"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокати та судді обговорили особливості права громадських об’єднань на звернення до суду в інтересах третіх осіб у сфері охорони здоров’я

У НААУ відбувся круглий стіл на тему «Право громадських об’єднань на звернення до суду в інтересах третіх осіб у сфері охорони здоров’я», організований Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, НДІ інтелектуальної власності НАПрН України. Модерувала захід Ірина Сенюта, Голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ.
У заході брав участь суддя Касаційного адміністративного суду Верховного Суду Володимир Кравчук, який під час свого виступу підкреслив, що громадські об’єднання мають право на звернення до суду:
1) за умови представництва інтересів своїх членів;
2) у власних інтересах;
3) в інтересах суспільства (action popularis).
Доповідач висвітлив ключові положення з рішення Конституційного Суду України від 28.11.2013 № 12-рп/2013 у справі за конституційним зверненням асоціації «Дім авторів музики в Україні». Звернення було подане щодо офіційного тлумачення положень пункту 7 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» у взаємозв'язку з положеннями пункту «г» частини 1 статті 49 Закону України «Про авторське право і суміжні права», практики ЄСПЛ, зокрема «Горраіз Лізаррата та інші проти Іспанії». Було розкрито критерії для громадських об’єднань щодо можливості представництва своїх членів.
Участь у заході брав Ананд Гровер, колишній спеціальний доповідач ООН з питань здоров’я, старший адвокат ВС Індії. Під час свого виступу доповідач висвітлив роль і суть вічнозелених патентів, які продовжують «життя». Спікер вказав, що патенти протидіють конкуренції та звернув увагу, що ¾ патентів не видаються для нових молекул і не мають нової терапевтичної користі. Ананд Гровер зазначив, що громадські організації повинні дбати про доступність лікарських засобів. Важливо переконатися, що громадська організація, яка діє action popularis, не зловживає.
Ірина Сенюта виступила з доповіддю «Практика ЄСПЛ щодо захисту прав людини громадськими об’єднаннями». Під час виступу доповідачка звернула увагу на практику ЄСПЛ щодо правомірності представництва інтересів людини громадськими організаціями, зокрема розкрила рішення у справі «Center of Legal Resources on behalf of Valentin Câmpeanu v. Romania». У цьому рішенні ЄСПЛ установив умови, за яких громадські організації можуть захищати інтереси третіх осіб. Спікер вказала на необхідність внесення змін до Закону України «Про громадські об’єднання» і зробила застереження щодо прийняття окремих положень у спеціальному законодавстві, які б регламентували право громадських об’єднань звертатися за захистом суспільного інтересу.
З доповідями виступили також судді Харківського окружного адміністративного суду Ольга Ніколаєва та Господарського суду Чернігівської області Марія Демидова, адвокати, науковці і представники громадських об’єднань.
У межах заходу було представлено законодавчі ініціативи щодо закріплення можливості громадських об’єднань представляти інтереси третіх осіб у суді, розроблені представниками НДІ інтелектуальної власності НАПрН України Оксаною Кашинцевою та Анастасією Гоменюк.
Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини

Навчання
Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат
Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

Анонс
У НААУ проведуть тиждень трудового права
З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

Законодавство
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…
Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Анонс
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…
2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Гарантії діяльності
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…
Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

Гарантії діяльності
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…
Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.