшуку та подальшої його легалізації. Суд погодився з викладеними аргументами та зобовʼязав правоохоронців відкрити кримінальне провадження.
Дослідивши зміст публікацій та обставини їх розміщення на сайті видання «Дзеркало тижня», Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ вважає, що в даному випадку ймовірно має місце замовна медійна атака на інститут адвокатури. Її цілями можуть бути формування суспільної думки в окремо взятій кримінальній справі в інтересах правоохоронних органів, зокрема, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро України.
Комітет НААУ засуджує такі методи тиску, тому:
- звертається до ЗМІ та інших ресурсів з вимогою негайно припинити поширення неправдивої інформації;
- звертається до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного антикорупційного бюро України, видання «Дзеркало тижня» із запитом про надання публічної інформації про існування договірних відносин комерційного характеру та наявність документів про відповідні фінансові розрахунки.
Також у Комітеті опрацьовується питання можливості звернення із заявою про вчинення злочину групою осіб, задіяною у дискредитації інституту адвокатури.
Голова Комітету захисту прав адвокатів
та гарантій адвокатської діяльності
Національної асоціації адвокатів України Є.Солодко
Популярні новини

Гарантії діяльності
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…
Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

Гарантії діяльності
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…
Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.