НААУ вважає, що запропоновані зміни до законопроекту №3587 не відповідають захисту прав та інтересів дітей
Комітетом з сімейного права спільно з Комітетом законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності й Комітетом з цивільного права та процесу НААУ здійснено правовий аналіз проекту Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей” реєстр. № 3587 від 03.06.2020.
У Пояснювальній записці до законопроекту вказано, що він направлений на здійснення реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей. А також на посилення відповідальності батьків, якщо дитину влаштовано на цілодобове перебування до закладу охорони здоров’я, освіти або соціального захисту й батьки протягом двох місяців не виявили щодо дитини батьківського піклування.
Законопроектом, зокрема, пропонуються зміни до п. 1 ч. 2 статті 164 і доповнення у ч. 1 статті 164 Сімейного кодексу України пунктом 7, відповідно до яких передбачається, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я, і протягом двох місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування. Чинна норма ж передбачає строк протягом шести місяців.
НААУ вважає, що законопроект підлягає доопрацюванню. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України). Держава має вживати заходів змінити ставлення батьків до виховання дитини (дітей), поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням батьками батьківських обов'язків. Запропоновані зміни до ст. 164 Сімейного кодексу України виключають можливість проведення дієвих заходів для зміни ставлення батьків до виховання дитини (дітей). Також, запропоновані законодавцем зміни не відповідають практиці ЄСПЛ та правовим висновкам Верховного Суду України.
У зв’язку з вищевикладеним НААУ вважає, що запропоновані зміни до Сімейного кодексу України щодо зменшення строків для підстав позбавлення батьківських прав, а також включення додаткових підстав жодним чином не відповідають захисту прав та інтересів дітей, в тому числі на виховання дітей у сімейних формах, а тому вважає їх неприпустимими. Такі зміни носять процесуальних характер, а отже не можуть бути внесені до Сімейного кодексу України, який є законодавчим актом матеріального права.
Більш детально із науково-практичним висновком можна ознайомитися за посиланням.
Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.
Гарантії діяльності
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК
Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.
Cудова практика
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…
Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.
Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.