"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Дофамін, хобі та святкування перемог: поради гештальт-терапевта для адвокатів

Ключ до покращення самоцінності та досягнення збалансованої самооцінки полягає в тому, щоб більш усвідомлено активувати нашу систему заспокоєння.
Про самооцінку та самоцінність, а також про те, як покращити стосунки з собою говорила психологиня, гештальт-терапевтка Юлія Куделя під час тематичного вебінарну, організованого Національною асоціацією адвокатів України.
Нагадаємо, подібні заходи проходять в рамках проекту «Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни», що реалізується за підтримки Міжнародної асоціації юристів.
Професійна діяльність адвокатів передбачає високе психологічне навантаження, особливо в умовах воєнного стану. Постійний стрес, велика відповідальність та необхідність швидко ухвалювати рішення можуть призводити до емоційного виснаження. Саме тому питання підтримки ментального здоров'я та формування адекватної самооцінки є надзвичайно актуальними для правників.
Психологиня дала практичні поради покращення самоцінності. «Треба вирощувати в собі турботливого дорослого, турботливу внутрішню частину, яка буде піклуватися про нас, яка буде включена в нас, зацікавлена нашим внутрішнім досвідом, в наших почуттях, в наших думках, - радить Ю.Куделя. – Що я думаю про це, що відчуваю з цього приводу?. Вона буде плекати нашу систему драйвів, щоб нам жилося активно і, не побоюсь цього слова, весело».
Бо саме в системі драйвів, на думку психологині, живе самооцінка, ми відчуваємо той дофамін. «Що класного є в дофаміні, в дофаміновій системі, - це те, що ми можемо його контролювати за допомогою своїх когнітивних зусиль, - відзначила вона. - Ми можемо свідомо прив'язувати дофамін до зусиль, а не тільки до результату. Тобто кожен раз, коли ви робите зусилля, коли ви ще не досягли успіху, коли ще немає якогось результату, який можна оцінити, коли ви просто робите зусилля – помічайте це, хваліть себе за це. Таким чином ви будете перелаштовувати свій мозок на те, щоб дофамін випромінювався кожен раз, коли ви просто робите ті зусилля. Ви почнете відчувати задоволення».
Також експертка радить святкувати успіх. «Наша культура недарма створила безліч свят, в нас прийнято принести ігристе, якщо ви завершили проект. Ми створюємо безліч ритуалів навколо успіхів оцінки в школі, похвала, якісь смаколики, щоб себе винагородити. Святкуйте той успіх, - говорить Ю.Куделя. - Якщо вам щось вдалося, кличте друзів, робіть ритуали, щоб той успіх міг у вас так асимілюватися, щоб він міг стати частиною вашого досвіду, хвалити себе і приймати компліменти».
Ще прекрасний спосіб плекати систему драйвів, на переконання психологині, – це гра, хобі. «Важливо мати таке місце, де результати того, що ви робите не є критичними, де ви можете програвати, вигравати, де ви просто насолоджуватися процесом, - пояснює експертка. - І слідкуйте за тим, щоб хобі не ставало роботою, щоб результати вашого хобі не ставали єдиною ціллю».
Не зайвим буде почистити соціальні мережі. Це, вважає Ю.Куделя, гарантовано покращить вашу самооцінку: «Просто відписуйтесь від людей, читаючи пости яких ви відчуваєте себе unfollow. Через декілька тижнів я вам гарантую ви відчуєте себе краще».
Але найкращий спосіб плекати самооцінку, на переконання психологині, – це турбуватися про свою цінність. І перше що допомагає – це рамка турботи про себе. Це все те, що робить достатньо хороша мати чи батько, достатньо хороші батьки для своєї дитини, щоб дитина гарно спала (бо інакше вона буде погано вчитися), щоб вона гарно їла (бо інакше знову ж таки вона не буде рости), щоб вона спала і їла за певним розкладом (бо тоді вона більш емоційно врівноважена, а якщо той графік за якихось причин не можливо втримати, дитина буде більш роздратованою, більш реактивною і треба бути трошки більш таким терплячим поруч з нею). Це турбота, яку батьки дають своїй дитині.
Також важливо допомагати тілу заспокоїтись, завершувати цикли стресу, підтримуючи середовище, надійні і люблячі відносини. «Це базові потреби - турбуватися про інших, і це дуже допомагає плекати самоцінність, - переконана Ю.Куделя. - Нам важко мати негативну самооцінку, коли є люди, про яких ми турбуємося, піклуємося, допомагаємо, які відчувають вдячність і до яких ми відчуваємо вдячність».
Проведення вебінару стало важливим кроком у напрямі підвищення рівня усвідомлення цих проблем та впровадження ефективних психологічних практик у повсякденну діяльність адвокатів.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

Анонс
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…
Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

Дискусія
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…
Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

Законодавство
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

БПД
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…
Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

Гарантії діяльності
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…
Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.