ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Cудова практика
17:09 Пн 20.01.25 1805 Переглядів
Версія для друку

Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду ВС ухвалила рішення у справі № 420/35964/23, де суд залишив позов без розгляду через неналежне на його думку підтвердження повноважень адвоката. Постанова від 12.12.2024 оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Позовну заяву від імені клієнта було подано через систему «Електронний суд». Її підписано шляхом накладення електронно-цифрового підпису адвоката. До заяви додавався ордер на надання правничої допомоги, який формувався не в системі, а завантажено як pdf-додаток до заяви. І в цьому ордері, в графі «Адвокат» був відсутній особистий підпис.

Суд послався на положення ст.26 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та п. 12 Положення про ордер на надання правничої допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41, і зробив висновок, що відсутність в ордері одного із обовʼязкових реквізитів, а саме підпису адвоката, свідчить про процесуальну дефектність відповідного документа. Своєю чергою виснував суд, це виключає у такій ситуації можливість покликання на ордер як на документ, що належно посвідчує повноваження адвоката на представництво інтересів особи.

З такою позицією погодився апеляційний суд. Але касація звернула увагу, що рішенням РАУ від 08.06.2024 №36 до Положення про ордер було внесено зміни. Зокрема, у новій редакції було викладено п.9: «Ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом (власноручно або електронним підписом) та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності)».

Також у п. 12 Положення зʼявилася норма, згідно якої ордер вважається підписаним адвокатом (керівником адвокатського бюро/адвокатського обʼєднання), якщо у графі «Адвокат» міститься або власноручний (фізичний) підпис; або ордер засвідчено електронним підписом; або електронним підписом засвідчено документ, додатком до якого є ордер».

Згідно із матеріалами справи, звертаючись до суду, адвокат засвідчив власним цифровим як позовну заяву, так і доданий до неї ордер. При цьому суд першої інстанції спершу відкрив провадження, однак згодом вирішив перевірити чи особа, яка підписала позовну заяву, мала на це право. І на думку колегії суддів ВС, наявні на той момент у справі матеріали повною мірою надавали суду першої інстанції можливість ідентифікувати особу, яка підписала позовну заяву та перевірити її повноваження на представництво.

Також високі судді нагадали, що за подібних обставин касаційний суд у постанові від 06.11.2024 у справі №483/346/24 підкреслив, що гарантування кожному права на судовий захист та заборона обмеження в такому праві, зокрема, в умовах інтенсивної діджиталізації суспільства, повномасштабної збройної агресії рф проти України та введення воєнного стану на всій території України, спонукають до сприяння в забезпеченні плюралізму способів взаємодії між судами та учасниками судового процесу, способів підписання ордеру, а не їх обмеження судами.

За правилами п. 2 ч.1 ст. 240 КАС суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.

Беручи до уваги викладене, КАС дійшов висновку, що на час вирішення судом першої інстанції питання про залишення позову без розгляду суд не мав для цього визначених правових підстав з  мотивів, наведених судом першої інстанції.

З цих підстав суд задовольнив касаційну скаргу, скасувавши рішення нижчих інстанцій. Справу ж було направлено для продовження розгляду.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Cудова практика

Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

17:47 Чт 01.05.25 155
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів проаналізувала Лідія Ізовітова

Дискусія

Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…

У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

14:56 Чт 01.05.25 214
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Навчання

У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

14:23 Чт 01.05.25 160
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, - НААУ

Законодавство

Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…

Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

11:52 Чт 01.05.25 219
Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?

Дискусія

Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?

Захист військових, які діють в умовах крайньої небезпеки та стресу, потребує чіткого правового регулювання. Особливого значення в умовах повномасштабної збройної агресії набуває питання притягнення захисників до кримінальної відповідальності за прийняті бойові рішення.

9:43 Чт 01.05.25 379
Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі

Навчання

Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі

Якщо судові засідання призначаються день в день або на розгляд матеріалів справи адвокату надається кілька годин – чи є це порушенням права на захист з точки зору практики Європейського суду з прав людини? Приклади конкретних кейсів розглянули на вебінарі.

15:21 Ср 30.04.25 649
Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару

Навчання

Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару

Адвокатська практика стрімко змінюється під впливом технологій. Чи може штучний інтелект допомогти адвокату в щоденній роботі? Практичні поради правникам дали під час семінару.

15:27 Вт 29.04.25 432
Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok

Навчання

Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok

Особистий бренд адвоката дозволяє побачити його як особистість, зрозуміти цінності, якості та інтереси. І це надає можливість налагодження ділових стосунків з людьми, які поділяють близькі цінності та інтереси.

12:37 Пн 28.04.25 1144

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл