"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Закон про медіацію наблизить правосуддя до європейських стандартів — В. Ситюк

Голова комітету НААУ з питань медіації, керуючий партнер, адвокат юридичної фірми «Владислав Ситюк і Партнери» вважає, що прийняття у першому читанні законопроекту «Про медіацію» є важливим кроком, направленим на покращення доступу громадян до правосуддя та наближення України до європейських стандартів.
Відповідний законопроект був прийнятий у Верховній Раді 3 листопада
Ефективність медіаційної процедури визнана європейським співтовариством, яке рекомендує її впровадження в якості основного методу альтернативного вирішення спорів на досудовому етапі та під час судового розгляду, що знаходить своє відображення в підписаній Україною Угоді про Асоціацію України з Європейським Союзом та європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами.
Необхідно відмітити, що законопроект відображає три головні принципи процедури медіації, які відрізняють її від переговорного процесу та від будь- якого іншого способу врегулювання спору. Це незалежність, нейтральність медіатора, конфіденційність інформації, отриманої під час медіації, адже надмірна стандартизація являє собою небезпеку для процедури медіації. Ці принципи закріплені в Європейському кодексі поведінки медіатора і використовуються європейською спільнотою медіаторів під час проведення процедури медіації.
Також, одним з позитивних моментів законопроекту є право судді або третейського судді звертати увагу сторін на можливість проведення процедури медіації на всіх стадіях судового розгляду. Реалізація цих положень на практиці може забезпечити швидке вирішення із найменшими витратами для сторін спорів у цивільних і комерційних (господарських) відносинах, а також, в деяких категоріях кримінальних справ.
Не можна оминути увагою і те, що прийнятий у першому читанні законопроект містить гарантії того, що медіатор не може бути примушений давати свідчення в судовому або третейському розгляді щодо обставин, які стали йому відомі в зв’язку з виконанням обов’язків медіатора за винятком випадків, коли це вимагається для забезпечення захисту інтересів дітей або запобігання шкоди фізичному або психологічному здоров’ю особи, або коли розкриття змісту договору за результатом медіації є необхідним для примусового виконання цього договору. Також, зазначені положення стосуються і кримінального провадження, де медіатори не можуть бути допитані як свідки щодо обставин, які стали їм відомі у зв’язку з виконанням обов’язків медіатора.
Окремо хочеться відмітити, що держава повинна гарантувати виконання домовленостей, які досягнуті сторонами в результаті медіації. Домовленості, які були досягнуті сторонами, повинні бути викладені письмово і мати статус виконавчого документа або набувати статус виконавчого документа в суді по прискореній процедурі.
Прийняття даного законопроекту в цілому стане правовим фундаментом інституту медіації, що сприятиме ефективному поширенню в суспільстві культури мирного врегулювання спорів, дасть змогу медіації бути кращою альтернативою судовому процесу.
Всі ці чинники на мій погляд можуть значно посилити інтеграційні процеси і наблизити наше суспільство до європейської спільноти.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.