"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі

Якщо судові засідання призначаються день в день або на розгляд матеріалів справи адвокату надається кілька годин – чи є це порушенням права на захист з точки зору практики Європейського суду з прав людини? Приклади конкретних кейсів розглянули на вебінарі.
Захід на тему «Інструменти використання практики ЄСПЛ» організував Молодіжний Комітет НААУ — UNBA NextGen. Спікеркою виступила координатор моніторингової місії IAC ISHR в Україні, дипломований спеціаліст з законотворчості, експерт з міжнародного права прав людини Анастасія Алєксєєва за модерації регіонального представника UNBA NextGen у м. Києві Інни Кисличенко.
Так, серед основних порушень прав людини, які найчастіше фігурують у практиці ЄСПЛ, є порушення:
- статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а саме про неналежні умови тримання під вартою, ненадання медичної допомоги, використання боксів на засіданнях
- статті 5 Конвенції щодо автоматичного продовження тримання під вартою, обґрунтування та зменшення ризиків, ініціювання судом продовження запобіжного заходу
- статті 6 Конвенції в контексті упередженості суду, порушення права на захист, порушення доступу до суду, порушення принципу розумних строків, порушення принципу рівності
- статті 8 Конвенції про конфіденційність спілкування, доступ до особистих даних при проведенні НСРД.
Спікерка навела приклади релевантних рішень ЄСПЛ з правовими позиціями по кожній зі статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо найпоширеніших порушень прав, а також надала рекомендації щодо правильного використання міжнародних стандартів у національній адвокатській практиці.
Зокрема, А. Алєксєєва на прикладі рішення у справі Kikabidze v. Georgia зазначила, що неналежне та невчасне повідомлення про призначення розгляду справи може бути порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
«Якщо засідання призначаються день в день або якщо вони призначаються кожного дня протягом тривалого часу – це може бути порушенням права на захист. Якщо сторона захисту заявить, що немає достатнього часу на підготовку свого захисту або якщо адвокат не може приїхати та бути присутнім на судовому засіданні через те, що його повідомили про судове засідання надто пізно і він фізично не може бути присутнім або має якусь іншу справу, а в цьому разі доволі часто суди призначають державного захисника – це є порушенням права на захист, якщо ваш клієнт буде проти такого призначення», - підкреслила експерт.
На рівність сторін у судовому процесі звертає увагу й інше рішення ЄСПЛ у справі Coventry v. The United Kingdom, де через порушення прав сторони захисту не виграний судовий спір.
«Суд має забезпечити рівні умови для сторін для реалізації їхніх прав. Сюди, в тому числі, входить можливість конфіденційного спілкування з клієнтом та ознайомлення з матеріалами. Коли на ознайомлення з матеріалами, які становлять 200, 500, 1000 і більше сторінок і вам надається лише декілька годин – це є і як у нас порушенням права на захист в контексті статті 6 Конвенції. А практичне здійснення права на допомогу не повинно залежати від формальних умов. Це, в тому числі, стосується державних адвокатів або адвокатів за призначенням», - наголосила спікерка.
Окрему увагу А. Алєксєєва приділила стандартам об’єктивного спостерігача за ЄСПЛ, а саме стандарту обґрунтованості фактів та стандарту неупередженості суду, а також закликала не боятися використовувати рішення ЄСПЛ в адвокатській практиці.
Під час вебінару була розглянута відносно нова судова практика ЄСПЛ 2023-2025 років. Детальніше з презентацією експерта можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Видання
Трудове право ЄС: методичні рекомендації для адвокатів…
Для мільйонів українців, які через війну виїхали за кордон, вкрай актуальним стало знання трудового права Європейського Союзу. Ключові директиви ЄС, норми Міжнародної організації праці, практику Європейського суду з прав людини зібрали у окремому посібнику.

За кордоном
Суд у Чехії: як адвокату підготувати українське рішення до визнання
За даними Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки українці стали найбільшою групою іноземців у цій країні. Це зумовило зростання кількості цивільних, сімейних, трудових і комерційних спорів із «українським елементом».

Навчання
Слово як інструмент захисту: адвокати вчилися ефективній…
Для адвоката мистецтво володіти словом – це не розкіш, а одна з ключових складових професійних навичок. Захисник повинен уміти доносити свою позицію до оточуючих від моменту знайомства з клієнтом і до отримання остаточного судового рішення.

Навчання
Особливості перекладу документів для Великої Британії та України…
У юридичній практиці переклад документів дедалі частіше стає предметом уваги не лише перекладачів, а й адвокатів, судів та державних органів. Яким має бути переклад, щоб мати юридичну силу в Україні та Великій Британії, які помилки можуть звести нанівець справу, і хто несе відповідальність за точність?

Анонс
Книгу оповідань українських адвокатів презентують у Києві
27 травня у Києві відбудеться презентація першої збірки художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката. Книга оповідань №1».

Дискусія
Судові експертизи і бізнес: що адвокатам варто знати у 2025 році
Судові експертизи залишаються ключовим інструментом у кримінальних провадженнях проти бізнесу. Але практики стикаються з новими викликами: від нестиковок у процедурі списання майна до труднощів у формулюванні запитів і зборі належних доказів.

Навчання
Стрес і вигорання в адвокатській практиці: причини, наслідки,…
Юридична професія пов’язана з високим рівнем відповідальності, постійним емоційним напруженням і жорсткими дедлайнами. У таких умовах хронічний стрес і професійне вигорання стають звичним явищем серед адвокатів. Це не лише позначається на їхньому здоров’ї та особистому житті, а й знижує якість правничої допомоги.

Анонс
Відкрито прийом заявок на конкурс для адвокатів Prix Mario Stasi 2025
Паризька колегія адвокатів запрошує молодих українських адвокатів долучитися до Prix Mario Stasi 2025 - престижного конкурсу з ораторського мистецтва, присвяченого праву на захист та ролі адвоката у суспільстві.