Новий Порядок підвищення професійного рівня адвокатів затвердила РАУ | НААУ

Новий Порядок підвищення професійного рівня адвокатів затвердила РАУ

Самоврядування
13:09 Сб 14.12.24 14006 Переглядів
Версія для друку

Починаючи з 1 січня 2025 року українські адвокати підвищуватимуть свій професійний рівень за оновленими правилами. Рада адвокатів України затвердила відповідний Порядок, який передбачає 14 форм підвищення рівня та кількість залікових годин, які адвокат має отримати протягом року.

Рішення було ухвалено під час засідання РАУ, яке 13-14 грудня проходить у Львівській області.

Відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» підвищення професійного рівня є професійним обов’язком адвоката. Його дотримання має забезпечувати безперервне поглиблення, розширення й оновлення адвокатами своїх професійних знань, вмінь та навичок, за бажанням адвоката - здобуття нової спеціалізації або кваліфікації у певній галузі права чи сфері діяльності на основі раніше здобутої освіти і практичного досвіду, та забезпечувати адвокатів достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві, практиці його тлумачення та застосування.

«Необхідність ухвалення нового Порядку була зумовлена, в тому числі, нещодавнім рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду, який поставив під сумнів існування категорії молодих адвокатів і особливих вимог до підвищення ними професійного рівня, - прокоментувала рішення член Ради адвокатів України Оксана Каденко. - Ми дослідили досвід з цього питання в інших країнах, а також проаналізували його регулювання у суміжних інститутах системи правосуддя, зокрема у суддів та прокурорів».

Україна розпочала переговори щодо вступу до ЄС, і одним з ключових напрямів цих переговорів є забезпечення дотримання професійних стандартів у всіх галузях, зокрема й у сфері правосуддя. У цьому контексті підвищення професійного рівня адвокатів набуває особливого значення, оскільки саме адвокатура є важливим гарантом забезпечення прав і свобод громадян в умовах європейської інтеграції.

Зокрема, в цьому процесі необхідно враховувати Рекомендації Ради адвокатських асоціацій та правових товариств Європи (ССВЕ) стосовно безперервного професійного навчання - Continuing Professional Development (CPD, безперервний професійний розвиток), що спрямовані на підтримку високих стандартів професійної компетентності та етики серед адвокатів Європи.

ССВЕ рекомендує запровадження обов’язкової системи CPD для всіх адвокатів у країнах ЄС, щоб адвокати постійно вдосконалювали свої знання та навички. Це передбачає регулярне оновлення знань з права, етики та інших професійних компетенцій. Адвокатам пропонують широкий вибір форм навчання, зокрема участь у семінарах, конференціях, тренінгах, онлайн-курсах, дослідженнях та наукових публікаціях. Це дозволяє адаптувати навчальний процес до індивідуальних потреб та умов. Рекомендації часто містять конкретні вимоги щодо мінімальної кількості годин CPD, яку адвокати мають здобувати щорічно. Вимоги можуть варіюватися залежно від країни, але зазвичай становлять від 10 до 20 годин на рік.

Відповідно до ст. 89 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов’язаний проходити відповідну підготовку для підтримання кваліфікації в Національній школі суддів України. Суддя проходить підготовку тривалістю не менше 40 академічних годин не рідше одного разу на три роки. При цьому молоді судді (особи, призначені на посаду судді та в яких немає стажу роботи), проходить відповідну підготовку (тобто, 40 академічних годин) щороку протягом перших трьох років. НШСУ організовує тренінги, що є обов’язковими в межах підготовки, а також тренінги, які суддя має право обрати залежно від своїх потреб.

Прокурори також зобов’язані вдосконалювати свій професійний рівень та з цією метою підвищувати кваліфікацію (ст. 19 Закону «Про прокуратуру). Для цього вони мають періодично проходити підготовку у Тренінговому центрі прокурорів України. Згідно із Положенням про систему підвищення кваліфікації прокурорів (наказ ОГП від 15.06.2021 №200) прокурор вважається таким, який пройшов підготовку з підвищення кваліфікації у центрі, якщо впродовж 48 місяців за результатами участі у тренінгових курсах/тренінгах набрав 60 залікових балів (у середньому - 15 годин на рік). Кількість залікових балів за кожний тренінговий курс/тренінг визначається ТЦПУ залежно від його тематики, складності та тривалості.

«Конституція України обʼєднала суддів, прокурорів та адвокатів в одному розділі «Правосуддя». Тож очевидно, що ми маємо зважати і враховувати ті вимоги до професійного рівня, в тому числі щодо обсягу, які визначені для колег», - зауважила О.Каденко.

Отже, згідно з новим Порядком підвищення професійного рівня адвокатів України, усі адвокати, починаючи з 2025 року будуть зобов’язані підвищувати свій професійний рівень на рівні 15 залікових годин на рік незалежно від стажу їхньої діяльності.

Установлені такі види підвищення професійного рівня адвокатів:

  • навчання або викладання за професійними програмами підвищення професійного рівня адвокатів у вищих навчальних закладах ІІІ та IV рівня акредитації, якщо вони є акредитованими операторами підвищення професійного рівня адвокатів;
  • участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових, науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, тренінгах, програмах тощо, які організовані та проводяться операторами підвищення професійного рівня адвокатів в Україні та за кордоном;
  • участь у будь-яких акредитованих заходах з підвищення професійного рівня адвокатів (у тому числі в форматі онлайн), які організовані операторами підвищення професійного рівня адвокатів, після проходження тестування (за наявності) на онлайн-платформі адміністратора з підвищення професійного рівня адвокатів ВША НААУ. Кількість залікових годин у межах акредитації;
  • виступ у якості сертифікованого лектора з доповіддю, презентацією або науковим повідомленням на міжнародних, всеукраїнських та регіональних науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, майстер-класах, тренінгах тощо;
  • наукові або науково-практичні статті, які пройшли рецензування Вченою радою ВША;
  • видання монографій, підручників, посібників (у тому числі у співавторстві);
  • здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі права при здійсненні адвокатської діяльності;
  • здобуття наукового ступеня доктора наук в галузі права (або доктора права в разі отримання ступеня за кордоном) при здійсненні адвокатської діяльності;
  • робота в органах адвокатського самоврядування;
  • участь адвоката в роботі комітетів із захисту прав адвокатів рад адвокатів регіонів за поданням голови ради адвокатів регіону;
  • участь в роботі інших комітетів НААУ;
  • успішне проходження онлайн тестування з подальшим нарахуванням залікових годин;
  • успішне проходження онлайн тестування на тему «Нормативне регулювання статусу та питання діяльності органів адвокатського самоврядування»;
  • проходження курсів Ради Європи на навчальній платформі HELP, за умови підтвердження навчання відповідним сертифікатом.

«Важливо, що Рада адвокатів України змінила підхід до акредитації заходів, які проводять оператори. Визначаючи кількість залікових годин у рамках акредитованого заходу, Експертна рада НААУ, крім тривалості, тепер також враховуватиме критерій їх складності, - пояснила О.Каденко. -  Як і раніше, ради адвокатів регіонів проводитимуть безкоштовні семінари та вебінари. Втім, адвокати зможуть самостійно обирати і платні форми підвищення професійного рівня».

Повний текст Порядку підвищення професійного рівня адвокатів України буде оприлюднений на сайті НААУ найближчим часом.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки, провели обшук

Гарантії діяльності

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки,…

Правоохоронці провели обшук у квартирі адвоката, який надавав професійну правничу допомогу та здійснював захист підозрюваних у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Самого адвоката затримали.

16:17 Пт 24.01.25 640
Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Підтримка

Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Проект з підтримки ментального здоров’я українських адвокатів під час війни, що реалізується Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (IBA), отримає свою електронну платформу.

11:14 Пт 24.01.25 513
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими потребами

Навчання

Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…

Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.

16:17 Чт 23.01.25 820
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє насильство?

Законодавство

Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…

Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.

15:28 Ср 22.01.25 325
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Законодавство

Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.

18:09 Вт 21.01.25 332
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

БПД

Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.

13:21 Вт 21.01.25 319
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Cудова практика

ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.

17:09 Пн 20.01.25 568
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Cудова практика

Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

11:46 Пт 17.01.25 4353

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл