"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Під час карантину до адвокатів почали відкрито ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків – Лідія Ізовітова

Адвокати почали стикатися з відкритими проявами дискримінації їхніх права у судових процесах, які відбуваються під час карантину. Особливо відчутно ця тенденція проявилася у Вищому антикорупційному суді.
На цьому наголосила Голова НААУ Лідія Ізовітова під час міжнародної дискусії «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні».
«Ми в черговий раз зіткнулися з нерозумінням ролі адвокатури в системі правосуддя з боку так званих органів антикорупційної інфраструктури. При цьому до антикорупційної інфраструктурі рік тому додалася ще одна інституція – це Вищий антикорупційний суд. Він уже став майданчиком дискримінації захисту. Ми бачимо, що в судових засіданнях судді шляхом тиску на обвинувачених фактично змушують їх відмовитися від своїх захисників, інакше їм загрожує зміна запобіжного заходу», - констатувала Голова НААУ.
В цілому, у практиці судів спостерігається обвинувальний ухил, який є викликом для реалізації прав захисту і гарантій адвокатської діяльності.
«Ми зіткнулися з тим, що до адвокатів почали ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків, і це особливо гостро проявилося під час карантину, введеного з березня цього року. Як не прикро, саме до такого формулювання вдалася голова Верховного суду, подаючи публічний приклад суддям нижчих інстанцій: «поки адвокатура буде сильніше прокуратури, Верховний суд не зможе забезпечувати винесення обвинувальних вироків». Одна така цитата перекреслює довіру до суду, змагальність процесу і рівність сторін, власне, і сам фундаментальний принцип верховенства права», - нагадала Голова НААУ.
Говорячи про рівень порушень прав адвокатів в Україні, Лідія Ізовітова повідомила про тисячі офіційно зафіксованих фактів. Так, у 2019 регіональні ради адвокатів повідомили про 3 523 випадки порушень прав адвокатів. До Ради адвокатів України як вищого органу адвокатського самоврядування звернулися 106 адвокатів за фактом порушення їх професійних прав. 2 адвокатів були вбиті. На 3 адвокатів здійснені замаху на вбивство.
У 2 кварталі 2020 року в Україні сталося 42 санкціоновані обшуки і затримань адвокатів.
За даними регіональних рад, одним з найбільш частих порушень прав адвокатів є відмова в наданні інформації на адвокатський запит. У Київській області про таку відмову повідомили 92 адвоката, у м.Києві - 82. Всього по країні в II кварталі в РАР надійшло 313 звернень адвокатів про ненадання інформації на адвокатський запит, який є гарантованим законом інструментом роботи захисту.
У 2020 році Рада адвокатів України прийняв 9 рішень, що стосуються порушень прав адвокатів з боку правоохоронних органів і судів.
При цьому більшість цих рішень передбачають звернення до міжнародних організацій, оскільки стосуються абсолютно кричущих порушень прав наших колег державними органами. Це кримінальні справи проти адвокатів Володимира Богатиря; розслідування проти екс-віце-президента ПАРЄ, адвоката Георгія Логвинського і інших адвокатів; тиск на захисників в резонансних справах з боку суддів Вищого антикорупційного суду.
Дискусія «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні» є третім спільним заходом, організованим НААУ з Міжнародною комісією юристів.
У травні МКЮ опублікувала звіт «Між молотом та ковадлом: напади на адвокатів в Україні», до якого включено результати місії в Україні з 4 по 8 березня 2019 року для оцінки ситуації щодо безпеки та незалежності діяльності адвокатів. За висновками міжнародних експертів, адвокати в Україні продовжують залишатися під прицілом через систему правосуддя з неприйнятних причин, незважаючи на різні реформи судової та правоохоронної систем. Адвокатів продовжують ототожнювати з їхніми клієнтами, вони стикаються з перешкодами у діяльності не лише з боку насильницьких екстремістських праворадикальних груп, але також як наслідок зловживання по відношенню до них юридичними процедурами. Детальніше із звітом можна ознайомитися тут
З 2018 року НААУ та МКЮ розвивають співпрацю на підставі спільного меморандуму.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.