Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу
Проект з підтримки ментального здоров’я українських адвокатів під час війни, що реалізується Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (IBA), отримає свою електронну платформу.
Стан реалізації проекту, започаткованого у листопаді минулого року для адвокатів (передусім жінок, молодих адвокатів, тих хто перебуває у зоні активних бойових дій та військовослужбовців), обговорили в НААУ учасники під час зустрічі 22 січня.
Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова подякувала виконавчому директору IBA Марку Еллісу, якому належала ідея цього проекту, і наголосила на актуальності самої проблеми. Адже робота адвоката і за звичайних умов завжди була повʼязана зі стресом через проблеми клієнта, які необхідно вирішувати. А в умовах повномасштабного вторгнення навантаження зросло у рази. Сьогодні адвокати часто вже навіть не реагують на сигнали повітряної тривоги: замість того, аби прямувати в бомбосховище, продовжують працювати, брати участь у судових засіданнях. Це говорить про перманентний стан емоційного виснаження, байдужості до потенційних і реальних загроз своєму життю та здоровʼю. Також не можна забувати про адвокатів, які сьогодні захищають країну у лавах Збройних Сил - після повернення з війни вони потребуватимуть відновлення не лише фізичного, але в першу чергу ментального здоровʼя.
Координатор проекту Ганна Удовенко розповіла, що сьогодні вже розробляється відповідна платформа, яка передбачатиме:
- надання промокодів на індивідуальні сесії з психологами та психотерапевтами;
- реєстрацію на участь у психоедукаційних заходах;
- бібліотеку з матеріалами на тему психотерапії.
Для проходження терапевтичної сесії адвокати через платформу заповнюватимуть відповідну форму. Після схвалення заявки, адвокату надсилатиметься промокод на 1 тис. гривень, який він зможе використати на платформі Rozmova, обравши на свій розсуд фахівця.
«Сесія з психологом в Україні коштує від 800 до 1400 грн. Тому якщо особа обере дорожчого консультанта, вона сама доплатить різницю, - пояснила ідею координатор проекту. - Якщо буде достатньо фінансів для продовження роботи, необхідно буде передбачити, аби особа могла звертатися повторно. Бо бувають дійсно складні ситуації, їх необхідно розглядати індивідуально».
Психоедукаційні заходи безкоштовні, їх проводитимуть двічі на місяць. І перший із них уже відбувся 17 січня і був присвячений проблемі стрес-менеджменту та стресостійкості. «У ньому взяло участь близько тисячі адвокатів і я вважаю це успіхом як для запуску проекту, - зауважила Г.Удовенко. - Це означає, що для адвокатів тема є дійсно необхідною, і проект справді має велике майбутнє. Крім цього усі відео заходів після їх завершення викладатимуться на офіційний канал НААУ у YouTube». Наступний захід запланований на 31 січня. На ньому говоритимуть про те, як перешкоджати емоційному вигоранню в роботі адвоката.
Аби збільшити охоплення та підвищити зручність сприйняття інформації, за результатами заходів готуватимуться статті з описом проблематики. Їх розміщуватиме Вісник НААУ та офіційний сайт асоціації.
Онлайн-бібліотека платформи збиратиме статті та інші матеріали на тему психології та психотерапії. Розглядається можливість співпраці з популярними книжковими платформами.
Про можливості платформи Rozmova розповіла менеджер з її розвитку Дарія Корнєєва. «Ми займаємося тим, аби зробити пошук терапевта нашими користувачами легким та ефективним. Наша місія – зробити психотерапію інтегрованою в життя кожного українця», - зауважила вона. За її словами, з 2022 року налічується близько 200 тис. проведених сесій. І станом на сьогодні на платформі представлено майже вісім сотень психологів, психотерапевтів, сексологів та психіатрів. Також Д.Корнєєва розповіла про відбір терапевтів. «Усі вони повинні мати вищу освіту і безпосередній досвід роботи більше року. Окрім того вони мають свої власні терапії, досвід перебування в терапії і супервізії», - пояснила представник Rozmova.
У звʼязку із темою зустрічі голова Молодіжного комітету НААУ – UNBA NextGen Ігор Андрєєв виділив три проблеми, які на сьогоднішній день характерні для молодих адвокатів.
По-перше, велика кількість з них зараз стоять на роздоріжжі. Вони не знають як себе реалізувати в такий непростий час. Більшість знаходяться в постійному стресі, що викликаний невідомістю.
По-друге, частина адвокатів, які раніше поїхали з країни і зараз повернулися до країни, намагаються також повернутися до професії. Очільник UNBA NextGen навів приклад колеги, яка в Україні була успішним адвокатом, але рік вимушена була працювати прибиральницею в одній з європейських країн. Сьогодні ж перебуває у великому стресі.
По-третє, має вплив спеціалізація на військових справах. Такі адвокати постійно контактують як з людьми, які намагаються уникнути мобілізації, так і з військовослужбовцями, які вже проходять службу і мають великі проблеми в психічному стані. «Кожна з цих категорій за роки повномасштабного вторгнення отримала певні психічні розлади. І адвокатам при комунікації з ними доводиться відчувати на собі це і вирішувати, - пояснив І.Андрєєв. - Іноді зустрічаються конфліктні ситуації, погрози. Тож адвокатам об'єктивно дуже потрібен цей проект і дуже потрібна підтримка».
Треба розуміти, що на війні адвокат залишається адвокатом за своїм внутрішнім станом, незважаючи на посади чи військові професії. На цьому наголосив Сергій Трофімов, який рік тому зупинив право на зайняття адвокатською діяльністю і сьогодні проходить військову службу у Збройних Силах.
«Там він може бути стрільцем, танкістом, але він себе відчуває адвокатом. Як правило, до нього в підрозділі прикута дуже велика увага. Коли військовослужбовці дізнаються, що поряд з ними проходить службу адвокат, вони звертаються за порадами. І дуже часто адвокат стає неформальним лідером в підрозділі, - поділився новим набутим досвідом С.Трофімов. - Адвокат несе на собі в підрозділі не тільки тягар військової служби, йому дістаються навіть психологічні проблеми, оскільки люди звертаються до нього… Але хто надасть психологічну допомогу адвокату? Особисто я декілька раз був в ситуації, коли психологічну допомогу мені змогли надати такі ж самі адвокати з сусідніх підрозділів».
Про специфіку роботи юриста у лавах ЗСУ розповів Олексій Маловацький, який також проходить військову службу і тимчасово зупинив право на зайняття адвокатською діяльністю.
Юристи в армії забезпечують правові консультації керівництву Збройних Сил. Поряд з тим у статуті передбачено, що юрист зобов'язаний надавати і правові консультації особовому складу. «Це така достатньо специфічна функція, оскільки вам треба знаходити баланс між командуванням і особовим складом, якому підпорядковується, - пояснив він. - І, чесно кажучи, зі свого досвіду участі в різних бойових заходах можу сказати, що напевно на першому місці стоїть питання спілкування з особовим складом більше, ніж надання правничої допомоги. Тому абсолютно згоден з моїм колегою, що базові навики ведення спілкування і психологічної підтримки необхідні для військового юриста… Звичайно в складі Збройних Сил є психологи, але цю службу потрібно розвивати. І тому я вважаю, що започаткований проект є дійсно унікальним з моєї точки зору і дуже важливо, що Національна асоціація адвокатів України звернула увагу на цю проблему».
О.Маловацький окремо звернув увагу на те, що колеги, які повернуться з війни, матимуть загострене відчуття справедливості. «Я думаю, що попереду надзвичайно велика робота з приводу того, щоб цих людей знову інтегрувати в суспільство, - припустив він. - Україна в цьому випадку не є унікальною. На жаль, наша держава дуже повільно реагує на такі виклики. І я сподіваюся, що започаткований проект НААУ буде розширений не тільки на адвокатів».
Виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA) Марк Елліс
Я хочу подякувати за все. Три роки назад під час мого першого візиту в Україну НААУ фокусувала мою увагу на необхідності допомоги. Починаючи з лютого 2022 року це моя вже восьма поїздка сюди.
«Не зважаючи на те, що ми надаємо Україні допомогу в багатьох аспектах, включаючи Міністерство оборони, допомога, яку ми мали можливість надати НААУ є однією з найважливіших наших досягнень, - відзначив Марк Елліс. - Проекти, втілені НААУ за нашої підтримки, були завжди дуже важливими. І цей проект, про який ми сьогодні говорили, може бути найважливішим».
Виконавчий директор IBA також сказав, що для нього було дуже важливім і цінним почути особисті історії адвокатів-військовослужбовців та закликав пам’ятати про те, що агресія Росії проти України є одним з найтяжчих порушень міжнародного права з часів Другої світової війни. «Ми стоїмо на тому, що міжнародне співтовариство зобов'язане допомагати Україні в багатьох аспектах і проблема ментального здоров'я є однією з найнагальніших проблем, з якою стикається не тільки організація, а і Україна в цілому», - наголосив він. «Як в попередні роки щодо інших проектів, так і щодо цього проекту, ми надалі продовжимо нашу підтримку», - резюмував пан Елліс.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Гарантії діяльності
В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки,…
Правоохоронці провели обшук у квартирі адвоката, який надавав професійну правничу допомогу та здійснював захист підозрюваних у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Самого адвоката затримали.
Підтримка
Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу
Проект з підтримки ментального здоров’я українських адвокатів під час війни, що реалізується Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (IBA), отримає свою електронну платформу.
Навчання
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…
Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.
Законодавство
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…
Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.
Законодавство
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити
Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.
БПД
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх
До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.
Cудова практика
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності
Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.
Cудова практика
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.