Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, - НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, - НААУ

Законодавство
11:52 Чт 01.05.25 1006 Переглядів
Версія для друку

Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

Такий висновок Верховного Суду, сформований у справі № 206/4992/21, пропонується закріпити на законодавчому рівні. Відповідний проект Закону №13049 від 27.02.2025 «Про внесення змін до статті 70 Сімейного кодексу України щодо уточнення обставин, які дають підстави для відступлення від засад рівності часток подружжя при поділі майна у судовому порядку» надійшов до Національної асоціації адвокатів України від Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики.

За загальним правилом, У разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Водночас, при вирішенні спору суд може відступити від нього, зокрема, якщо один із подружжя ухилявся від участі в утриманні дітей.  Проектом пропонується конкретизувати, що однією з форм ухилення є наявність заборгованості зі сплати аліментів.

Крім цього, за правилами СК суд може збільшити частку майна дружини, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування. Додатковою обставиною для збільшення частки майна може також стати наявність заборгованості зі сплати аліментів.

У Комітеті НААУ з питань сімейного права зауважили, що відповідно до норм глави 15 Сімейного кодексу утримання дітей – це матеріальний обов’язок батьків, що зокрема реалізується у спосіб:

  • сплати аліментів - щомісячних платежів;
  • додаткових витрат – одноразових платежів, що компенсують витрати на дитину, пов’язані з навчанням, лікуванням тощо.

Тобто «утримання дитини» є широким поняттям, яке включає в себе, у тому числі, і аліменти. Запропоновані проектом зміни видається дублюванням одного і того самого поняття, що не впливає на суть норми та механізм її практичної реалізації, не впливають на правову визначеність норми та регульованих нею правовідносин.

Також адвокати звернули увагу на дискрецію суду в питаннях вирішення спорів такого характеру та відсутність усталеної судової практики. Констатації судом лише факту, що у співвласника майна є заборгованість зі сплати аліментів, недостатньо для прийняття законного, обґрунтованого рішення. Врахуванню також підлягають причини заборгованості, наявність вини платника аліментів у виникненні заборгованості, добросовісність стягувача аліментів тощо.

Судова практика вирішення спорів з відступом від принципу рівності часток подружжя в спільній сумісній власності демонструє множинність важливих чинників для цього, окрім наявності боргу зі сплати аліментів.

Як приклади відмінних підходів у НААУ навели та проаналізували постанови ВС від 26.02.2024 у справі № 754/16992/15-ц, від 16.12.2019 у справі № 308/4390/18, від 15.11.2023 у справі № 521/11825/20, від 23.05.2018 у справі № 350/1697/14-ц.

З огляду на вищезазначене, адвокати вважають, що чинна редакція ст. 70 СК в достатній мірі регулює відносини, а запропоновані зміни не є необхідними.

Повністю зауваження і пропозиції до проекту можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з добору членів ВККС від РАУ

Анонс

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з…

Рада адвокатів України оголошує про початок прийому документів від кандидатів, які виявили бажання бути обраними до складу Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів за квотою РАУ.

16:14 Пт 25.07.25 683
Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних процедурах щодо українських суддів

Законодавство

Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних…

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) та Директорат РЄ з прав людини та верховенства права готують оцінку законопроектам, що стосуються судоустрою та статусу суддів в Україні.

15:41 Пт 25.07.25 408
Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Анонс

Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

12:04 Пт 25.07.25 838
Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила висновок до законопроектів

Законодавство

Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила…

Під виглядом відновлення довіри до судової влади можуть бути запроваджені репресивні механізми контролю над нею. Це прямо суперечить міжнародному досвіду та може призвести до деградації української системи правосуддя.

10:57 Пт 25.07.25 358
Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на захист, - КС

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Установлені приписами КПК перешкоди в доступі до суду та порушення права бути заслуханою у суді для особи в такому важливому питанні, як продовження строків тримання її під вартою, означає неможливість реалізації права на захист, гарантованого частиною другою статті 63 Конституції.

9:58 Чт 24.07.25 559
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Гарантії діяльності

У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

18:52 Ср 23.07.25 1691
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для адвоката

Дискусія

Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…

Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

13:17 Вт 22.07.25 438
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення професійного рівня

Навчання

Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…

За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

11:48 Вт 22.07.25 501

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл