НААУ вважає, що запропоновані зміни до законопроекту №3587 не відповідають захисту прав та інтересів дітей | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

НААУ вважає, що запропоновані зміни до законопроекту №3587 не відповідають захисту прав та інтересів дітей

Законодавство
17:44 Ср 17.02.21 1980 Переглядів
Версія для друку

Комітетом з сімейного права спільно з Комітетом законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності й Комітетом з цивільного права та процесу НААУ здійснено правовий аналіз проекту Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей” реєстр. № 3587 від 03.06.2020.

У Пояснювальній записці до законопроекту вказано, що він направлений на здійснення реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей. А також на посилення відповідальності батьків, якщо дитину влаштовано на цілодобове перебування до закладу охорони здоров’я, освіти або соціального захисту й батьки протягом двох місяців не виявили щодо дитини батьківського піклування.

Законопроектом, зокрема, пропонуються зміни до п. 1 ч. 2 статті 164 і доповнення у ч. 1 статті 164 Сімейного кодексу України пунктом 7, відповідно до яких передбачається, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я, і протягом двох місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування. Чинна норма ж передбачає строк протягом шести місяців.

НААУ вважає, що законопроект підлягає доопрацюванню. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України). Держава має вживати заходів змінити ставлення батьків до виховання дитини (дітей), поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням батьками батьківських обов'язків. Запропоновані зміни до ст. 164 Сімейного кодексу України виключають можливість проведення дієвих заходів для зміни ставлення батьків до виховання дитини (дітей). Також, запропоновані законодавцем зміни не відповідають практиці ЄСПЛ та правовим висновкам Верховного Суду України.

У зв’язку з вищевикладеним НААУ вважає, що запропоновані зміни до Сімейного кодексу України щодо зменшення строків для підстав позбавлення батьківських прав, а також включення додаткових підстав жодним чином не відповідають захисту прав та інтересів дітей, в тому числі на виховання дітей у сімейних формах, а тому вважає їх неприпустимими. Такі зміни носять процесуальних характер, а отже не можуть бути внесені до Сімейного кодексу України, який є законодавчим актом матеріального права.

Більш детально із науково-практичним висновком можна ознайомитися за посиланням.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 510
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 303
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 400
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 705
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 474
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 457
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 493
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 408

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл