"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими потребами

Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.
17 січня Національна асоціація адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA) провела вебінар на тему «Стрес-менеджмент і стресостійкість». Цей захід відбувся в рамках проекту «Підтримка ментального здоров’я українських адвокатів під час війни».
За даними дослідження Американської асоціації адвокатів, понад 40% адвокатів страждають від подібних проблем. Важливо розуміти, що хронічний стрес активує гіпоталамо-гіпофізарно-надниркову вісь — систему, яка при тривалій дії може виснажувати організм і впливати на когнітивні здібності.
Психологиня та психотерапевтка Марія Мельничук поділилася рекомендаціями щодо боротьби зі стресом. Вона акцентувала увагу на важливості розвитку резильєнтності — здатності швидко відновлюватися після складних ситуацій. За її словами, у цьому допомагають:
- дихальні техніки, як-от методика «4-7-8», що дозволяє заспокоїти нервову систему, контролюючи ритм дихання;
- фізична активність та регулярні вправи, які сприяють покращенню настрою та підвищенню енергії;
- медитація та практики усвідомленості, які допомагають зосередитися на теперішньому моменті та зменшити напругу;
- прогресивна м’язова релаксація, що знижує рівень фізичного напруження.
Не весь стрес однаково шкідливий, переконана експертка. Так, еустрес (позитивний стрес) може стимулювати концентрацію та продуктивність, тоді як дистрес (негативний стрес) виснажує ресурси організму.
Також М.Мельничук рекомендувала:
- планувати робочий час і дотримуватися чіткого розкладу для уникнення перевантаження;
- делегувати обов’язки там, де це можливо, щоб зосередитися на ключових завданнях;
- використовувати техніку Pomodoro, що передбачає поділ роботи на інтервали з короткими перервами, для підтримання концентрації.
Для подолання екстрених ситуацій корисним може бути метод «заземлення», що допомагає відчути зв’язок з реальністю через активацію фізичних відчуттів. Також ефективною є «техніка STOP», яка передбачає зупинку, глибоке дихання, оцінку ситуації та прийняття раціонального рішення.
Застосування цих інструментів допомагає адвокатам уникати емоційного вигорання, підтримувати високий рівень професіоналізму та зберігати ментальне здоров’я.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.

Взаємодія
Незалежність суддів: пріоритет, який досі не став реальністю
Захист суддів від втручання — у пріоритеті, але ефективність на практиці викликає питання. Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя говорили у Вищій раді правосуддя.

Анонс
РАУ збирається на позачергове засідання через затримання адвокатки…
Завтра, 16 квітня, Рада адвокатів України проведе термінове позачергове засідання. На порядку денному єдине питання - порушення прав та гарантій діяльності під час обшуку адвокатки Ольги Панченко та її затримання у рамках кримінального провадження, де вона виступала захисником.

Дискусія
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, –…
Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.

Законодавство
У ВР хочуть змінити правила відшкодування судових витрат
Якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

БПД
Засудженим надаватимуть адвоката за 24 години – комітет ВР…
Аби у рамках дисциплінарного провадження забезпечити особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, доступ до адвоката або фахівця в галузі права, адміністрація буде зобов’язана невідкладно, але не пізніше 24 годин, надати можливість звернутися за отриманням правничої допомоги.

Гарантії діяльності
Адвокатура – це інституційна гарантія прав людини, а не об’єкт для…
Спроби дискредитації інституту адвокатури через маніпуляції, перекручування фактів та навмисно безпідставні звинувачення, особливо в умовах війни, є прямою інформаційною підтримкою тих, хто зацікавлений у дестабілізації правової системи України.