Чому оформлення відстрочки від призову потребує правничої допомоги
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не можуть відмовляти у праві військовозобов’язаного на відстрочку або не розглядати його заяву, посилаючись на те, що громадянин звернувся із заявою через пошту, а не особисто прибув у центр.
Але саме такий підхід ТЦК сьогодні став однією зі стандартних перепон у реалізації особою права на відстрочку, звертає увагу член Комітету НААУ з питань адміністративного права та процесу Ірина Тодорич у статті «Оформлення відстрочки від призову на військову службу: позиція ТЦК та судова практика».
Надсилання заяви та підтверджуючих документів поштою у ТЦК тлумачать як не особисту подачу документів. Але судова практика вважає такий підхід хибним. Так, П’ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 04.06.2024 у справі №420/840/24 зазначив, що приписами Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабміну від 30.12.2022 №1487, не передбачено обов’язку особистого відвідування особою ТЦК для подання заяви та документів на відстрочку.
Так, згідно п/п.8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку) особи повинні особисто повідомляти про зміну персональних даних, зазначених у ст. 7 Закону «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», а також надавати документи, що підтверджують право на відстрочку з підстав, визначених у статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Але обов’язок «особисто повідомити» не означає «особисто прибути». Тож особа, яка надіслала документи поштою, дотримала процедуру особистого їх подання (направлення). А от ТЦК, як суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки, після отримання від особи заяви, повинен був прийняти певне рішення за наслідком її розгляду, адже відстрочка або відмова у відстрочці передбачає її письмове оформлення.
Розбіжність у тлумаченні норм законодавства територіальними центрами комплектування і судами засвідчує значення професійної правничої допомоги адвокатів, яка забезпечує дотримання прав і законних інтересів громадян України.
Нагадаємо, нещодавно після чергового скандалу у Волинському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки заявили, що адвокати не повинні втручатися у процеси мобілізації та проходження військово-лікарської комісії. Таку позицію також коментували у Національній асоціації адвокатів України.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Законодавство
Необхідно прописати підстави віднесення ГО до ветеранського, -…
Будь-яке громадське об’єднання, визначивши у своїх статутних документах відповідну мету діяльності, стане ГО ветеранів війни та відповідно отримує право на визначені законом пільгові умови діяльності.
Cудова практика
Чи можна отримати відстрочку від призову через адвокатський запит, -…
Одним із видів адвокатської діяльності є представництво, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов’язків клієнта, в тому числі у державних органах. Чи може адвокатський запит до ТЦК замінити особисте звернення військовозобовʼязаного?
Захист військових
Військові кримінальні правопорушення: види, особливості…
Кримінальна відповідальність за військові кримінальні правопорушення встановлена Розділом ХІХ «Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби» Кримінального кодексу.
Євроінтеграція
Тінь розсіюється після справжнього дослідження, - Л.Ізовітова про…
Тіньовий звіт коаліції громадських організацій про стан справ в Україні та звіт Єврокомісії, які містять розділи про адвокатуру, були підготовлені без участі НААУ – єдиної в Україні професійної організації адвокатів. Тому існує сумнів у об’єктивності та достовірності поданої інформації.
За кордоном
Перспективи отримання пенсії українцями, які працюють на Кіпрі
Після початку повномасштабного вторгнення близько двадцяти тисяч українців виїхали до Республіки Кіпр, отримали там статус тимчасового захисту та влаштувався на роботу. Чи буде зараховуватися страховий стаж для призначення пенсії?
Анонс
В Україні визначать молодих правників року у 15-ти номінаціях
Аби підтримати талановиту молодь, професійне зростання та престиж праці Рада молодих юристів України проводить Всеукраїнський щорічний конкурс «Молодий правник року» за підсумками 2023 року.
Законодавство
Цивільний захист: що забули прописати у змінах, - висновок Комітету…
Автори законодавчої ініціативи формально підійшли до імплементації Механізму цивільного захисту ЄС у національне законодавство. Зокрема, потребує удосконалення термінологія, процедурні моменти та обмін даними.
За кордоном
Українцям у Франції підготували Сімейний порадник
Українські юристи-волонтери за підтримки Посольства України у Франції підготували для українців, які проживають у Франції, черговий спеціалізований довідник про важливі аспекти сімейного життя, освіти, соціальних та адміністративних питань, охорони здоров'я, фінансів і дозвілля.