У НААУ пропонують запровадити кримінальну відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом | НААУ

У НААУ пропонують запровадити кримінальну відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом

Гарантії діяльності
12:18 Пт 28.04.23 2728 Переглядів
Версія для друку

27 квітня у НААУ відбувся круглий стіл на тему «Порушення професійних гарантій адвоката в частині ототожнення з клієнтом». Ініціатива належить трьом комітетам НААУ: Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки та Комітету з питань безоплатної правової допомоги.

З вітальним словом виступив модератор заходу, Голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності - Володимир Клочков. Адвокат закцентував увагу на тому, що наразі все більше адвокатів страждає від ототожнення їх з клієнтами, що, у свою чергу, впливає на їх ділову репутацію, створює загрозу для майна, життя та здоров'я. Більшість зареєстрованих кримінальних правопорушень за ст. 397-400 КК України закриваються під час досудового розслідування за відсутністю доказів. На підтвердження цього факту, Голова Комітету представив для ознайомлення статистичні дані, попередньо надані Офісом Генерального прокурора.

Голова Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки Андрій Циганков розповів про склад та підстави таких негативних фактів як ототожнення адвоката з клієнтом з огляду на специфіку завдань адвокатури у суспільстві. Адвокат зазначив, що протидія можлива лише шляхом запровадження належної системи захисту прав адвокатів у цьому напрямі.

Секретар Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Нонна Надіч розповіла про причини, що обумовлюють ототожнення адвоката з клієнтом та наслідки такого ототожнення. Серед основних умов і причин доповідачка виділила: низький рівень правосвідомості громадян у суспільстві, сприйняття спотвореної інформації та цілеспрямований тиск на адвоката. Таке порушення гарантій адвокатської діяльності тягне за собою негативні наслідки, які призводять до порушення права на захист клієнтів та порушення принципів справедливого судочинства.

Заступник Голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Євген Солодко під час свого виступу зауважив, що: «гарантії без відповідальності - нісенітниця. На практиці гарантії адвокатської діяльності не забезпечені жодною відповідальністю. У будь-якій публікації адвокатів щодо резонансної справи, як правило, різноманітні «експерти» звинувачують саме захисників. Питання – а як же гарантії?».

Голова Комітету з питань безоплатної правової допомоги, член Ради адвокатів України Оксана Каденко нагадала, що система БПД – це механізм впровадження державних гарантій конституційного права на правову допомогу тим, хто з певних причин не може його собі забезпечити сам. Якщо говорити про кримінальні провадження, то найтяжчі, найбільш неприйнятні та гострі для суспільства справи проходять саме через систему БПД. Адвокати, які зобов’язані надавати безоплатну вторинну правову допомогу підозрюваним та обвинуваченим за призначенням, зазнають тотального осуду, критики та навіть відвертої ненависті й цькування з боку тих, хто не знає або не розуміє заборони на ототожнення адвоката з клієнтом.

Заступник Голови Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки Володимир Ємельянов розкрив поняття «ототожнення адвоката» та проаналізував історичні випадки ототожнення адвоката з клієнтом на прикладі Нюрнберзького процесу. Так, адвокат зазначив, що порушення професійної гарантій в цій частині стає буденністю кожного захисника.

Член Ради Комітету з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки Олександр Черних акцентував увагу недопустимості ототожнення адвоката з клієнтом через призму правил адвокатської етики та міжнародного досвіду.

«Часи, коли уся влада була у царя, і лише він вирішував, хто має право жити, або вмерти давно позаду. Однак, наше суспільство продовжує ті наративи, що усі хто виступають проти позиції влади (царя) відразу стають пособниками звинувачених. Такі речі мають залишитись у минулому. Адвокат здійснює захист особи у справі. Він не поділяє політичних, релігійних, моральних та інших позицій клієнта. Адвокат лише здійснює процедуру нагляду за дотриманням процесуального закону з боку держави. Ось це є головне завдання адвоката», - зазначив член Ради Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Віталій Наум.

Учасники дійшли висновку щодо необхідності запровадження спеціальної норми у Кримінальному кодексі України щодо відповідальності саме за таке порушення прав адвокатів як ототожнення адвоката з клієнтом.

За результатами зустрічі, представниками Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ підготовлено висновок про заборону ототожнення адвоката з клієнтом, який можна переглянути за  посиланням.

Трансляція круглого столу доступна для перегляду за посиланням.

Текст і фото підготовлені командою Координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Взаємодія

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ…

Щорічно 17 вересня в Україні відзначають День безпеки пацієнта, який був установлений Указом Президента 4 вересня 2019 р. на підтримку рішення 72-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. Україна в унісон зі світовим співтовариством відзначає цей день у Всесвітній день забезпечення безпеки пацієнтів.

18:45 Вт 26.09.23 126

Підтримка

Надано підтримку родинам ще трьох загиблих на війні адвокатів

Родини трьох загиблих на передовій адвокатів отримали матеріальну допомогу від Опікунської ради НААУ.

14:46 Вт 26.09.23 311

Анонс

Українські адвокати отримали шанс пройти стажування в Уельсі

Британські палати адвокатів Church Court Chambers та Apex Chambers у рамках домовленостей з Національною асоціацією адвокатів України організовують другу програму оплачуваного стажування для українських адвокатів. Тепер в Уельсі.

11:17 Вт 26.09.23 1120

Законодавство

Сексуальне насильство не здолати змінами до КК, - висновок Комітету…

Посилення на законодавчому рівні умов покарання за вчинення злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (ст.ст. 152 – 156, 156-1 Кримінального кодексу) не поверне довіру постраждалої особи до справедливого покарання винних.

14:00 Пн 25.09.23 1251

Дискусія

Тимчасовий захист у країнах ЄС: права та обов’язки українців (відео)

Статус тимчасового захисту в країнах ЄС надає можливість українцям проживати, отримувати соціальну і медичну допомогу, освіту для дітей та доступ до ринку праці без попереднього отримання робочої візи. Разом з тим цей статус викликає значну кількість питань, які стосуються роботи, оподаткування та соціального захисту.

16:22 Пт 22.09.23 1818

Анонс

Родинам постраждалих адвокатів зберуть кошти на благодійному…

У Національній асоціації адвокатів України відбудеться благодійний вечір «Творчість адвокатів під час війни». Зібрані кошти будуть направлені на допомогу родинам адвокатів, які постраждали внаслідок воєнної агресії проти Україні.

12:45 Пт 22.09.23 1626

Гарантії діяльності

Інформацію про порушення прав адвокатів систематизують

Факти порушень прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, які фіксує профільний комітет НААУ, мають узагальнюватися у тематичні дайджести, оприлюднюватися і регулярно надсилатися відповідальним органам для реагування.

10:32 Пт 22.09.23 1978

Дискусія

В Україні дослідили ризики повернення дітей, депортованих до РФ

Намагаючись возз’єднатися із дітьми, які були насильно вивезені з тимчасово окупованих територій до РФ, батьки вимушені комунікувати з органами влади країни-агресора. Але як досягти бажаної мети і при цьому не наразитися на відповідальність за співпрацю з ворогом?

14:10 Чт 21.09.23 1124

Вестник:№7-8 липень-серпень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл