Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Конвенцію про захист професії адвоката ухвалила Рада Європи

Гарантії діяльності
11:47 Чт 13.03.25 5551 Переглядів
Версія для друку

Рада Європи на своєму 1522-му засіданні, яке проходило 11 та 12 березня 2025 року, ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer).

Текст документу англійською мовою можна завантажити за посиланням. Неофіційний переклад українською - переглянути тут.

Це перший міжнародний договір, спрямований на захист професії адвоката, - прокоментували ухвалення конвенції на офіційному сайті РЄ. Рішення стало відповіддю на зростаючу кількість повідомлень про напади на адвокатську діяльність, зокрема у формі переслідувань, погроз, фізичних атак або втручання в здійснення професійних обов’язків (наприклад, створення перешкод для доступу до клієнтів).

Адвокати відіграють ключову роль у забезпеченні верховенства права та доступу до правосуддя для всіх, зокрема у відстоюванні прав людини. Тому суспільна довіра до системи правосуддя значною мірою залежить від ролі адвокатів.

Конвенція стосується як самих адвокатів, так і їхні професійні об’єднання, що відіграють важливу роль у захисті прав та інтересів адвокатів.

Так, сторони мають забезпечити, щоб національні правові та нормативні рамки гарантували незалежність і самоврядність професійних об'єднань. Вибори їхніх керівних органів повинні відбуватися відповідно до чинних правил і без зовнішнього втручання.

Професійні об'єднання можуть:

  • просувати та представляти інтереси адвокатів і їхньої професії;
  • підтримувати й захищати незалежність адвокатів та їхню роль у суспільстві;
  • розробляти професійні стандарти поведінки та сприяти їх дотриманню відповідно до цієї Конвенції;
  • сприяти доступу до професії, а також безперервній освіті та підготовці адвокатів;
  • співпрацювати з адвокатами, іншими професійними об'єднаннями, міжнародними, міжурядовими та неурядовими організаціями у питаннях права та адвокатської діяльності, зокрема щодо просування та захисту ролі адвокатів;
  • сприяти добробуту адвокатів і надавати допомогу їм та їхнім сім’ям у разі необхідності.

Держави повинні забезпечувати, аби професійні об'єднання своєчасно та ефективно залучалися до консультацій щодо пропозицій уряду щодо змін у законодавстві, процесуальних та адміністративних правилах, які безпосередньо впливають на професійну діяльність адвокатів та регулювання професії. Будь-яка вимога щодо членства в професійному об'єднанні не повинна перешкоджати адвокатам створювати та брати участь в інших об'єднаннях для захисту своїх професійних інтересів та діяльності.

Також документ містить положення щодо права на здійснення професійної діяльності, професійних прав, свободи вираження поглядів, професійної дисципліни, а також передбачає спеціальні заходи захисту адвокатів та їхніх об’єднань.

Відповідно до Конвенції, держави зобов’язані гарантувати, що адвокати можуть виконувати свої професійні обов’язки без загрози фізичних атак, погроз, переслідувань, залякувань або неправомірних перешкод чи втручання. Якщо такі дії можуть становити кримінальний злочин, Сторони мають проводити ефективне розслідування.

Конвенція буде відкрита для підписання 13 травня під час зустрічі міністрів закордонних справ Ради Європи в Люксембурзі.

Для набуття чинності документ має бути ратифікований щонайменше вісьмома країнами, шість із яких повинні бути членами Ради Європи. Дотримання положень Конвенції контролюватимуть експертна група та комітет Сторін.

Нагадаємо, у 2020 році Європейський комітет з правового співробітництва (European Committee on Legal Co-operation, CDCJ) дослідив можливі заходи забезпечення захисту адвокатів. Одним із них мав стати новий правовий інструмент, який би ґрунтувався на Рекомендації Комітету міністрів R(2000)21 про свободу здійснення адвокатської діяльності, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини. Аби реалізувати напрацювання, у 2022 році у складі CDCJ було утворено Комітет експертів з питань захисту адвокатів (CJ-AV), куди увійшли 15 фахівців з усієї Європи, в тому числі, з України.

Одним із розробників проекту конвенції був заступник голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій, який також був обраний віце-президентом CJ-AV.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Помер Ярослав-Міклош Зейкан

Сумна звістка

Помер Ярослав-Міклош Зейкан

Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

14:28 Ср 16.04.25 818
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та розгляне можливість звернення до ВР

Гарантії діяльності

РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…

Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

12:57 Ср 16.04.25 258
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю

Взаємодія

Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю

Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

9:43 Ср 16.04.25 139
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки в Одесі

Анонс

РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…

Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

15:31 Вт 15.04.25 1699
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, – голова комітету НААУ

Дискусія

Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…

Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

14:57 Вт 15.04.25 198
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат

Законодавство

У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат

Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

9:58 Вт 15.04.25 458
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР рекомендував проект

БПД

Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…

Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

17:56 Пн 14.04.25 427
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для атак, – В.Гвоздій

Гарантії діяльності

Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…

Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.

16:46 Пн 14.04.25 461

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл