У НААУ пропонують запровадити кримінальну відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом | НААУ

У НААУ пропонують запровадити кримінальну відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом

Гарантії діяльності
12:18 Пт 28.04.23 3430 Переглядів
Версія для друку

27 квітня у НААУ відбувся круглий стіл на тему «Порушення професійних гарантій адвоката в частині ототожнення з клієнтом». Ініціатива належить трьом комітетам НААУ: Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки та Комітету з питань безоплатної правової допомоги.

З вітальним словом виступив модератор заходу, Голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності - Володимир Клочков. Адвокат закцентував увагу на тому, що наразі все більше адвокатів страждає від ототожнення їх з клієнтами, що, у свою чергу, впливає на їх ділову репутацію, створює загрозу для майна, життя та здоров'я. Більшість зареєстрованих кримінальних правопорушень за ст. 397-400 КК України закриваються під час досудового розслідування за відсутністю доказів. На підтвердження цього факту, Голова Комітету представив для ознайомлення статистичні дані, попередньо надані Офісом Генерального прокурора.

Голова Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки Андрій Циганков розповів про склад та підстави таких негативних фактів як ототожнення адвоката з клієнтом з огляду на специфіку завдань адвокатури у суспільстві. Адвокат зазначив, що протидія можлива лише шляхом запровадження належної системи захисту прав адвокатів у цьому напрямі.

Секретар Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Нонна Надіч розповіла про причини, що обумовлюють ототожнення адвоката з клієнтом та наслідки такого ототожнення. Серед основних умов і причин доповідачка виділила: низький рівень правосвідомості громадян у суспільстві, сприйняття спотвореної інформації та цілеспрямований тиск на адвоката. Таке порушення гарантій адвокатської діяльності тягне за собою негативні наслідки, які призводять до порушення права на захист клієнтів та порушення принципів справедливого судочинства.

Заступник Голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Євген Солодко під час свого виступу зауважив, що: «гарантії без відповідальності - нісенітниця. На практиці гарантії адвокатської діяльності не забезпечені жодною відповідальністю. У будь-якій публікації адвокатів щодо резонансної справи, як правило, різноманітні «експерти» звинувачують саме захисників. Питання – а як же гарантії?».

Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги, член Ради адвокатів України Оксана Каденко нагадала, що система БПД – це механізм впровадження державних гарантій конституційного права на правову допомогу тим, хто з певних причин не може його собі забезпечити сам. Якщо говорити про кримінальні провадження, то найтяжчі, найбільш неприйнятні та гострі для суспільства справи проходять саме через систему БПД. Адвокати, які зобов’язані надавати безоплатну вторинну правову допомогу підозрюваним та обвинуваченим за призначенням, зазнають тотального осуду, критики та навіть відвертої ненависті й цькування з боку тих, хто не знає або не розуміє заборони на ототожнення адвоката з клієнтом.

Заступник Голови Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки Володимир Ємельянов розкрив поняття «ототожнення адвоката» та проаналізував історичні випадки ототожнення адвоката з клієнтом на прикладі Нюрнберзького процесу. Так, адвокат зазначив, що порушення професійної гарантій в цій частині стає буденністю кожного захисника.

Член Ради Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки Олександр Черних акцентував увагу недопустимості ототожнення адвоката з клієнтом через призму правил адвокатської етики та міжнародного досвіду.

«Часи, коли уся влада була у царя, і лише він вирішував, хто має право жити, або вмерти давно позаду. Однак, наше суспільство продовжує ті наративи, що усі хто виступають проти позиції влади (царя) відразу стають пособниками звинувачених. Такі речі мають залишитись у минулому. Адвокат здійснює захист особи у справі. Він не поділяє політичних, релігійних, моральних та інших позицій клієнта. Адвокат лише здійснює процедуру нагляду за дотриманням процесуального закону з боку держави. Ось це є головне завдання адвоката», - зазначив член Ради Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Віталій Наум.

Учасники дійшли висновку щодо необхідності запровадження спеціальної норми у Кримінальному кодексі України щодо відповідальності саме за таке порушення прав адвокатів як ототожнення адвоката з клієнтом.

За результатами зустрічі, представниками Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ підготовлено висновок про заборону ототожнення адвоката з клієнтом, який можна переглянути за  посиланням.

Трансляція круглого столу доступна для перегляду за посиланням.

Текст і фото підготовлені командою Координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника

Призначення

Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника

Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.

19:51 Пт 10.01.25 391
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине на бізнес?

Дискусія

В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…

З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).

15:14 Пт 10.01.25 237
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Законодавство

Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді

Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.

17:27 Чт 09.01.25 384
Внесок адвоката 2025: як платити

Самоврядування

Внесок адвоката 2025: як платити

Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.

15:25 Ср 08.01.25 3215
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.

12:47 Вт 07.01.25 394
Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС

БПД

Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС

Особа, що отримує безоплатну вторинну правничу допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.

11:42 Вт 07.01.25 531
Цивільне право та процес за пів року: огляд судової практики

Cудова практика

Цивільне право та процес за пів року: огляд судової практики

У II півріччі 2024 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері цивільного права та процесу, які формують судову практику з низки питань спадкового, житлового, речового та зобов'язального права.

15:52 Пн 06.01.25 636
В адвокатів питають як гендер упливає на їхню роботу

Анонс

В адвокатів питають як гендер упливає на їхню роботу

Упередження, стереотипи, дискримінація… Чи стикаються українські адвокати з проблемами гендерної рівності у своїй практиці та як реагувати на такі ситуації?

12:11 Пн 06.01.25 407

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл