Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики | НААУ

Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики

Навчання
14:56 Пн 02.12.24 4888 Переглядів
Версія для друку

Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.

На це звернула увагу голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань сімейного права Лариса Гретченко під час семінару, присвяченого початку реалізації пілотного проекту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей.

Захід проходив 28 листопада у Києві за ініціативою Касаційного цивільного суду Верховного Суду та Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Впровадження в Україні такого елементу правосуддя зумовлене взятими нашою державою зобов’язаннями згідно з Конвенцією ООН про права дитини й необхідністю подальшої імплементації міжнародних стандартів, рекомендацій Комітету ООН з прав дитини, пріоритетів Ради Європи та Європейського Союзу щодо забезпечення прав і найкращих інтересів дитини.

Л.Гретченко навела досвід деяких країн, який вона разом із суддею Павлом Пархоменком досліджували під час запровадження пілоту. Так, система правосуддя у Польщі цілеспрямовано діє на захист прав дітей у різних сферах їх життєдіяльності (включаючи кримінальний та цивільний аспекти). Примітним є  законодавче закріплення обов'язку  підвищення судом своєї професійної кваліфікації у сфері роботи з дітьми за окремою програмою. У Франції існує кілька ланок судів, юрисдикція яких поширюється на розгляд сімейних спорів і справ відносно дітей: суддя у справах сім'ї;  суд у справах неповнолітніх. Система сімейного правосуддя в Англії та Уельсі орієнтована на те, щоб допомагати сім’ям вирішувати суперечки, що виникають щодо сімейних справ, швидко та з мінімальними перешкодами для учасників. Тут закріплено інститут сімейних судів. В Казахстані саме реалізація пілотних проектів, як перших кроків із впровадження системи сімейних судів, передувала утворенню і надалі вдосконаленню діяльності сімейного суду та визначення сімейної спеціалізації суддів. Досвід Грузії свідчить про запровадження спеціалізації суддів на розгляді судових справ за участі дітей як одного з ключових підходів  правосуддя дружнього до дитини. Спеціалізація перебуває під контролем органу суддівського врядування і найвищої судової інстанції.

Точкою відліку для вирішення питання в Україні, на думку голови комітету НААУ, стала Концепція судово-правової реформи в Україні, схвалена Постановою Верховної Ради у квітні 1992 року. У 2004 — 2005 рр. в числі перших за участі Верховного Суду відбулася реалізація проекту «Створення та розвиток системи ювенальної юстиції України». На базі ВС була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Створення ювенальної юстиції в Україні» з обговоренням  питання «якою бути «дитячій» юстиції в Україні». Наступні етапи були представлені урядовою Концепцією розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні, Національним планом дій щодо реалізації  Конвенції ООН про права дитини на відповідні періоди, а також Національною стратегією реформування системи юстиції щодо дітей на період до 2023 року та Планом заходів з її реалізації.

В умовах викликів воєнного стану було суттєво посилено вектори державної політики, зокрема через діяльність робочої групи «Захист прав дітей та повернення дітей, які тимчасово переміщені за кордон» Національної ради з відновлення України від наслідків війни з пропозицією реалізувати проект «Створення сімейних (дитячих) судів». Також План пріоритетних дій Уряду на 2023 рік визначав розроблення змін до законів щодо запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ про захист прав дітей та створення механізмів для уникнення зволікань із розглядом цивільних справ про захист прав дітей.

Отже, на думку Л.Гретченко, відображення спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей в національній політиці може стати одним із вагомих кроків на шляху євроінтеграції України. Разом із тим, наявних у законодавстві правових передумов недостатньо. Відтак, на думку адвоката, необхідно закріпити та конкретизувати особливості запровадження сімейної спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей на законодавчому рівні. Зокрема, удосконалити правові норми щодо визначення спеціалізації суддів при розгляді справ за участі дітей у статті 18 Закону «Про судоустрій і статус суддів».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

ЄРАУ

Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

У січні завершилася кампанія зі сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2025 рік. У середньому по Україні свій фінансовий обовʼязок виконали 64,5% діючих адвокатів.

10:43 Сб 22.02.25 3050
РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві мобілізації

Гарантії діяльності

РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві…

Дії адвокатів, викладені у зверненні Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як протиправні правопорушення, насправді є реалізацією законних повноважень, пов’язаних із наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобов’язаними.

18:23 Пт 21.02.25 4789
Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в одній книзі

Видання

Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в…

Центр досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України презентував науково-документальне видання «100 років Союзу Українських Адвокатів: статті, матеріали, документи».

16:32 Пт 21.02.25 3046
Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин

Самоврядування

Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних…

Правоохоронні органи мають оцінити факт використання народним депутатом інструменту парламентського дослідження у приватних інтересах. Залучення Дослідницької служби ВР до виконання завдань, що не передбачені Положенням про неї, містить ознаки корупційних злочинів.

13:56 Пт 21.02.25 3477
Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами обговорили в НААУ

Дискусія

Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами…

У парламенті ухвалили за основу комплексний законопроект №12374-д, який покликаний видозмінити функціонування Агентства з питань розшуку та менеджменту активів, посилити його інституційну спроможність та вдосконалити механізми управління активами.

10:46 Пт 21.02.25 3534
У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту бізнесу

Законодавство

У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту…

Проект Закону про внесення змін до КПК щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження рекомендовано парламенту ухвалити за основу з наступним доопрацюванням.

14:36 Чт 20.02.25 4727
Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Cудова практика

Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Друга половина 2024 року була традиційно багата на різноманітні земельні спори. І хоча практика їх вирішення суттєво не змінилася (що засвідчив своїми рішеннями Верховний Суд), все ж удалося виявити деякі нові підходи. Зокрема з питань захисту права оренди землі.

12:31 Чт 20.02.25 5025
Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і послуги, - комітет НААУ

Законодавство

Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і…

Аби закріпити на законодавчому рівні термін «медична практика», у Міністерстві охорони здоровʼя підготували зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я. Втім запропоноване визначення є недосконалим.

10:17 Чт 20.02.25 4901

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл