Законодавче врегулювання діяльності ТрО та ДФТГ містить чимало колізій | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Законодавче врегулювання діяльності ТрО та ДФТГ містить чимало колізій

Різне
12:25 Чт 25.08.22 7291 Переглядів
Версія для друку

18 серпня за ініціативою Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців і Комітету з військового права спільно з Вищою школою адвокатури проведено круглий стіл «Діяльність ТрО та ДФТГ в контексті законодавчих колізій».

Модерували дискусію Голова Комітету та Центру Марія Островська і Голова Комітету з інформаційної політики та інформаційної безпеки, що діє у складі НААУ, Богдан Кушнір.

На початку заходу Богдан Кушнір наголосив, що проведення цього круглого столу мало надактуальне значення. Вже давно існує потреба розвінчати деякі міфи, встановити практику застосування профільних законів і чітко визначати пріоритетні напрями роботи з урегулювання і прийняття законодавства щодо діяльності ТрО та ДФТГ.

З вітальним словом виступив голова Оболонської районної державної адміністрації у місті Києві Кирило Фесик. Спікер подякував організаторам за ініціативу проведення такого обговорення, адже наразі актуальним є питання усунення прогалин щодо діяльності ТрО та ДФТГ і роз’яснення учасникам цих формувань їхніх прав та обов’язків.

Про проблемні аспекти служби в ТрО та ДФТГ з практики звернень на гарячу лінію “Юридичної сотні” розповіла юрист громадської організації Вікторія Олійник. Доповідач зазначила, що від початку повномасштабного вторгнення гаряча лінія «Юридичної сотні» почала працювати в посиленому режимі, а оператори опрацьовують понад 100 звернень щодня. ТрО та ДФТГ є одним з актуальних звернень на лінію.  Найчастіше на лінію звертаються за розʼясненнями щодо прав і гарантій ТрО та ДФТГ, отримання консультацій щодо законності відправки в зону бойових дій тощо. Найбільша кількість дзвінків із цих питань була отримана у травні, адже саме у той період відбулися перші масові відправки ТрО в зону бойових дій.

Заступник Голови Комітету з військового права НААУ Наталія Фещик розкрила питання практичних аспектів мобілізації осіб, задіяних у ТрО та ДФТГ. Адвокат зазначила, що з початку воєнного стану має місце обширна практика незаконності мобілізації широкого кола осіб, які добровільно взяли участь у лавах ТрО та ДФТГ. На сьогодні про проблематику не прийнято говорити публічно, адже підняття теми може впливати не негативність образу ЗСУ та держави в очах українців, світу та окупанта.

У багатьох випадках така мобілізація відбувалася навіть всупереч статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», без належного проведення медичного огляду та навіть шляхом підробки документів.

Також Наталія зазначила, що більшість адвокатів з розумінням ставляться до потреби у здійсненні захисту Батьківщини. Водночас вважають, що відповідна процедура мобілізації та захисту країни має здійснюватися  з урахуванням норм чинного законодавства. Тому адвокати змушенні вживати заходів з метою відновлення прав осіб та притягнення до відповідальності порушників закону.

Про проблемні питання ТрО, а саме умови розірвання контракту, задіяння ТРО за межами громади та проходження ВЛК, розповів юрисконсульт Юридичної служби Командування Сил ТрО ЗСУ, молодший лейтенант юстиції Тарас Безпалий. Спікер зазначив, що при Командуванні Сил ТрО ЗСУ працюють «гаряча лінія» за номером телефону 0800507028 та електронна адреса для листування tro.info@post.mil.gov.ua. Тому за цими контактними даними кожен українець може отримати відповіді на найпоширеніші питання щодо діяльності територіальної оборони.

Марія Островська розкрила питання системи національного спротиву в Україні та особливостей правового положення і матеріального забезпечення/фінансування ДФТГ. Адвокат вказала, що є випадки вступу осіб до лав ДФТГ, але вимушеного залишення за кілька місяців цієї структури через відсутнє фінансування. Такі особи зверталися до адвокатів як до фахівців з військового права з порадою та щоб вияснити питання фінансування формувань. Навіть знайдено лист від 25.04.2022, підписаний директором Департаменту кадрової політики Міноборони (скерований до Командування Сил ТрО ЗСУ), у якому вказано, що:

- у членів ДФТГ немає права на грошове забезпечення;

- члени ДФТГ мають право лише на грошову допомогу у випадку смерті (загибелі), поранення, контузії, каліцтва тощо.

Головний інспектор Головної інспекції Міністерства оборони України Віталій Голота з цього приводу прокоментував, що наразі існують прогалини щодо врегулювання матеріальних, майнових і соціальних гарантій учасників ДФТГ. Тому важливо направляти конкретизовані пропозиції та зауваження до чинних статей НПА. Спікер впевнений, що у співпраці адвокатів і Командування Сил ТрО буде вирішено врегулювання цих питань.

У своїй доповіді голова правління громадської організації «Юридична Сотня» Леся Кляровська зазначила, що на нормативному рівні правовим засадам соціального захисту військовослужбовців і членів ДФТГ присвячений окремий розділ Закону України «Про основи національного спротиву» (розділ VII Закону - «Соціальний та правовий захист»). При цьому згаданий Закон, зокрема його стаття 24, лише декларує наявність гарантій соціального і правового захисту військовослужбовців і членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у національному спротиві.

Водночас вказана норма Закону делегує регулювання цього питання до законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Але механізм реалізації гарантій соціального та правового захисту для членів ДФТГ на практиці відсутній. Тому вони не можуть скористатися такими гарантіями.

Шляхом вирішення цієї проблеми адвокат вважає внесення змін до підзаконних актів, які регулюють порядок надання одноразової грошової допомоги, учасника бойових дій тощо.

Також участь в обговоренні взяли:

- Андрій Йосипов - боєць добровольчого формування № 7 територіальної громади м. Києва "Легіон Д", старший інструктор Навчального центру комплексної підготовки добровольців "ДГВ" ДФТГ "Легіон Д";

- Віктор Яценко - боєць добровольчого формування № 7 територіальної громади м. Києва "Легіон Д", начальник юридичної служби та інструктор Навчального центру комплексної підготовки добровольців "ДГВ" ДФТГ "Легіон Д";

- Жанна Грушко - заступниця Голови молодіжного комітету НААУ - UNBA NextGen, старший партнер АО WINPARTNERS;

- Євгенія Рябека - координатор руху “Адвокати ЗСУ”, радник з юридичних питань Головнокомандувача ЗСУ;

- Вадим Красник - Керівник Секретаріату НААУ, РАУ;

- Володимир Клочков - доброволець ДФТГ, Голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ;

- Сергій Дзюбенко - адвокат, заступник Голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ, представник батальйону територіальної оборони № 207 Шевченківського району м. Києва.

Переглянути запис дискусії можна за посиланням: https://cutt.ly/YXv3aJO.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 767
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 434
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 530
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 886
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 613
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 575
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 544
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 420

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл