"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Українська влада має забезпечити адвокатам гарантії захисту - ECBA

Заборона ототожнення адвоката з клієнтом має виконуватися за будь-яких умов незалежно від категорії справ. Забезпечення цієї гарантії адвокатської діяльності є позитивним зобов’язанням кожної держави.
Про це йдеться у резолюції, ухваленій 6 травня Європейською асоціацією адвокатів з кримінального права (ECBA) за підсумками обговорення правових наслідків війни в Україні.
«Поділяючи обурення усіх свідомих громадян фактами масових військових злочинів і злочинів проти людяності, наголошуємо, що навіть за таких обставин верховенство права має дотримуватись, ідеться у документі. - Ми вітаємо наших колег з Національної асоціації адвокатів України за їхню відданість захисту права на справедливий суд, незалежно від того, наскільки жахливими є злочини, інкриміновані підзахисним особам. Така позиція є мужньою, адже на тлі дій агресора вона є непопулярною і часто складною для розуміння».
Європейські адвокати нагадали, що найвище покликання професії юриста полягає в тому, щоб усі люди, незалежно від тяжкості пред’явлених їм обвинувачень, отримували справедливе провадження, без залякувань і упередженого ставлення.
Натомість, відзначили у ECBA, сьогодні судові процеси в Україні супроводжуються тиском на адвокатів з боку суспільства, політиків та правоохоронних органів. Йдеться не лише про фізичні напади чи залякування, а й про спроби перешкоджати наданню кваліфікованого захисту, наприклад, шляхом спонукання до розірвання договорів, зокрема, у системі безоплатної правової допомоги.
«Ми є свідками численних обшуків українських адвокатів, які містять ознаки переслідувань і утисків. А це є глобальною проблемою, що загрожує незалежності професії, що не може бути виправдане навіть в умовах воєнного стану», - уточнюється у резолюції.
Згідно з п.18 Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам 1 серпня 1990 року, адвокати не повинні ідентифікуватися з клієнтами та їх справами у зв'язку з виконанням професійних обов'язків.
Правило заборони ототожнення з клієнтом, наголошується у документі, має виконуватися за будь-яких умов незалежно від категорії справ (зрадники, військовополонені, колабораціоністи тощо). При цьому забезпечення цієї гарантії адвокатської діяльності є позитивним зобов’язанням кожної держави.
Тож ECBA закликала українську владу забезпечити захист адвокатів, а Офіс Генпрокурора та правоохоронні органи – вжити заходів для припинення будь-яких актів втручання в їхню професійну діяльність, засудити спроби тиску, неупереджено та ефективно розслідувати всі факти нападів на адвокатів.
Нагадаємо, системні факти перешкоджання професійній діяльності, порушення прав і гарантій адвокатської діяльності стали підставою для скликання 11 квітня позачергового засідання Ради адвокатів України. Також ця проблема обговорювалася 27 квітня під час круглого столу, організованого Національною асоціацією адвокатів України.
Довідково: Європейська асоціація адвокатів з кримінального права (European Criminal Bar Association, ЕСВА) - це асоціація, членами якої є незалежні адвокати з країн-членів Європейського Союзу та Ради Європи, а також з інших країн.
Асоціація була заснована в 1992 році і з того часу стала провідною організацією адвокатів у Європі. Вона об’єднала адвокатів у кримінальних справах та експертів з кримінального права в Європі, які захищають фундаментальні права осіб, що перебувають під слідством, підозрюваних, обвинувачених, а також засуджених осіб.
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).