Постійні зміни до профільного законодавства створюють правову невизначеність для судової влади – Олександр Дроздов | НААУ

Постійні зміни до профільного законодавства створюють правову невизначеність для судової влади – Олександр Дроздов

Законодавство
22:12 Ср 09.12.20 1300 Переглядів
Версія для друку

Постійні зміни до законодавства про судоустрій і статус суддів підривають довіру до судової влади та створюють небезпечну ситуацію правової невизначеності, що є порушенням принципу верховенства права.

Про це заявив Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

«Декілька років для суддів створюється ситуація суцільної правової невизначеності,  що звісно є порушенням принципу верховенства права», - наголосив Олександр Дроздов, аналізуючи дотримання європейських стандартів у ході судової реформи в Україні.

Зокрема, сама перманентна зміна законодавства суперечить принципу рівноправності гілок влади.
 

"Так, Консультативна рада європейських суддів у своєму Висновку № 18 (2015) "Позиція судової влади та її відносини з іншими гілками державної влади в умовах сучасної демократії» окреслила формат  відносини судової влади з іншими гілками влади і чітко визначила відповідні червоні лінії. А саме, в наведеному Висновку № 18 (2015) КРЄС наголосила, що судова влада є одною з трьох гілок влади демократичної державі. Вони є взаємопов'язаними, жодна з них не може бути «верховною» або домінувати над іншими. 

Проте, що ми наразі  маємо, коли говоримо про швидкоплинність змінюваного законодавства? Адже постійно знаходяться в стані правової невизначеності й страху, що буде завтра. Змінюване законодавство є фактором, який порушує і навіть знищує гарантії належності суддів», - наголосив Олександр Дроздов. 

Водночас, судова влада має бути учасником розробки профільного законодавства і шляхом професійних дискусій формувати консолідовану позицію.  В цьому контексті консультативні висновки Верховної Ради до законопроектів про судоустрій мають обов’язково розглядатися Верховною Радою, що потребує відповідних змін до регламенту ВРУ. 

"Також у Висновку КРЄС № 18 (2015) зазначається, що рішення законодавчої або виконавчої влади, які обмежують основні гарантії незалежності правосуддя, є неприйнятними, навіть якщо вони приймаються під виглядом чогось іншого. Натомість, ми бачимо в країні таку ситуацію, яку прямо заборонено і про що КРЄС попереджала нас, підкресливши, навіть якщо ви це робите під егідою реформи чи покращення, це все одно неприйнятно!», - наголосив Олександр Дроздов.

Зокрема, до таких прямих порушень належать закони про скорочення бюджетних видатків на суди. Оскільки, таке хронічне недофінансування судової системи повинно розглядатися суспільством в цілому як неприпустиме втручання в конституційну роль судової влади, оскільки це підриває основи демократичного суспільства та принцип верховенства права (Висновку КРЄС № 18 (2015)).

"Наразі ми маємо певні законопроекти, які про це свідчать, закони, рішення КСУ, які це виправляють", - сказав Олександр Дроздов.

Окрім того, незалежність судової влади підриває заохочення до нищівної критики суддів та втручання політиків.
«Вся критика, навіть якщо вона є, має здійснюватися в атмосфері взаємоповаги. Незбалансована критика з боку політиків може бути причиною серйозних проблем, і підірвати довіру громадськості до судової системи та у виключних випадках спровокувати посягання на конституційну рівновагу в демократичній державі», - наголосив Олександр Дроздов, посилаючись на консультативний висновок.

Нагадаємо, 9 грудня НААУ, ВРП та Асоціація розвитку суддівського врядування провели Третю національну дискусію "Доступ до правосуддя: реалії та перспективи". У заході взяли участь Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, Президент Спілки адвокатів України, Голова Комітету з питань БПД, що діє у складі НААУ, член Комісії з питань правової реформи Олександр Дроздов та адвокат, координатор UNBA - NextGen в м. Одеса Володимир Мацко, заступник Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, суддя Господарського суду Одеської області, голова правління ГО «Асоціація розвитку суддівського самоврядування України» Дмитро Бездоля, суддя Вищого спеціалізованого суду України, представник ГО «Асоціація суддів України» Єлізавета Євграфова, судді Верховного суду України Галина Канигіна, Богдан Пошва, суддя ВАСУ Світлана Головчук, член ГО «Всеукраїнська асоціація суддів у відставці» Олександр Ситніков та інші.

Фото з архіву НААУ

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 1997
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1587
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 3100
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 8154
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 9284
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7744
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7641
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3782

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл