Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Під час карантину до адвокатів почали відкрито ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків – Лідія Ізовітова

Під час карантину до адвокатів почали відкрито ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків – Лідія Ізовітова

Адвокатура 12:51 Пт 18.09.20 1953 Переглядів Версія для друку

Адвокати почали стикатися з відкритими проявами дискримінації їхніх права у судових процесах, які відбуваються під час карантину. Особливо відчутно ця тенденція проявилася у Вищому антикорупційному суді.

На цьому наголосила Голова НААУ Лідія Ізовітова під час міжнародної дискусії «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні».

«Ми в черговий раз зіткнулися з нерозумінням ролі адвокатури в системі правосуддя з боку так званих органів антикорупційної інфраструктури. При цьому до антикорупційної інфраструктурі рік тому додалася ще одна інституція – це Вищий антикорупційний суд. Він уже став майданчиком дискримінації захисту. Ми бачимо, що в судових засіданнях судді шляхом тиску на обвинувачених фактично змушують їх відмовитися від своїх захисників, інакше їм загрожує зміна запобіжного заходу», - констатувала Голова НААУ.

В цілому, у практиці судів спостерігається обвинувальний ухил, який є викликом для реалізації прав захисту і гарантій адвокатської діяльності.

«Ми зіткнулися з тим, що до адвокатів почали ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків, і це особливо гостро проявилося під час карантину, введеного з березня цього року. Як не прикро, саме до такого формулювання вдалася голова Верховного суду, подаючи публічний приклад суддям нижчих інстанцій: «поки адвокатура буде сильніше прокуратури, Верховний суд не зможе забезпечувати винесення обвинувальних вироків». Одна така цитата перекреслює довіру до суду, змагальність процесу і рівність сторін, власне, і сам фундаментальний принцип верховенства права», - нагадала Голова НААУ.

Говорячи про рівень порушень прав адвокатів в Україні, Лідія Ізовітова повідомила про тисячі офіційно зафіксованих фактів. Так, у 2019 регіональні ради адвокатів повідомили про 3 523 випадки порушень прав адвокатів. До Ради адвокатів України як вищого органу адвокатського самоврядування звернулися 106 адвокатів за фактом порушення їх професійних прав. 2 адвокатів були вбиті. На 3 адвокатів здійснені замаху на вбивство.

У 2 кварталі 2020 року в Україні сталося 42 санкціоновані обшуки і затримань адвокатів.

За даними регіональних рад, одним з найбільш частих порушень прав адвокатів є відмова в наданні інформації на адвокатський запит. У Київській області про таку відмову повідомили 92 адвоката, у м.Києві - 82. Всього по країні в II кварталі в РАР надійшло 313 звернень адвокатів про ненадання інформації на адвокатський запит, який є гарантованим законом інструментом роботи захисту.

У 2020 році Рада адвокатів України прийняв 9 рішень, що стосуються порушень прав адвокатів з боку правоохоронних органів і судів.

При цьому більшість цих рішень передбачають звернення до міжнародних організацій, оскільки стосуються абсолютно кричущих порушень прав наших колег державними органами. Це кримінальні справи проти адвокатів Володимира Богатиря; розслідування проти екс-віце-президента ПАРЄ, адвоката Георгія Логвинського і інших адвокатів; тиск на захисників в резонансних справах з боку суддів Вищого антикорупційного суду.

Дискусія «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні» є третім спільним заходом, організованим НААУ з Міжнародною комісією юристів.

У травні МКЮ опублікувала звіт «Між молотом та ковадлом: напади на адвокатів в Україні», до якого  включено результати місії в Україні з 4 по 8 березня 2019 року для оцінки ситуації щодо безпеки та незалежності діяльності адвокатів. За висновками міжнародних експертів, адвокати в Україні продовжують залишатися під прицілом через систему правосуддя з неприйнятних причин, незважаючи на різні реформи судової та правоохоронної систем. Адвокатів продовжують ототожнювати з їхніми клієнтами, вони стикаються з перешкодами у діяльності не лише з боку насильницьких екстремістських праворадикальних груп, але також як наслідок зловживання по відношенню до них юридичними процедурами. Детальніше із звітом можна ознайомитися тут

З 2018 року НААУ та МКЮ розвивають співпрацю на підставі спільного меморандуму.

 

Популярні новини

Вестник:№6 червень 2022 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування